Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Yasemin Dalkılıç
123   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
CAN
10 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2004, 01:17
Yasemin Dalkılıç

Öncelikle Yaseminin Kaş'ta kırdığı yeni dünya rekorunu sanırım hepiniz biliyorsunuzdur.Son zamanlarda serbest dalış ve buna benzer aktiveler konusunda fena halde araştırma yaparken şöyle bir sonuca rastladım.Bizim ülkemizin sualtı federasyonu ne yazık ki Yasemin'in daldığı rekorları saymayıp bir de destek olacağı yerde bazı karalama kampanyaları ile sporcumuzu uzaklaştırmaya çalışıyor.Yunanistan'da son 10 yıl içerisinde apnea dalgıcı yetişmediği için ilkokuldan bu sporcular yetişsin diye özel kredi veren bir zihniyet,İtalya'da bu sporu yapan insanlar daha rahat bir ortamda dalsınlar diye işten güçten ellerini ayaklarını çektirip sadece bu sporu yapmalarını istemelerine karşın ve buna benzer mükemmel şartlar sağlanıp sporcu yetiştiren diğer devletler varken bu kızcağız bir de tutuyor bu sporu kendi maddi ve manevi imkanlarını zorlayarak ve başarılı olmaya çalışarak sponsor arayışlarına devam ediyorken bu sporu yapmaya çalışıyor(Bu arada yeni sponsor Quantum dan sonra Hyundai otomotiv)
Şimdi ne günahı var bu Türk kızının da böylesi zor işleri başarırken sadece bir kaç kişi alkışlıyor...Milli takım ne yaptı da bu kadar alkışlar silah atmalar Taksimde törenler yapıldı tamam önemsiz demiyorum da bu kız rekor kırıyor ....Ben atletizm de alınan dünya rekorunu da saymıyorum arkadaş benim ülkemin has kızları dururken elin senegallisi benim için koşsa da olur koşmasa da şu anda bayanlarda tek başarı süreyya ve yasemindir ama ikisinden de kimsenin haberi doğru dürüst yok.
Nice başarılar böyle yok olup gidecek yeni bayan sporcular da olmayacak...İleride artık gider Yeni gine den golfçü alırız ya da su topu birincisi öyle katılırız turnuvalara biz akıllanmayız.

En son CAN tarafından Pzr 13 Hzr 2004, 04:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mehmet CK
10 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2004, 04:29

Can, bu kizin yaptiklari biraz tehlikeli, sirf bizim federasyonumuz degil, CMAS de bu rekorlari tanimiyor, sebebi de kizin hayatini tehlikeye atmasi.

Yine de serbest dalisci olarak bu kiza sasiriyorum ve onunla gurur duyuyorum. Ama keske bunlari yapmasa, dile kolay, kiz baska stillerde 120+ metre derine indi. Can siz Triox ile bile inmiyorsunuz degil mi 120 metreye?

CAN
10 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2004, 04:39

Vallaha değil Triox unlimited dalış tekniği ile inmek bir yana Nitrox özel karışımla bile inmem o derinliğe zaten sen de iyi bilirsin ki -40 dan sonrası gri ve tonları oluyor e öyle bir derinlikte de renk olmadığına göre beni aşıyor.Geçen yıl eğitim için -60 dip yaptık da hiç eğlenceli değil özellikle çıkış için verdiğiniz dekomprasyon süreleri çok can sıkıcı 2 saat suyun içinde bekle ciğer boşaltasın....Neyse benim fikrim tam tersi aslında.Kız illegal bir iş yapmıyor tam bir disiplin sporu yapıyor ve bizim veya C.M.A.S. ın tanımamasının sebebini cidden bilmiyorum ama kız çok başarılı...Erkeklerin bile kategorisinde bu derinlik ciddi bir iş...
Umberto Pallizari bundan 2 yıl önce erkekler rekorunu kırmıştı yanlış hatırlamıyorsam adam 150 mt gibi bir rakama ağırlık ile inmişti.Sonra bu rekorun üzerine çıkamayacağı doktorlar tarafından söylendi ve dünyada bir erkek ciğerinin 150 mt. son sınır olduğu çizildi ancak bir şartla bu rekor kırılabilirdi...Kulak zarlarını deldirip basınçtan açmak yerine ona sarf ettiği enerjiyi nefesinin meditasyonuna ayarıp 150+ yapabilirdi...Pallizarri 2 kulağını da deldirip mutlu sonra ulaştı...153 mt. sonuçta unlimited sporların kaderi bu...Bazen çıldırıyorum adamın belinde bir pudra torbası hiçbiryere bağlanmadan bir kayada saatlerce asılı durup tırmanıyor uçurum deli 3 boğaz köprüsü yüksekliğinde....
Bu sporları tanımak ya da tanımamak bence mesele değil sonuçta dünyada tanınıyor ve herkes seviyor sempati yok bu ülkede böyle sporlara...

www.yasemindalkilic.com

görüsürüz.

Eylem
10 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2004, 14:57

Elvan Abeylegesse Senegal'den değil, Etiyopya'dan Türkiye'ye geldi. Türk vatandaşı oldu. Ben neden onun başarısıyla gurur duymamamız gerekiyormuş anlamadım. Kimse sadece yetenekli olduğu için dünya rekoru kırmıyor. Bu sporcu Türkiye'de yaşıyor, çalışmalarını Türkiye'de yapıyor. Bulgaristan'dan gelip sonradan Türk vatandaşı olan Naim Süleymanoğlu hakkında da aynı şeyleri düşünüyor musun Can? Eğer "Naim Süleymanoğlu Bulgar vatandaşıydı ama Türk'tü" diyorsan, hep böyle etnik kökene göre değerlendirme yapıyorsan artık sana ne diyeyim? Sana kalırsa Yahudi, Ermeni vb. kökenli bir Türk vatandaşının başarısı Türkiye için bir şey ifade etmiyor, öyle mi? Ne de olsa etnik kökeni farklı. Senin gibi insanlar ne düşünürse düşünsün, Elvan orada Türkiye'yi temsil etti.

Okan

10 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2004, 20:10

Bu kizin Ankara'daki Dalkilic Spor malzemeleriyle ilgisi var mi?

Ben ortaokuldayken, milletin yabanci ayakkabi aldigi yerdi, (Nike Legend/Air, Adidas Top Ten vs. zamanlari)..

batu
10 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2004, 20:27

bazı insanların soyadları hakikaten yaptıkları işlerle bağdaşıyor çok ilginçtir.Yasemin DAL-kılıç;kadının doğduğu günden belliymiş dalacağı !İkinci olarakta çınarcık'taki,17 ağustos depreminde yıkılan binaların mütahiti olan Melih GÖÇER-adamın soyadından belli,yapacağı binaların göçeceği,daha vardı ama unuttum neyse...

CAN
10 yıl önce - Pzr 13 Hzr 2004, 20:41

Batu hiç böyle düşünmemiştim olayı cidden komik bi fikir...

Hüseyin

10 yıl önce - Pts 14 Hzr 2004, 10:27

Alıntı:
elin senegallisi benim için koşsa da olur koşmasa da

yanlis; bu ülke icin calisan ekmegini yedigi bu
ülke icin kosan hekes etnik kökeni ne olursa olsun benim kardesimdir
unutmaki: birak senin o senegalli dedigin kizi
en az benim (ben türküm) kadar hakka sahip olupta bos ver
bu ülke icin bir seyler yapmayi
kuyusunu kazmaya calisanlar var
emegin hakkini verelim arkadaslar[/b]

tolgababacan

10 yıl önce - Pts 14 Hzr 2004, 11:10

ndense tarihde büyük işler yapanlar kendilerine otorite diyen insanlar tarafından sürekli engellenir.yasemenin başardığı iş çok önemli.ayrıca kayıplar olmadan rekorlar kırılmaz.evereste tırmanırken ölenleri bir düşünün.risk k2 ve everest zirvesinde her zaman var.canım iskender ığdır rutin bir tırmanışda kaybedilmedimi ağrıda.f1 deniz-kara yarışlarında kaybedilenler,hız denemelerinde ölenler ve nice maceracı cesur yürek;hepsini saygıla anıyorum.bu arada yasemen değil elvanıda yürekden kutluyorum...

Kerem K
10 yıl önce - Pts 14 Hzr 2004, 17:03

ben aksine yasemin dalkılıç 'ın yaptıklarından zerre kadar mutluluk, gurur ya da benzer bir duyguya kapılmıyorum. ama "etiyopyalısı" atletizmde başarılı olunca, rekorlar kırınca göğsüm kabarıyor.

gabriela zsabo 'nun 3 yıl boyunca kendini yırtıp da yaklaşamadığı rekoru kırıp, 4 saniye öne geçen birisi için bu az bile... kim yasemin 'den evvel dalış 'ı bir spor olarak tanırdı ki ? hangi kanal canlı verirdi ? olimpik bir spor mudur ?

bu işler kişiden kişiye değişiyor. hangi sporun seyircisi fazlaysa o daha fazla ilgi görür. diğerleri de zorla tanıtılmaya çalışılır ama sonuçta yabancılarla, rakiplerle mücadele edilmeden yapılan sporlar türk halkını pek kesmiyor

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET