Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
e_mutlu

9 yıl önce - Cum 05 Arl 2008, 13:31
Pahalı gaz ve bedava kömür İstanbul'da hava kirliliğini geri getirdi

İstanbulda hava kirliliği tehlike sınırına dayandı. Şu kömürü bedava dağıtacaklarına ,kömüre harcanan paralar Botaşa aktarılsaydı da doğalgaza bu kadar zam olmasaydı ,o kadar yıl yapılan doğalgaz yatırımının ne anlamı kaldı , zehir solumaya başladık yeniden .Seçimler yaklaşıyor oy toplamak herşeyden önemli ,havaymış , çevreymiş ,sağlıkmış ne önemi var ki bunların...

Ömer DEMİRHİSAR
9 yıl önce - Cum 05 Arl 2008, 13:41
gelecek kuşaklar

Alıntı:
İstanbulda hava kirliliği tehlike sınırına dayandı. Şu kömürü bedava dağıtacaklarına ,kömüre harcanan paralar Botaşa aktarılsaydı da doğalgaza bu kadar zam olmasaydı ,o kadar yıl yapılan doğalgaz yatırımının ne anlamı kaldı , zehir solumaya başladık yeniden .Seçimler yaklaşıyor oy toplamak herşeyden önemli ,havaymış , çevreymiş ,sağlıkmış ne önemi var ki bunların...

arkadaşa tamamen katılıyorum..bnde aynı şkilde düşünüyorum..hem temiz çevre için uğraşıyorlar..hemde bedeva kalitesiz kömür dağıtıyorlar..bu da yetmez gibi doğal gaza zam yapıyorlar.. insanlar çevreyi boş wermiş ve gelecek nesilleri düşünmüyor..sadece oy için bütün bunlar....asıl belediye başkanları doğal gazı ucuza satmalı ve halkı bilinçlendirmelidir bence..ama böyle giderse gelecek nesillere hiç birşey kalmıyacak.. ve dikkatinizi çektimi bilmem ama dünyanın sonu geliyor.......alıntı değildir.

C. H. Engin Er

9 yıl önce - Cum 05 Arl 2008, 13:46

İstanbul'da hava daki kirlenmeyi bende çok açık şekilde farkettim, geçen yıllara göre gökyüzü daha gri...

guney ziya
9 yıl önce - Cum 05 Arl 2008, 15:19

HAVA KİRLİLİĞİ KABUSU GERİ Mİ GELİYOR..

Ankara, İstanbul, Bursa gibi büyük kentlerimiz olmak üzere birçok kentimiz gerek topoğrafik konumu gerekse konut ve sanayide kullanılan yerli kömür , trafik yoğunluğu vb. sebeplerden ötürü yine büyük boyutlarda bir hava kirliliği riski altına girmiş bulunmaktadır..

Ülkemizde halen uygulanmakta olan hava kirliliği standartlarına göre 1 m3 havadaki kükürt dioksit limit değeri üst sınırı 150 mikrogramdır.

Birçoklarımızın hatırlayacağı gibi uzun yıllar Ankara’daki hava kirlilik oranı bu standartların çok üzerinde seyrediyordu..

1984-1989 yılları arasında görev yapan Ankara B.Şehir Belediye Başkanı rahmetli Mehmet Altınsoy öncelikle dışarıdan içerisindeki kükürt oranı düşük kömür ithal ederek daha sonra da doğalgaz kullanımını yaygınlaştırarak Ankara’daki hava kirliliğini önlemeyi başarmıştı..

1989 da Bursa’da biz yerel yönetimlerde göreve geldiğimizde aynı sorunla karşılaştık..O tarihlerde Bursa’da özellikle bazı semtlerdeki hava kirliliği 1 m3 havada 1000 mikrogram kükürt dioksid’in üzerine çıkmıştı..

Hava kirlilik oranı bu derece yüksek olan Madrid, Londra ve Atina gibi bazı Avrupa kentlerinde toplu insan ölümlerinin olduğunu biliyorduk..

Ancak bizin hastanelerimiz çocuk ve yaşlıların hava kirliliğinden ölümlerine astım nefes darlığı gibi bilimsel!.. kılıflar uyduruyorlardı..

Biz de rahmetli M. Altınsoy’un Ankara’da uyguladığı aynı yöntem ile, önce içindeki kükürt oranı % 09 dan az olan ithal kömür getirerek daha sonra da doğal gaz kullanımını kentin büyük bir bölümüne yaygınlaştırarak Bursa'daki hava kirlilik oranını limit değerlerin altına düşürdük..

Ancak kış aylarına girdiğimiz şu günlerde gerek elektrik gerekse doğal gaza gelen yüksek orandaki zamlar neticesinde hem konutlar hem de sanayi tesislerinde tekrar kömüre dönüş eğilimi başlamıştır..

Esasen ithal kömürün de pahalı olması sebebiyle içindeki kükürt oranı yüksek yerli kömürlerin kullanılması söz konusudur ki mahalli çevre kurullarınca içerisindeki kükürt oranı % 2 den fazla olan kömürlerin konut ve sanayide kullanımı yasaklanmıştır..

İçerisindeki kükürt oranı % 2 den yüksek olan bu kömürlerin kentlere sokulması ve gerek sanayide gerekse konutlarda yakılmasının belediyeler tarafından yeterli ölçüde denetlendiğini ifade etmek mümkün değildir..

Bütün bu sebeplerle bu kış aylarında özellikle topoğrafik konumları müsait, trafik yoğunluğu fazla ve yerli kömür kullanımı yaygın kentlerimizde hava kirliliği kabusu bizleri beklemektedir..

dilla
9 yıl önce - Cmt 06 Arl 2008, 00:17
pahalı gaz ve kömür

haberlerde kömür dağıtım sahneleri seyretmek oldukça ilginç . kömürü dağıtkları yerler tümü
gecekondu olan yerler. bu yapılar tapusuz, izinsiz, altyapısız.sel olunca ilk onlar hedef olur
depremse maazallah !!! kömür yerine sen onları düzgün sağlam binalar ver yolu olan okulu
sağlık ocağı ve kömürle ısınan değil doğal gazla olan .bu şehirden oy toplamak isterse bir
şehir imar planı yapsın .kışın hava kirliliği 100de kaça çıkıyor ? ve daha çok bu kaçak yapılar
yüzünden çıkıyor çoğunluk kömür kulandıkları için . evimın önündeki mahale yüzünden kışın
pencere açmak mümkün değil ve yukarıya çıkan siyah bulutlar nefes alamasınız.ilerde bunun
fotoğrafını çekip sizlere burda göstericam . benimde onlardan bir ricam olacak bizlerede nefes
almak için birer oksijen tüp dağtsın garanti belgesının içinde sağlık sigortamız olsun lütfen.

metink
9 yıl önce - Cum 12 Arl 2008, 01:16

Baykal sonunda güzel bir noktaya parmak basmış, seçim kanununa göre hükümetin kendine oy çekmek için devletin gücünü kullanıp kömür dağıtması aslında yasaya aykırı. Bence bu bile tek başına bir partiye ihtar verme sebebi olabilir. Hiç bir parti devletin gücünü kullanıp vatandaşa rüşvet verme hakkına sahip değildir.

http://www.cnnturk.com/2008/turkiye/12/11/baykald ...index.html

“Bakın bizim Seçim Kanunumuzun bir maddesi var. O madde diyor ki: Oy almak için bir vatandaşa çıkar teklif etmek 3 yıla kadar ağır hapisle cezalandırmayı gerektirir. Kanunumuz şu anda yürürlükte. Oy almak için bir çıkar teklifinde bulunmak, hatta diyor ki: Oy almak için bir kamu hizmeti niteliğinde teklif dahi yapmak, mesela bir köye gidip (Oyu verin, ben de grayderi getirdim, dozeri getirdim hizmeti yapacağım) demek 3 yıla kadar ağır hapis cezasını gerektirir. Sadece bizim kanunumuzda değil, dünya demokrasilerinde böyle bu iş. Devletin parası var, gücü var, yetkisi var. (Bunu sen kendi siyasi çıkarın için, oy için kullanmaya kalkamazsın. Kalkarsan demokrasi kalmaz. Kimin parasıyla kime iyilik yapıyorsun? Milletin parasıyla girip milletten oy almaya kalkıyorsun. Bu yasak, yanlış) diye bir temel anlayış koymuş kanun. Ama bugün bunu sağlayacak ne savcı var Türkiye’de, ne hukuk var.”

serhatkr
9 yıl önce - Cum 12 Arl 2008, 19:00

olayın siyasi boyutunda yorum yapmak istemiyorum ama.
gerçekten de doğalgaz fiyatlarının yükselmesi (veya dağıtılan bedava kömürlerle) insanlarımız kömür veya odun yakmaya başladı. çekmeköy'de oturuyorum. hemen şile yolunun yanında.

geçen sene ilk taşındığımda (ki kışın taşınmıştım) havada en küçük bir is kokusu yoktu kış boyunca cama çıktığınızda çam kokusu alıyordunuz. artık gözle görülür derecede duman var. dayanılmayacak kadar da kötü kokuyor..

cyilmaz
9 yıl önce - Cum 12 Arl 2008, 19:17

İçerenköy de oturuyorum. 2 hafta önce bizim evde de geçti aynı konu. Bu sene hava daha kötü çok fazla duman var ve kokuyor demiştik. Gerçekten hiç sağlığımızı düşünmüyoruz. Ancak insanlarıda suçlamak istemiyorum sonuçta gelir ve eğitim ile alakalı bir durum bu. Hükümetin doğal gaz fiyatını fazla arttırmaması lazım.

alpersa84

9 yıl önce - Cum 12 Arl 2008, 19:23

Bende Gaziosmanpaşa da oturuyorum burada da durum oradan farklı değil malesef acı acı soba dumanı kokuyor senelerdir doğalgaz geldiğnden beri böyle hava kirliliği yoktu bu sene eski sobalı günlerdeki gibi hava kirliliği var ve bu neredeyse tüm istanbul için geçerli dumansız hava sahası diyorlar ama istanbul duman altı artık

alpersa84

9 yıl önce - Çrş 07 Oca 2009, 00:09

Bugün basın yayın organlarında internet sitelerinde fransız basınında yayınlanan bu habere yer verildi bizim farketmeden yaşadıklarımızı fransızlar farketmiş ve dile getirmişler paylaşmak istedim

Alıntı:
Le Monde gazetesi, bedava dağıtılan kömürün, kirliliği kaygı verici düzeylerini çıkarttığını belirterek, "Bacalardan çıkan kalın duman ve yanan kömürün tipik kokusu, Türk kentlerinin sokaklarında yüzüyor. Yoğun kar yağışları nedeniyle felce uğrayan Türkiye kara bir tabaka ile kaplı" diye yazdı.
- PARİS(ANKA) - Türkiye’deki "Bedava kömür" olayı, Batı basınına da yansıyor. Fransa’nın önde gelen gazetelerinden Le Monde, bedava dağıtılan kömürün, kirliliği kaygı verici düzeylerini çıkarttığını belirterek, "Bacalardan çıkan kalın duman ve yanan kömürün tipik kokusu, Türk kentlerinin sokaklarında yüzüyor. Yoğun kar yağışları nedeniyle felce uğrayan Türkiye kara bir tabaka ile kaplı" diye yazdı.
Le Monde, Türkiye muhabiri Guillaume Perrier imzalı haberinde bedava dağıtılan kömürün yarattığı kirliliğe dikkat çekti. Gazete, Türk basınını kaynak göstererek hava kirliliğinin bu yıl birçok bölgede kaygı verici düzeyleri çıktığını, bu artışın evlerde yoğun bir biçimde kömürün kullanılmasına bağlandığını kaydetti.
Kayseri ve Edirne’yi örnek olarak veren gazete, Ankara’da da Çevre ve Orman Bakanlığınca yapılan ölçümlerin kentin bazı semtlerindeki kirliliğin, Dünya Sağlık Teşkilatınca kabul edilebilir olarak belirlenen düzeylerden 10-15 kat yüksek olduğuna dikkat çekti.
Türkiye’de kömürün kullanımının yaygın olduğunu, Karadeniz’de linyit madenlerinin bulunduğunu kaydeden gazete, bu yıl gaz kullanıcılarının sayısının önemli ölçüde gerilediğini, bunun en başlıca nedeninin de, gazın yüksek fiyatı olduğunu belirtti. Gazete şöyle dedi:
"Gaz fiyatları, 2008 yılında beş defa artırılarak evler için yüzde 72 zamlandı. Kasım’da yapılan yüzde 22’lik son zam da, hükümet tarafından petrol fiyatlarının gerilemeye başladığı ve Türkiye’ye en büyük gaz tedarikçisi Gazprom’un tarifelerini gözden geçirerek indirdiği bir arada yapıldı."
Le Monde, medya ve muhalefet partilerinin, Mart’taki yerel seçimler yaklaşırken tonlarca kötü kaliteli kömürü Türk kentlerinde dağıtmakla suçlanan İslami muhafazakar hükümetin "popülist politikası"nı eleştirdiğini bildirirken basında kullanılan "bedava zehir" manşetlerine de dikkat çekti. Gazete şöyle devam etti:
"1990 yıllarında İslamcı örgütlerce yürütülen, mütevazi evlere bedava kömür dağıtımı, 2003 yılında AKP tarafından "devletleştirildi’. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dağıtımı kuvveti bir biçimde savunuyor."
Fransız gazetesi, soba dağıtımına da işaret ettiği haberine son verirken "İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 5.8 milyon tonun bedava dağıtıldığını tahmin ediyor" diye yazdı.

En son alpersa84 tarafından Çrş 07 Oca 2009, 00:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet