Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul'un Meşhur 1987 Kışı
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sonraki
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ERTUĞRUL
5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 16:40

Bende fotoğraflar için teşekkür ederim.Çok farklı duygular yaşattı.

Mustafa Köseoğlu
5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 16:45

Alıntı:
O yılki kar fırtınasında gökgürültülü tipi bana 2004 ocak ve şubat istanbul tipisini hatırlatıyor.Sanırım orta akdenizden yağışlı hava Balkanlardan soğuk hava gelmiş yani üst seviyelerde güneyli rüzgarlar yabi subtropik nemli hava alt seviyelerde kutpi kuru soğuk hava kuvvetli poyraz ve tipi etkileşimi söz konusu cephe sistemi sanırım girit üzerinden sokulmuş yalnız 2006 v3 2004tede zannedersem benzer sinoptik koşuular vardı yani soğuk hava balkanlardan yağış ise orta akdenizden gelmişti.Diğer arkadaşların yorumunu bekliyorum.

2004 yılının Ocak ayındaki kışını çok iyi hatılıyorum. Bu olaydan 10 gün önce CNN Türk'te hava durumunda bu ayın(Ocak 2004) 20'sine kadar önemli bir yağış beklenmiyor şeklinde analizler yapılmıştı. Ama o günkü karı dün gibi hatırlıyorum. Sabahleyin kalktığımda kar çok etkili yağıyordu. O gün ise 1. Dönemin sondan bir önceki günüydü. Karneler o günden itibaren hazırlanmaya başlamıştı.(Cuma günü tatil olacağı baz alınarak) O haftasonu ise annem ile babam hacca gidecekti, annem tanıdıklara ziyaret etmeye giderken Halıcılar Caddesindeki Şerifoğlu Baklavacısının önünde düşmesin mi O gün de okulda bir program yapılıyordu, o esnada elektrikler kesildi. Karneler aceleyle elle yazılarak bize verildi. Sonra dayımgile gitmiştik. Öyle ki elektriklerin üzerine bir de sular kesilince çok korktuk. Allah'tan ki sular hemen geldi. Akşamleyin biraz dayımda oturduk. Akşam eve döndük. Elektrik İstanbul'da sadece Başakşehir'de kesilmemiş. Ama elektrikler gece yarısı geldi. Cuma günü daha az yağdı. O haftasonu ise ailem sağ salim hacca gittiler. O yılın Şubat ayında da iyi kar yağdı. Kar yağışının zevkini çıkardık.

Orçun Bostancı

5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 17:09
1987 Martındaki meteorolojik koşullar

4 Mart 1987 gecesinde yaşamaya başladığımız meteorlojik koşullar 28 Şubat akşamı oluşumunu izlanda üzerinde tamamlamış ve sbiryadan gelen jet akımlarla güney istikametinde ilerleyerek 3 Mart günü balkanlara kadar gelmiş ve balkanlar üzerinde ikiye bölünerek güney cephesindeki alçak basıncıda kendine çekip sistemi tam marmara üzerinde hapsetmiştir. 5-6-7-8 ve 9 mart günü İstanbulda yaşanan kar fırtınasından 100 km ilerideki izmitte eser bile yoktur. Sadece lokal kar yağışları oluşmuştur. Sistemin tam merkezi İstanbulun kuzeyindeki karaburunudan şileye kadar olan bölgede güneyde ise silivriden maltepeye kadar olan bölge içindedir. Hatta istanbul içinde dahi yağış şiddetinde büyük farklar gözlemlenmiştir şöyleki; Sarıyer boğaz hattına ilk 4 günde düşen yağış miktarı 70 mm ciavrındayken (80-120 cm arası) diğer bölgelerde 50 mm (50-80 cm arası) gözlemlenmiştir. Konu ile ilgili bilgiyi elimde bulunan makalenin çevirisini yapınca burada yayınlayacağım.

yavuzer
5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 18:14
efsane 87 kışı !

benim gibi kar sevdalılarının olduğunu görmek çok sevindirici. 1987 kışı şüphesiz bizi bu sevdanın peşinde koşmaya iten en büyük nedendir.mükemmel koşulların oluşmasıyla meydana gelen bu olağanüstü doğa olayını yaşadığım için gerçekten çok şanslıyım. böyle bir sistemin bir daha gelmesi en büyük umudum ama değişen şehir ve atmosfer şartları bunun çok zor olduğunu gösteriyor. yine de imkansız değil
orçun ve galip beylerin paylaşımları gerçekten çok değerli.bende nacizane kandilli rasathanesinin 87 martına dair gözlemlerini derleyip paylaşmak istiyorum. umarım hoşunuza gider. daha sonra o günlere dair fotoğraf paylaşımlarım da olacak. bu belgeleri bir kitapta toplama fikri ise çok heyecan verici.
elimden gelen katkıyı göstermeye hazırım.

Orçun Bostancı

5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 18:29

Yavuz bey en kısa zamanda sizdende fotoğrafları ve kandilli rasathanesinin kayıtlarını yayınlamanızı bekliyoruz. İlginiz için teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler gibi kar sevdalıları ve meteorlojik hadiselere düşkün sayeler kişisinde umarım güzel bir kitap çıkacaktır ortaya. Saygılarımla...

aybar bora arslan

5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 18:30

O günlerde Ethemefendi'de oturuyorduk. Apartman yöneticimizin becerikliliği ve öngörüşü sayesinde kar felaketinin (ya da biz öğrenciler için kar bayramının) 2.gününde apartmanın kömürü bitmişti. Bütün aile benim odama sığışmak zorunda kalmıştık, elektrik sobasıyla ısınmak için. Çatı katında oturuyorduk ve karın ağırlığı nedeniyle kiremitler kırılmıştı. Salona sızan sular nedeniyle parke üzeri buz tutmuştu...

Eski oturduğumuz Kadıköy'e mahalle arkadaşlarıma gitmek için tek doğru dürüst çalışan vasıta olan trene binmiştim ilk sabah Erenköy İstasyonundan. Rayların üzerleri de yoğun karla kaplıydı ve tren geçerken neredeyse hiç ses çıkmıyordu, inanılmaz güzel gelmişti tren yolculuğu...

Orçun Bostancı

5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 18:35

Aybar Bora bey bu güzel anıyı bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

yavuzer
5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 18:40
1987 YILI MART AYI KAR YAĞIŞI BİLGİLERİ

TARİH 3 mart salı 4mart ç.şamba 5mart p.şembe 6mart cuma 7 mart c.tesi 8mart pazar
YAĞIŞ ..20,5 KG. ... 20,6 KG. ........ 15,3 KG. .............0,4 KG.........22,8 KG........6 KG.
MİKTARI
KAR ...22 CM........34 CM. ...........45 CM. ..............65 CM. ..........60 CM.........70 CM.
YÜKSEKLİĞİ
OLAY .........................................TİPİ
MİN.SICAKLIK -2,6........... -4,0............. -6,0....................-6,6 ............ -2,0 ............-3,0

ejder ozkuzukiran

5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 18:41

Umraniye sonduraktaki mahallemizde tum mahalle trafige kapanan yollarda bulduklari naylon parcalari ve plastik parcalari uzerinde kayiyorduk . Yollar bu sekilde bayagi bir sure kapali kalmisti ve tum mahalle coooook eglenmistik. Orta okul yillarimdaydim sanki tum dunya kar tatilinde gibi hissetmistim o zamanlar

Orçun Bostancı

5 yıl önce - Sal 03 Şub 2009, 18:49

Yavuz bey paylaşım için teşekkürler. Kandilli rasathanesinin o döneme ait kayıtlarını bulup yayınlamanız çok klas oldu resimleride sabırsızlıkla beklliyoruz . Ejder bey anı için sonsuz teşekkürler. Benide rahmetli babam meyve sandığına bindirip ip yardımıyla çekmeye çalışıyordu ama kar çok fazla olduğu için 1 metre bile ilerleyemiyorduk hey gidi günler...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet