Ana Sayfa  

Eylem

Pts 14 Hzr 2004, 16:11   Türkiye'de Sanatçı Olmak

Geçenlerde kaybettiğimiz tiyatro sanatçımız Necdet Mahfi Ayral sahneye ilk adım attığı günlerde, bugün Türk tiyatrosunun kurucuları olarak bilinen ve kendisinin de hocaları konumundaki Muhsin Ertuğrul, Hazım Körmükçü gibi isimlerin sanatlarını yokluk içinde sürdürdüklerini vurgulamıştı ve “Maalesef, memlekette hâlâ sanata kıymet verilmiyor. İşte misali... Benim ne evim var, ne param. Halbuki sahneye, sanata, 71 sene verdim. Başka memleketlerde sanatta 70 sene çalışmış kimseye bir hükümdar gibi geceler yaparlar, tebrikler yaparlar, hediyeler verirler, neşe günleri yaparlar. Bizde, kimse farkında değil. İşte memlekette sanata verilen kıymet!” diye serzenişte bulunmuştu. “Kızımın evinde onunla birlikte yaşıyorum. Kızım bana bakıyor. Bu memlekette sanatkâra maalesef kıymet verilmiyor. Müthiş kırgınım...” demişti.

Bir arkadaşımın resimlerinin de bulunduğu sergiye giderken Atatürk Kültür Merkezi'nin çakır çukur yolları üzerinde, Necdet Mahfi Ayral'ın bu sözleri aklıma geldi.

mesajı beğendiniz mi?: +2
Yusuf

Pts 14 Hzr 2004, 16:13  

Eski sinema oyuncularinin da durumlari kotu.
Hatta sokaklara dusupte dilencilik yapani gordum.
Bence devletimiz bu sanatcilara sahip cikmasi lazim.
Insallah bu kotu durum degisir.

mesajı beğendiniz mi?
Burç

Pts 14 Hzr 2004, 21:12  

Bizde sanatçıya gereğinden fazla deger veriliyor bence.
Her hafta yeni sanatçılar pırtlıyor.
Mikrofonu alan sanatçı oluyor, bıçak altına yatan sanatçı oluyor,
iyi kıvırttıran sanatçı oluveriyor.
O da yetmeyince televizyondan oylayıp seçiyorlar.

mesajı beğendiniz mi?
Hakan

Pts 14 Hzr 2004, 21:15  

Turkiye'de devlet sanatcisi olmayan eski sanatcilarin sosyal guvenceleri yok. Devlet sanatcilari ise memurlar gibi sosyal guvenlik kapsamindalar diye hatirliyorum. Uzucu ama bir cok sanatci cok kotu kosullarda geciriyor yaslilik yillarini..

Devlet sanatciligi kavrami dunyada sadece Turkiye'de ve eski sosyalist ulkelerde vardi, bizde devam ediyor herhalde.

mesajı beğendiniz mi?
emel

Sal 15 Hzr 2004, 10:14  

simdi gündemde olan sanatcilarin sadece ismi öyle. kendilerine sadece "star" deyimini uygun görüyorum, sanatci degil. onlarin yildizlari bugün parlak, yarin sönük...
gercekte sanatci insanlar dogustan bir yetenege sahip oluyorlar. ya sesleri, ya müzikleri, ya da eserleri mevcut.

mesajı beğendiniz mi?
filiz

Sal 15 Hzr 2004, 11:27  

sanatci denince insanlarin aklina ilk once sarki soyleyenler geliyor nedense, onlar daha on planda gundemde ve hep onlardan soz edildigi icin boyle sanirim halbuki ne cok sanat dali ve sanatci var aslida sarki soyleyen herkese bu paye verilmese daha dogru olur, ses guzelligi yeterli degil bunun icin ama turkiye de boyle dusunuluyor . bu ulkede sanatci olmak ise gercekten zor cunku belli kaliplarda olmak zorunda kaliniyor halk kabullensin diye bunu yapmayanlarda hep elestiriliyor sanatci kendini herseyiyle ortaya koyabilmeli yorum katabilmeli hayata, ne ile bunu yaptigi yeteneklerine kalmis

mesajı beğendiniz mi?
tolgababacan

Sal 15 Hzr 2004, 14:16  

zor çok zor iş bu dünyad.başka dünya varmı bilmiyorum.sadece sanatçı olmak değil üreten insan olmak çok zor.sürekli eleştirilirsiniz.bugünün bir çök sanat dehası zamanının dışlananı olan değilmiydi?sanatçı olmakda zaten halkın dilinden konuşurken onlardan farklı olmak değilmidir.öyle olsa bir sürü picasso,ziya gökalp,alfred nobel,atatürk v.b olmazmıydı.ayrıca ben sanatçı diye teşhir edilen popülarist hiç bir kimliği kabul etmiyorum.bu özellikle müzik dalında.her sesi güzel yada her resim yapan örneğin kenan evren...yani bu bir duruş farkıdır hayata karşı...

mesajı beğendiniz mi?
cinümit

Sal 15 Hzr 2004, 14:50  

andy warhol haklı çıkıcak sanırım .özellikle türkiye de kolunu çarpsan artizzzzz..valla emekli ikramiyemi alınca bende bi kaset çıkarayım bari de torunlarımı utandırmiiim

mesajı beğendiniz mi?
Çelik

Sal 15 Hzr 2004, 20:42  

Alıntı:
sanatci denince insanlarin aklina ilk once sarki soyleyenler geliyor nedense
kesinlikle haklısın filz.nasıl spor denince futbol geliyorsa sanatcı denince de şarkıcılar akıla gelır...neden onca ressam onca heykeltraşlar hiçe sayılır anlamam...ama cok görmemek gerek bu televole zihniyetine dur demedikçe bu konuda pek başarılı olamayız...BENCE TÜRKİYE DE SANATÇININ TEK DÜŞMANI TELEVOLE ZİHNİYETİDİR..

mesajı beğendiniz mi?
Okan

Sal 15 Hzr 2004, 22:31  

Sanatci?

Yasamin kendisi sanatdir.

Bu yuzden bence her insan bir sanatcidir. Bu sanatcilarin bazilari kitlelere, bazilari daha ufak kesimlere, bazilari da sadece kendi cevresindeki kisilere mal olmustur.

Kitleler tarafindan cok begenilmis, sevilmis bir sanatci, daha dar kesimlere hitap eden diger sanatcilardan daha iyi bir sanatci demek degildir.

Bir de sarkicilarin akla gelmesi de soyle aciklanabilir. Sarki, muzik hemen hemen insanlarin %95 ine ulasmis bir sanat cesitidir. Koydeki coban kaval calar, gazel okur, Istanbul lisesindeki cocuk rock grubu kurar vs. Tabii bir de bazi muzik turleri diger muzik turlerinden daha cok kitlesel begeni gorecektir.

Ulkemizde halkin buyuk ilgi gosterdigi bazi muzik cesitleri aydin kesim ve aydin olmayan diger elit kesimler tarafindan bir zamanlar hor gorulmustur. Daha sonra bunlar degismis, aydinlar halki kendi seviyelerine cikartmaktan vazgecip, direk halkin seviyesine inmislerdir.
Bu iyi midir kotu mudur diye sorarsaniz, hem iyidir hem kotudur.

mesajı beğendiniz mi?: +2
Mesajları seç: