Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yılmaz büktel

11 yıl önce - Cum 05 Arl 2008, 02:37
Edirne - Trakya Üniversitesi

EDİRNE - Trakya Üniversitesi

Trakya Üniversitesi 1982 yılında kurulan bir YÖK Üniversitesi. Çekirdeğini o zamanlar EDMMA olarak anılan Edirne Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi oluşturmuş. Yani Bugünün T.Ü. Mimarlık Mühendislik Fakültesi. Üniversite içinde Fakülteye dönüşmeden önce bu okulda çok iyi hocalar ve kaliteli bir eğitim olduğu anlatılır. Bugün ise: alt satırlara bakınız. Trakya üniversitesi ön hazırlık yapılmadan çat diye kurulduğu için planlama yapılmadan hızla ama plansız gelişmeye başlamış, diğer illerde Meslek yüksekokulları ile başlattığı gelişmeyi Tekirdağ, Kırklareli ve Çanakkale illerine kadar genişletmiş. ardından yeni Üniversite kurma hevesleri içinde ilk olarak Çanakkale 18 Mart Üniversitesi kurulmuş, bunu Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve halen kuruluş aşamasında olan Kırklareli Üniversitesi izlemiştir.
Ayrılan parçalardan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi rüştünü ispat ederek boynuz-kulak hesabı daha hızlı bir gelişmeyle Trakya Üniversitesini geride bırakmıştır(Nicelik olarak, nitelik olarak nasıldır bilemiyorum).
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ve Kırklareli Üniversitesi ise ayrılarak kendi dertleri ile başbaşa kalmıştır.
Artık Yalnız Edirne sınırları içinde kampüsleri olan Trakya Üniversitesi'nin hemen her ilçede bir meslek yüksekokulu vardır. Ancak şahsi kanaatim, Trakya Üniversitesi, her zaman plansız kuruluşunun acılarını sıkıntılarını yaşamış bir üniversitedir, pek çok Yök ürünü Üniversitede olduğu gibi. Bu olayların yaşanmasında yönetim zafiyetlerinin de rolleri az değildir.
Başlığı açmamın nedenine gelince, amacım Trakya Üniversitesi kampüs/yerleşkelerinde yer alan binaları tanıtmaktır. Bu nedenle Trakya Üniversitesi hakkında bu kadar ön bilgi yeterlidir sanırım.

Trakya Üniversitesinin Eski Rektör Osman İnci döneminde isabetli bir seçim olarak restorasyonunu yaptırdığı ve Rektörlük binası olarak donatılan Mimar Kemalettin yapısı Eski Karaağaç/Edirne tren garı binası dışındaki tüm eğitim yapıları yine şahsi kanaatimca Üniversite yapıları olmaktan uzaktır. Ama bu durumda yalnızca Trakya Üniversitesine özgü bir olgu değildir.

Rektörlük binası için sitede ayrı bir başlık var. Burada diğer kampuslerdeki yapılara yer verelim istiyorum.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=46631& ...mp;start=0

İlk resimlerim benim de görev yaptığım Güllapoğlu yerleşkesindeki Fen-Edebiyat Fakültesinden.
Bu dönemde havalar ekren kararırken gökyüzünün kızıllıkları kampüse bir başka hava verir ama bu güzellikleri, okumak ve okutmak telaşındakilerin kaçı farkında olur bilemem.
İlk resimde, sağda pencerelerine akşam güneşi vurmuş görülen altın pencereli yapı Fakültenin Fizik-Kimya binası.

(+)

Fakülte park alanında okulun connecto servis aracı, batan günle beraber mesayisi biten idari personeli bekliyor.

(+)

yılmaz büktel

11 yıl önce - Cmt 06 Arl 2008, 02:53

Fen-Edebiyat Fakültesi 4 fen, 4ü sosyal bölüm olmak üzere 8 bölüm ve 3 blok binadan oluşuyor.

3 blok yapı bir köşeli U biçiminde yerleştirilmiş. karşısında onu kucaklaması gerekirken, arazi uygun olmadığı için Dekanlık binası farklı bir yerde yer alıyor. Ayrıca Fakülte sorumluluğuna geçen bir yabancı diller bölümü var kı bu birim farklı bir yerleşkede yer alıyor. Bu bölüm aslı Erkek öğretmen okulu olan ve uzun yıllarda Mimarlık-mühendislik fakültesi olarak kullanılan binada yerleşmiş durumda.

U'nun tabanını Türk dili Edebiyatı, Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümümü kapsayan sosyal bölümler binası yer alıyor. Bina T biçimli. görünen cepheden geriye uzanan bir öğretim üyeleri bloğu var.

(+)

sosyal bölümler binası giriş cephesi görünümü

(+)

U'nun sağındaki bölüm geriye doğru bir blokla uzuyor ve bu bina Biyoloji-Matematik binası

(+)

U'nun solundaki bölüm de geriye doğru iki blokla uzuyor ve bu bina Fizik-Kimya binası

(+)

3 blokta 3 er katlı. Her bölüm bir kata yerleşmişken Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümleri aynı katı bölünmüş olarak kullanıyor.

yılmaz büktel

11 yıl önce - Pzr 07 Arl 2008, 01:55

Uydudan Fen Edebiyat fakültesi binalarının yerleşim planı. Bina adlarını üzerine yazdım. Kantinin olduğu yerde dekanlık binası olsa üç yapıyı kucaklar ve eş uazak konumda olacaktı. oysa karede görülmüyor ama Dekanlık binası, arazi müsait olmadığı için Biyoloji-Matematik binasının gerisinde bulunuyor.

(+)

ERHAN DEMİR

10 yıl önce - Pzr 06 Arl 2009, 01:45

Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi Girişi

yılmaz büktel

9 yıl önce - Prş 21 Oca 2010, 01:15

Hüdai beyin resmi bence bu başlıkta da yer almalı. sanırım 90lı yıllardan bir kare. Bugünün Balkan yerleşkesinin o dönemlerde adı bile yok. Ayrıca yurtlar ve Tıp Fakültesi hastane ve eğitim blokları dıiında bir yerleşim bile yok. Dahası, bugünkü kapıdan giren ve Fen-Edebiyat Fakültesine uzanan yol ve bu yol üzerindeki minibüs durakları bile yok. Minibüsler o zamanlar bugün Menza otoparkının bulunduğu bir alanda parklanırlar ve acile çıkan yolu kullanarak ana caddeye inerlerdi. Resimde menza binası henüz inşa halinde, sadece birinci kat çıkılmış.
Poliklinikler önünde dolmuşların durduğu park alanını bilen gözler farkedebilir.

(+)

sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler