Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Güneş enerjisinden elektrik üretimi
123 ... 848586   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 1
alicanoalicans
10 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 00:12
Güneş enerjisinden elektrik üretimi


Yenilenebilir Enerji Yasası ile evlerde de elektrik üretmek mümkün olacak. Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler, Yenilenebilir Enerji Yasası'nı çıkarttıklarını ve bu yasa sayesinde güneş enerjisinden elektrik üretileceğini söyledi. Vatandaşların kendi elektrik kendileri üreteceğini ifade eden Bakan Güler, “Evlerin çatı ve duvarlarındaki güneş pilleri sayesinde, vatandaşımız kendi elektriğini üretecek. 500 kilovata kadar izin almadan üretebilecekler. 500 kilovat 150'i daireyi kapsıyor. Güneş enerjisinden elektrik üretmek içinde Türkiye'nin güneş haritasını çıkarttık. Artık güneş tarlaları kurulacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bir süre önce çıkartılan Yenilenebilir Enerji Yasası ile güneş enerjisinden elektrik üreteceklerini açıkladı.

Konya’da konuşan Bakan Güler, güneş enerjisini kullanmak için Türkiye’nin güneş haritasını çıkardıklarını, Türkiye’de güneş tarlaları oluşacağını anlattı. Vatandaşın evinde kendi elektriğini üreteceğini söyleyen Güler, 500 kilovata kadar izin alınmadan elektrik üretimi yapılabileceğini de belirtti. Vatandaş güneş enerjisini elektriğe nasıl çevirecek, maliyeti ne olacak?

Vatan Gazetesi'nden Hilal Öztürk'ün haberine göre, Enerji Bakanlığı’ndaki çalışmalarda danışmanlık yapan Fore Enerji Şirketi Yetkilisi Elektrik Mühendisi Ufuk Keser soruları yanıtladı. Güneş enerjisinden elektrik üretmenin maliyetini kilovat başına 6-7 bin Euro olarak açıklayan Keser “Bir evin elektrik tüketimini 7-10 kilovat olarak kabul edersek, 15-20 bin Euro’luk maliyeti var. Elbette yaşadığınız yere göre bu maliyet değişebilir. Örneğin Antalya’da yaşıyorsanız bunun maliyeti 10 bin Euro’ya da düşebilir” dedi.

Devlet teşviği de olacak
Keser hazırlanan yasada devletin elektrik santralleri ve vatandaşlar için farklı teşvikler planlandığını söyleyerek, 10 kilovat, 10 ila 500 kilovat arası ve 500 kilovat üzeri şeklinde değerler belirleneceğini belirtti. Devletin üretilecek elektriğe göre teşvik vereceğini söyleyen Keser “500 kilovata kadar herhangi bir lisans almanıza gerek yok. Ancak 500 kilovattan sonra santral olarak kabul ediliyorsunuz” dedi.

En sağlıklı üretim yöntemi
Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr . Tanay Sıdkı Uyar, güneş enerjisinden elektrik üretimine geçilmesinin önemine vurgu yaparak, soruları şöyle yanıtladı:

Güneş enerjisinden elektrik üretimi nasıl yapılır?

Günes pilleri ile yapılır. Binaların çatıları ve yüzeyleri yarı iletken tabakalarla kaplanır. Güneşten gelen enerji elektronlara enerji verir hareketlenen elektronlar başka bir yarı iletken malzemeye aktarıldığında elektrik elde edilir.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi dünyada yapılıyor mu?

Başta ABD, Almanya, Japonya olmak üzere endüstrileşmiş ülkeler süratle güneş pilleri kullanımına geçiyor.

Türkiye’de bunun uygulandığı yerler var mı?

Türkiye’de şebekeden uzak bölgelerde kullanılıyor. Henüz hükümet yeterli desteği vermediği için şebekeye bağlı yerlerde kullanılamıyor.

Gereken teknolojiyi üreten yerli ya da yabancı şirketler var mı?

Yerli şirketler henüz yok ama, kamu kuruluşlarının desteklediği ülkelerde üretim tesisleri süratle kuruluyor.

Türkiye güneş enerjisinden elektrik üretimi yapmak isterse bu karlı bir yatırım olur mu? Türkiye için en güvenli ve toplumsal maliyetler (kanser ve savaşlar vs.) dikkate alındığında en ucuza mal olan bir enerji arz sistemi sağlayabilir.

Fazla enerji satılabiliyor
Güneş enerjisi veya rüzgar enerjileriyle üretilen elektrik kullanımı ABD, İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde yeni enerji trendi oldu. İngiltere’de 80 bin evi kendi enerjisini üretiyor. Bu ülkedeki başka ilginç uygulama ise, üretilen fazla enerjiyi elektrik şirketlerine satabilmeleri.


alicanoalicans
10 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 00:13

Bence güneş enerjisinden elektrik üretiminin yaygınlaşması halinde istanbulda büyük bir görüntü kirliliği olur.

fatihyanar
10 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 00:22

Aynı görüntü kirliliğini çanak antenlerde yapıyorlar.En azından güneş panelleri bir işe yarar.Tarihi doku olan yerlere kısıtlama getirilirse bence iyi olur.Mesela Sultanahmet'teki bir otel dış cephesini panellerle kapatırsa güzel gözükmez.Fakat yerleşim bölgelerine gerekli bir uygulama.Belki biraz görüntü kirliliği yaratabilir ama beraberinde temiz havayı getirir.Bir evin çatısında kırmızı kiremit yerine güneş paneli olsa görüntü ne kadar bozulur?Kolay kolayda yaygınlaşacağını zannetmiyorum zaten.

Fatih Yanar Beylikdüzü/İstanbulYasin Kuş

10 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 00:35

amerikada çok güzel görüntü verior çatılara görüntü açısından bir sorun olmaz maliyeti var ama 1 yıllık elektrik parasıı oraya vericez daha sonraki yıllar ücretsiz oalrak ışıkları yakıcaz elektrik faturası sorunumuz olmayacak...

Deniz Konuk
10 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 00:49

Alıntı:
maliyeti var ama 1 yıllık elektrik parasıı oraya vericez daha sonraki yıllar ücretsiz oalrak ışıkları yakıcaz elektrik faturası sorunumuz olmayacak...


Malesef öyle değil. Bir evi idare edebilecek bir güneş paneli sistemi 15-20.000 liraya mal olabilir. Bize aylık ortalama 50 lira fatura geliyor. Yılda 600 lira yapar. Yani biz güneş paneli taktırırsak en iyi ihtimalle 20 yılda kendini amorti eder. Malesef bu konuda yasa çıkarmak yetmiyor devletin belli teşvikler uygulamasıda lazım. Yoksa sınırlı sayıda insan bu sistemi uygulayabilir.Yasin Kuş

10 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 00:59

yok ben bunu çok katlı evler için düşündümm.. yani düşünün 10 katlı 1 bina katta 4 daire toplam 40 daire bu oran 40 kişiye eşit dağılırsa taksitli bir şekilde ödenebilr...

surhay
10 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 01:25

Alıntı:
Bence güneş enerjisinden elektrik üretiminin yaygınlaşması halinde istanbulda büyük bir görüntü kirliliği olur.
Ben denetim olursa öyle olacağını zannetmiyorumSerhat Atan

10 yıl önce - Pts 08 Arl 2008, 03:49

Maliyeti gerçekten fazla.Türkiye'de aşağı yukarı evlere gelen elektirk faurası tahminimce ortalama bir rakam söylersem 75 ytl civarıdır.15-20.ooo ytl masrafı olan bir sistemin kendini amorti etmesi epey bir zaman alır.Bu sebepten ötürü devletin biraz daha bu sistemi yaygınlaştırmak adına bunu teşvik etmesi gerek.

Eğer uygulamaya geçilebilirse güzel bir sistem olduğu kesin.

Not:Mesajıma "kendi görüşünü yazmamış" diye (-) puan veren arkadaş;ben zaten kendi görüşümü yazdım.Pahalı dedim.Devletin desteklemesi,teşvik etmesi gerek dedim.Bu kadar mı acizlik olur?


En son Serhat Atan tarafından Pts 08 Arl 2008, 04:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Burak Tuna
10 yıl önce - Sal 09 Arl 2008, 03:01

Güney Kore güneş enerjisinden elektirik üretmek için bir santral kurmuş. Şehrin dışında büyükçe bir alanda yapmışlar. Her geçen yıl üreimi dahada büyütorlarmıiş. Hedefleride 2012 yılında Seul'un bütün elektiriğini üretmekmiş.

Bizim başımızdaki dahi yöneticilerimizde santral kurup elektirik üretimine geçeceğine herkes kendi elektriğini kendi üretsin diye şairane bir fikirle ortaya çıkıyorlar. Buda kendin pişir kendin ye gibi , kendin üret kendin kullan. Sloganı da bu olsun bar.


alicanoalicans
10 yıl önce - Sal 09 Arl 2008, 13:12

10 milyardan fazla bu sisteme para saymaktansa o parayı ömür boyu faturaya ödesek daha mantıklı olur.Güneş enerjisi panelleri ileride görüntü kirliliği yapar.Bu güneş enerjisi panellerinin renkli olanları varmı?En son alicanoalicans tarafından Çrş 10 Arl 2008, 00:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1
123 ... 848586   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET