Ana Sayfa  

Orçun Bostancı

Pzr 07 Arl 2008, 17:00   İstanbul'un Meşhur 1987 Kışı

Sitemizde "Meteoroloji" konusuyla ilgili olarak açılmış diğer başlıkları yandaki indeks yardımıyla rahatlıkla tarayarak okuyabilir, başlık konusuna uygun olmak kaydıyla yorum, doküman ve fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz. METEOROLOJİ İNDEKSİ

Elinde 1987 Mart ayında yaşanan kışa dair fotoğraf olan varmı? ne kış yaşamıştı istanbul. O zaman küçük olmama rağmen hala hafızamda...

mesajı beğendiniz mi?: +4
alicanoalicans

Pzr 07 Arl 2008, 17:34  

buyrun... o seneki felaket kar yağışı sebebiyle okullar yaklaşık 3 hafta tatil olmuş ve herkez eve hapsolmuş...

En son alicanoalicans tarafından Pts 08 Arl 2008, 00:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?: +6
Ali Melih Atafırat

Pzr 07 Arl 2008, 19:09  

(+)

(+)

(+)
Emirgan 1987 mart ayı

Gerçekten çok karlı bir İstanbul kışıydı. O yıl Emirgan'da oturuyordum İş yerimde Çayırova'daydı.
Çarşamba Sabahı altıda otobüs durağına zor inmiş, o diz boyu karla kaplı yolda boşu boşuna otobüsü beklemiştim. Çok ürkütücü fakat İstanbul'da çok nadir görünen bir manzara vardı. Yerde diz boyu kar, bomboş yollar ve tipi altında bir Boğaziçi. Tabii o gün işe gidemedim. Perşembe sabahı bir tane otobüs geldi. Herkes ona binince Rumeli hisarında yaylar kırıldı. Tekrar geri döndüm. Cuma sabahı ise ancak Bebeğe ulaşabildiydim Ancak cumartesi günü Çayırovaya gidebildim. Orada ise 3-4 cm kar vardı. Emirgan'nın durumunu kimseye izah edememiştim. Ancak ikinci hafta buldozerlerle yolumuz açılabilmişti.

Selamlar

Ali Melih Atafırat

En son Ali Melih Atafırat tarafından Pzr 07 Arl 2008, 19:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?: +12
Orçun Bostancı

Pzr 07 Arl 2008, 19:27  

Alican ve Ali Melih bey. İlginiz için çok teşekkürler. Gerçekten o günleri teklrar yaşamış gibi oldum. 87 kışına ait diğer fotolarıda bekliyorum. SAYGILAR...

mesajı beğendiniz mi?
Akın Kurtoğlu

Pzr 07 Arl 2008, 19:36  

Alıntı:
elinde 1987 mart ayında yaşanan kışa dair fotoğraf olan varmı? ne kış yaşamıştı istanbul. O zaman küçük olmama rağmen hala hafızamda...

1987 KIŞI

O günlerin fotoğrafı hafızamda: Düz alanlarda yarım metre, vadilerdeki ve çukurdaki semtlerde ise yer yer 1 (bir) metre kar birikmişti 3 hafta boyunca... Kar hiç durmazdı, sabah kalkardınız kar yağıyor olurdu, öğlen yağış kendini tipiye çevirir, akşama doğru kuşbaşı, gece sık taneli/bulgur... Ama hiç durmazdı... Asıl karı biriktiren; bu bulgur taneli ya da tipi şeklindeki yağış olurdu zaten... Ertesi sabah kalktığınızda kar yine devam etmekte olurdu. Bu şekilde İstanbul'un merkez semtlerinde bile cadde ve sokaklarda karların üzerine basıla basıla abartısız 30-40 santim kalınlığında buzlanma başlamıştı. Apartmanların giriş kapılarının ilk 1-2 merdiveni gözden kaybolmuştu...

Damlarda biriken karlar ise ciddi anlamda bir ağırlık yapıp, aşağılara doğru kaymaya başlamıştı. Hatta yanlış hatırlamıyorsam Beşiktaş'ın Neuchetel veya Kıbrıs Rum Kesimi ile İnönü Stadı'nda oynayacağı bir maç vardı. O sabah saha komiserleri ve hakemler sahayı kontrol ettiklerinde "top zıplamasına elverişli değildir" raporu yazmışlar ve ertesi günkü gazetelerde bu haber çeyrek sayfa resimlerle basılmıştı. Çünkü sahada hakemlerin bellerinin üzerine, göğüs hizalarına kadar kalınlıkta bir kar kütlesi mevcuttu...

Bütün okullar, üniversiteler hariç kapanmıştı. Hemen ardından tüm İstanbul üniversitelerine de tarihi belirsiz bir kar tatili getirildi... İşyerlerinin ise bir kısmı açık, bir kısmı ise kepenkleri kapalı bir 3 hafta geçirmişlerdi. Okul kapalı olduğu için bayağı bir sevinmiştik. Çünkü fakülte sömestr sınavları vardı o günlerde... Gerçi okula gitmedik ama, dışarı da pek çıkamadık. Hep evde geçirdik günlerimizi... Durmadan yağan tipiyi camın arkasından seyrederek...

Bu yoğun yağışların içinde hele 3 gün süren asıl bir dalgası var ki, zannedersem bu 3 haftalık (23 günlük) felâketin tam ortasına denk gelen günlerde olmuştu. 3 gün boyunca hiç kesintisiz tipi yağmıştı. Zaten asıl kar kalınlığını da bu 3 günlük yağış dalgası oluşturmuştu.

Evimizin camından karşı apartmanı seyrederdim... En altta, bodrum katında oturanların pencereleri artık giderek kapanmaya başlamıştı. Buranın önünü temizleyip açmak da birşey ifade etmiyordu, çünkü kaldırdığınız karı atacağınız başka bir yer yoktu ki... Oradan alıp sadece 1-2 metre ileriye atıyor ve buradaki kar kümelerinin daha da büyüyüp yükselmesine neden oluyordunuz. Sokağın iki yanı bir metreye yakın yüksekliğinde kar yığınlarıyla kapanmıştı. Üzerinden atlamak için belli noktalarında oyuntular oluşturulurdu.

Dozerler sürekli olarak kentiçindeki merkezi anacaddeleri açmaya çalışır, ama aldıkları karı yolun iki tarafına yığarlardı. Zaten sabahına yol yeniden karla kapanmış olurdu. Tuzlama kamyonlarının tuzları ise hiçbir işe yaramıyordu zaten... Arasokaklara kamyon girmesi artık imkânsız hale geldiği için, sadece anayolları açık tutmaya çalıştılardı ilk 10 günden sonra...

Bir geceyarısı karşı evin bodrum pencerelerinin kardan dolayı tamamıyla kapandığını izledim. Âşinâ olduğum karşı evin en alt bodrum pencereleri, bir doğa olayı sonrasında gözden kayboluyor ve beyaz kütle giriş katının pencerelerine doğru yavaş yavaş yükseliyordu. İlk defa o gece içime bir korku, sıkıntı geldi. Bir felâketle mi karşıkarşıyayız? Bu kar yükselmesi daha ne kadar devam edecek diye... Hayatımda ilk defa, o kadar çok sevdiğim kar yağışını itici bulmuştum. Neyse ki, Allah İstanbul'a acıdı ve 23. günden sonra kar yağışı kesildi. Ama yerde biriken kar ve buzların tamamıyla ortadan kalkması daha bir 10-15 günü bulmuştu. "Herşeyin orta kararı makbul"...

NOT: Bir benzeri, ama buna nazaran çok daha hafifi; Şubat 1985'de yaşanmıştı. O zaman da kar uzun süre yerden kalkmamıştı.

Akın KURTOĞLU

mesajı beğendiniz mi?: +17
vahitsan

Pzr 07 Arl 2008, 22:12  

Bu büyük kışı bende hiç unutamam. Sabah kalkıp da pencereden dışarı baktığımda karşı koşumuzun evinin yok olduğunu gördüm, çatısından yere kadar karla kaplanmış olduğunu görünce önce hala uyanamadığımı ve rüya gördüğümü sandım gözlerimi oğuşturup tekrar baktım, evet ev tamamen kapanmıştı.
Aslında tatil olması lazım ama neden bilmiyorum ben oğlumum elinden tutup okula götürmek için dışarıya çıktım, acaba ilk gün okul tatil edilmemişmiydi veya haberdar olamadığım için işi garantiye amak için okula götürecek, tatilse sonra tekrar geriyemi getirecektim yada olayın vehametini kavrayamayıp böyle bir girişimde bulundum sonra durumu görünce gerimi döndüm bunu şu anda hiç hatırlayamıyorum ama tam merdivenlerden aşağıya indiğimde beyaz karların içinden çıkmış gibi duran kahverengiye çalan bir şey dikkatimi çekti, eğilip ne olduğuna bakmak için elimi uzattım, öyle ya bu kadar kalın kar tabakası içinde bu daha önceden kalmış birşey olamazdı ve ben bunu incelemek için elimi deydirdiğim anda bir kumrunun kuyruk tüyleri elimde kaldı. Zavallı bir kumru artık bu kadar soğuğa dayanamamış olacak ki düşmüş ve bir iki dakika sonra kaybolacak dercede karla örtülmüştü. Ben bu hayvanın hayatından ümit kesmiştim fakat elime aldığımda henüz ölmemiş olduğunu gördüm ve tabiiiki bizim okul yolculuğu sona erdi ve kuşu alıp hemen içeri girdik, bir müddet sobadan uzak ılık bir yerde bekletirsem belki düzelir diye düşündüm ve öylede oldu, kuş kendine geldi dışarı çıkmak için uçarak sağa sola çarpmaya başladı, kendisine zararda vermeye başlamıştı ama dışarıya salamazdım çünki sakatlanmış, enazından soğuktan donma tehlikesi atlattığı için kuyruğu kopmuştu. Komşudan temin ettiğim bir kuş kafesine koyup bu kar kalkana kadar kendisini misafir ettik bu arada iyice kendini toparladı ayrılık vakti geldiğinde '' güle güle dostum, nezaman sıkışırsan gene bekleriz'' diyerek kafesin kapısını açtım ve pencereden kendisini yolcu ettim, kafesten çıktı hemen karşımızdan geçen havai telefon hattına kodu ve bir müddet adeta bizi seyrettikten sonra uçup gitti. O günden sonra ne öyle bir kar yağdı, nede pencereme bir kumru geldi ama ne zaman kar yağsa bu kumruyu, ne zaman bir kumru görsem o kışı hatırlarım.
İşte bu ve bunun gibi iyi ve kötü yanlarından dolayı o kış benim için unutulmazdır. Fotoğrafım yok ama anlattıklarım hafızamın bir köşesinde fotoğraf gibi kaldığı için paylaşmak istedim.

En son vahitsan tarafından Pts 08 Arl 2008, 01:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?: +8
OSMAN TUNCA

Pzr 07 Arl 2008, 22:21  

Kar yağdığı gün abimi askere göndermiştik 3 yıl kadar geç gidiyordu Zeynepkamil'den Harem'e gitmek için taksi bulamamış yayan gitmiştik dönüştede Harem'e Asker göndermeye gelen eski Amerikan dolmuşlardan biri ile duvardibine kadar gelmiş oradanda askerlik şubesinin oraya yürümüştük... ah ah ne güzel günlerdi.....

mesajı beğendiniz mi?
ali_demirci

Pts 08 Arl 2008, 22:09  

1987 de çok kar yağmıstı.berber dükkanımı abimle o yıl açmıştık. açtıktan sonra kar olunca gene kapatmıştık.saygılarımla............

mesajı beğendiniz mi?
volkantutkun

Pts 08 Arl 2008, 22:45  

Müthiş bir kardı ben bir daha öyle bir kar gördüğümü hatırlamıyorum. Yollarda araba geçemiyordu. Geçen arabaların ise arkalarına takılıp kayardık

mesajı beğendiniz mi?
TurkshFtr

Pts 08 Arl 2008, 22:56  

cok iyi hatirliyorum orta ikinci siniftaydim 7 tane zayif gelmisti ve ilk yari tatiline girmistim evde 15 gun oturup ders calistim sonra ustune bi kar yaginca bi 2 hafta daha tatil edildi bundada ders calistim ve yedi zayifida kurtarmistim

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: