Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
07ali07
10 yıl önce - Prş 04 Arl 2008, 00:25

Alıntı:
Bir travego(doğru mu yazdım bilmiyorum, bilmekte istemiyorum) fotoğrafının 100 lerce defa paylaşılması bence emek değildir, başka isimlendirebiliriz. Otobüs başlıkları sizler yokken de vardı. Biz tertip düzen istiyoruz, sistemimizin alt üst edilmesi değil. Tamam gidin sohbetlere bakın, siz de biliyorsunuz böyle devam edilemeyeceğini. Sizler sadece anlamak görmek istediğinizi anlayıp görüyorsunuz, bizim siteyi komple değerlendirmemiz gerekiyor.

Size göre emek olmayabilir ama ben hafta sonu farklı şekilde geçireceği birkaç saatimi otogara gidip fotoğraf çekerek geçiriyorsam, ya da normalde yarım saat önce havaalanına gitmem yeterli iken uçuş öncesi 3 saat önce gidip en uygun yeri (çekim ve havaalanı güvenliklerinden uzak) bulup orada inen-kalkan uçakların fotoğraflarını çekiyorsam ya da Galata Köprüsünde balık tutanların arasından sota bir yer bulup köprüye gelen şehir hatları vapurlarının fotoğraflarını çekiyorsam bunlar için ayırdığım her dakika bir fedakarlık ve özveri, her çektiğim fotoğrafta emeğin görsele birer yansımasıdır.

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr131/Mehmet_Uysal_ ...G_3679.jpg

linkinde görülebilecek fotoğraf için harcanan çabayı her fotoğraf için harcayabilirsiniz. Neticede duran bir yapıtın fotoğrafı ve ssadece karşısına geçip denklanşöre basmanız yeterlidir. Linkteki fotoğrafta herhangi bir özellik yok, ne bir ışık oyunu var ne bir yansıma ne de başka birşey...Hatta muhtemelen bir deniz taşıtından çekildiği için hafif bir titreme nedeniyle fluluk söz konusu. Bunu fotoğrafı çeken sayın denetçimiz Mehmet Uysal Haremdeki çay bahçesinde çayını içerken çekeceği fotoğraflarda hiç insan ya da yabancı öğe olmadan ve fotoğraflarda ufak bir netlik kaybı olmadan çektiği an ben kendi sarfettiğim şeyin emek olmadığını ısrarla savunurum...

Siteyi komple değerlendirmenizi cidden bütün şehirlerarası otobüs meraklıları olarak isteriz...Bizlerin ısrarla söylemeye çalıştığı ama Sayın Mehmet Uysal'a bir türlü meramımızı anlatamadığımız olay şudur: Bizler kabul ediyoruz aynı fotoğraf sürekli yükleniyor, aynı otobüs farklı renklerde olunca ne farkı var deniyor ama İETT başlıklarında aynı IKARUS marka otobüsün reklasm tabelalı olanı - olmayanı, yeşil - kırmızı ve beyaz renkte olanları gibi yüzlerce fotoğraf var. Sitemize giren bir üye Üsküdar duraklarında bekleyen yeşil renkli ikarusdan hangi bilgileri öğrenir? Bu bilgileri bizler öğrenirsek bundan sonra şehirlerarası otobüs çekimlerimizde ona göre dikkat ederiz, bir nevi sizlerden feyz alırız... Peki bu fotoğrafların ve başlıkların imtiyazı nedir? İETT ile ilgili başlıklarda sürekli paylaşım yapan Site Denetçisi Ümit Öztürk'ün imtiyazı mı vardır?

Peki İETT başlıklarını geçtik, Şehir Hatları vapurlarına bir bakalım...Arşiv başlığında Kadıköy'deki Eminönü iskelesine yanaşan ya da ayrılan ve arka fonunda Haydarpaşa garı bulunan en az 10 tane gündüz, 10 tane de güneş batarken çekilmiş olan Fahri Korutürk vapuru fotoğrafı bulabilirim. Hatta aralarında milim fark bile bulamazsınız. Bu konuda bu tarz başlıkların imtiyazı nedir? Yoksa aktif paylaşım yapan (ki kendisine saygım sonsuzdur, çekimlerini de beğeniyorum ve hatta Haliç tersanesinde yaptığı Fenerbahçe Vapuru yenileme çalışmaları fotoğrafları gerçekten EMEK'tir...) Simon'mu dur?

Daha önce de site yöneticilerine defalarca bu başlıklara gerçekten ilgilenecek bir denetçi görevlendirin şeklinde ricalarda bulunuldu üyeler tarafından ama önce sitede kimse ile yüzyüze görüşmemiş, kimseyi tanımayan, hatta hiçbir İstanbul-Ulaşım buluşmasına katılmayan Kemal b. sonra da onca iş yoğunluğunun arasında başlıklara vakit ayırmaya çalışan Mustafa Noyan Abimiz denetçi olarak atandı. Eğer bu işle cidden ilgilenecek birisi denetçi olarak atansa işler bu haddeye gelmeyecekti bile...

Son olarak şahsi yorumuma gelince puanda gözüm yok olamaz da...Neticede sabah siteye girdiğimde aldığım 5 artı puan benim hesabıma para olarak yansımıyor ya da başım göğe ermiyor.Hatta yönetimin bahsettiği gruplaşma ve puan kardeşliği olayına katılıyorum. Benzer şekilde eksi puanlama yaptığım İsmail Koray isimli üyemizin başlıklardaki veryansını üzerine özelden puanlama gerekçelerimi anlattığımda kendisi bana hak vermiş ve daha dikkatli olmuştur bundan sonraki mesajlarında...Yeter ki biz doğruyu anlatmaya çalışalım hata yapan üyemizes ve o da biraz olsun hatasını görebilme yetisine sahip olsun...

Neticede sitemizin hammaddesi İNSAN...Elbetteki farklılıklar olacaktır. Bir salkım üzümdeki bütün taneler aynı kalitede, aynı tatda ve aynı özellikte olamaz. Ama o salkımı oluşturan, ona o ahengi veren o tanelerdir..TIPKI SİTEMİZ GİBİ...

Enes Koçer
10 yıl önce - Prş 04 Arl 2008, 01:55

07ali07 demiş ki ;

Alıntı:
Peki İETT başlıklarını geçtik, Şehir Hatları vapurlarına bir bakalım...Arşiv başlığında Kadıköy'deki Eminönü iskelesine yanaşan ya da ayrılan ve arka fonunda Haydarpaşa garı bulunan en az 10 tane gündüz, 10 tane de güneş batarken çekilmiş olan Fahri Korutürk vapuru fotoğrafı bulabilirim. Hatta aralarında milim fark bile bulamazsınız. Bu konuda bu tarz başlıkların imtiyazı nedir? Yoksa aktif paylaşım yapan (ki kendisine saygım sonsuzdur, çekimlerini de beğeniyorum ve hatta Haliç tersanesinde yaptığı Fenerbahçe Vapuru yenileme çalışmaları fotoğrafları gerçekten EMEK'tir...) Simon'mu dur?

Bende bu düşünce içerisindeyim.Aynı fotoğrafların bulunduğu birçok başlık var.Hatta benim için Makro Çekimler[FOTOĞRAFÇILIK] başlığındaki resimler aynıdır.Saçma bir başlık.Ama onunla uğraşanları görmezdem gelemem.Yakından çekilmiş bir sürü çiçek resimi benim için hiçbir önemi yok ama o başlıkta paylaşım yapanlar için inanıyorum ki değerli ve ilginç resimler.Bakış meselesi.Üvey evlat muamelesine katılmak istemiyordum ama son günlerde bende böyle olduğunu düşünüyorum.

Ama otobüs fotoğrafı çekmek kamyon tır fotoğrafı çekmek emek değil.Gidin işinizle uğraşın demek hoş bir üslup değildir.

Benim şahsi görüşüm puan artışından rahatsız olunmuş.Böyle bir çözüme gidildi.Yeni gelen kişi 15 günde iki senelik birisisinin haklarına nasıl sahip olur?Bence sorun burada.

Gruba yeni katılan üyelerin başlığı bozduğu bir gerçek.Nedense her yeni üyelerden sonra başlık kitlenir açılırdı.

Ayrıca saçma tartışmalarda oluyordu sen bana eksi verdin ben sana artı verdim.İnadına paylaşım yönetime isyan inadına otobüs resmi bu gibi durumlar başlığın kalitesini düşürüyor.Eksi mi aldınız sebebini araştırın daha güzel resim çekmek için çaba sarfedin.Ama herkesi memnun edemezsiniz yeşil yıldız size para da kazandırmıyor.?Paylaşım mantığından çıkıp ring ortamına döndürmeyin başlığı.

Nasreddin Hocanın söylediği gibi herkes haklı bu tartışmada

Gökçe Aydın
10 yıl önce - Prş 04 Arl 2008, 02:38

Alıntı:
Örnekleri çoğaltmak mümkün elbette ama otobüs ve kamyonlarla ekonominin geri kalmışlığı pek doğru orantılı gibi gelmedi, bunu küçük arkadaşlarım öyle sanabilirler ama işin açıkçası 29. yaşıma girmiş ve Devlet kadrosunda 10.yılını geçiren biri olarak buna ben ve bir çok kişinin inanması çok ama çok zor gibi görünüyor. Gönül tabiki raylı sistemlerin ülkemizde de verimli kullanılmasından, denizyollarımızın daha da yararlı hale getirilmesinden yana ama hemen bu kadar kısa kestirip atılması yanlış bana göre.

Şu inkar edilemez bir gerçektir ki, bugün otobüs sektörü bu kadar büyüyebilmişse; bunu yıllardır devletin karayolu dışındaki ulaşım yollarını hiçe saymasına borçludur. Avrupa'da da tabii ki otobüs taşımacılığı vardır; ama ne kadar? Bizimki kadar yaygın mı? Değil. Neden değil? Olamaz çünkü, havayollarına ve demiryollarına yeteri kadar önem verilen bir ülkede otobüslerin sektörün bu kadar büyümesine imkan sağlayacak kadar müşteri bulabilmeleri mümkün değildir. Ancak bizim ülkede öyle bir duruma gelinmiştir ki; bu sitede sadece şehirlerarası otobüs meraklılarının bir araya geldiği bir buluşmaya "Şehirlerarası ulaşım buluşması" adı vermeye; şehirlerarası ulaşımın diğer (ve medeni ülkelerde otobüslere göre çok daha yaygın olarak kullanılan) yolları olan tren ve uçağı yok saymaya bile cüret edilebilmektedir.

Şahsen İETT otobüsü ya da vapur fotoğrafından çok şehirlerarası otobüs fotoğraflarının beni rahatsız etmesinin sebebi budur. Çünkü bu kadar yoğun otobüs kalabalığı ülkemizin bir güzelliğine değil; tam tersine ulaştırma sistemi bakımından bir çirkinliğine işaret etmektedir. Deniz ulaşımı dünyanın (denize kıyısı olan) her yerinde çok yaygın olarak kullanılır. Kent içi otobüs ulaşımı dünyanın her yerinde çok yaygın olarak kullanılır. Ama şehirlerarası otobüs ulaşımı sadece bizim ülkemizde bu kadar çılgınlık boyutunda her yanı sarmıştır. Ülkece (medeni bir şekilde geliştirilmiş diğer ulaşım yollarına göre) yavaş, konforsuz, güvensiz bir yolculuk olan otobüs yolculuğunun bu kadar ön plana çıkartılmasında sevinilecek ve bunu yüzbinlerce fotoğrafla kutlayacak bir yan maalesef bulunmamaktadır.

En son Gökçe Aydın tarafından Prş 04 Arl 2008, 03:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sipahi
10 yıl önce - Prş 04 Arl 2008, 07:36

(+)

Bu fotoğraf geleneksel wowTURKEY yaz buluşması 20 Ağustos 2006 boğaz turunda tekne'den çekilmiştir. Eski makinamla çekilen en beğendiklerimin arasındadır.

Harem'in çıkışını cepheleyen oturup çay içilebilecek kahvehane veya büfeler var. Ben mini 3 ayakla 2 gb'lik hafıza kartımla makinayı otomatiğe bağlayıp 1 günde 100 den fazla otobüs fotoğrafı (hatta daha fazla) çekebilineceğini iddia ettim, bu emek değildir.. Emek belki fotoğraf makinasının çalınmamasında harcanır.

Yıllarca siteye karşılıksız emek veren denetçilerimizin biraz imtiyazı müsade ederseniz olmalı.

Biliyorum ümitsiz vaka ama yine de sizi cevapsız bırakmak istemedim. Önceki mesajlarımı okumuyorsunuz, yani meramlarımızı karşılıklı anlatamadık. Ne dedim:

Forumdaki sistem rakamlar üzerine kurulu, otobüs tutkunlarının ulaştığı rakamlar normal takılanları çabuk katlıyor, bunu bu site kaldırmaz.

Neyse sizler fazla yorulmayın bildiğinizi okuyun, bizler de fazla yorulmayıp bildiğimizi yapalım.

sayfa 8
ANA SAYFA -> ULAŞIM