Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Van - Gevaş
« önceki   123456   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Ferhan Ercan

9 yıl önce - Cmt 17 Oca 2009, 23:25

Halime Hatun Şeyh İbrahim’in torunu, İzzettin Şir’in kızı,Şeyh Muhammed Tayyar’ın hanımıdır. Şeyh Muhammed Tayyar ise Şeyh Abdulkadir Geylani’nin oğludur.
Halime Hatun adına,babası Melik İzzettin Şir tarafından yaptırılan kümbet gerek mimari gerekse bezemeleri ile Osmanlı öncesi Türk sanatının zarif bir örneğidir.
HALİME HATUN türbesi 1325 Hicri 703 yılında yaptırılmıştır. Kare bir kaide üzerine inşa edilen eser çokgendir. Bu şaheser büyük usta Esed tarafından yapılmış, etrafında Besmele ile FETİH suresinin tamamı kemer üzerinde büyük ustalıkla yazılmıştır. Halime Hatun’un mezarı merdivenlerle inilen,tam aydınlatılmamış yarı karanlık mumyalık bölümde yer almaktadır
Yukarıdaki bilgiyi Gevaş Öğretmenevi sitesinden aldım.
Fotoğrafı 2004 öncesi 2003 de olabilir tam hatırlamıyorum Gevaş ta görev yaparken çektim
Paylaşmak istedim
Teknik yanlışlıklarımı anlayışla karşılayın biraz beceriksizım bu konuda

(+)

En son Ferhan Ercan tarafından Cmt 17 Oca 2009, 23:49 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Ferhan Ercan

9 yıl önce - Sal 20 Oca 2009, 04:19

Gevaş sahilinden Van Gölünde gün batımı

(+)

Ferhan Ercan

9 yıl önce - Pts 16 Şub 2009, 06:01

Yolunuz Van'a uğradığında mütlaka Gevaş'a uğrayın.ARTOS dağının eteklerinde kurulu bu güzel ilçe de Fotoğrafik görüntülerle dolu olduğunu görüp şaşıracaksınız.Ağustos ayının ortalarına kadar ARTOS süzülen karlar bir yandan yeşillikler ve de koskaca tertemiz sahill.
Ben size küçük bir sırrımı vereyim.Bu güzel ilçeye uğradığınızda Kekllik Pınarı denilen yere gidin.AKDAMAR adasını denizi vede şansınız varsı Süphan'ın dumanlar arasında görüntüsünü seyreder buz gibi suyunu içersiniz.
Akdamar Adası ve Süphan dağının bu görüntüsü keklik Pınarı mevkiinden çekilmiştir. Dağınık arşiv den elime geçtıkçe paylaşıyorum.

(+)

Ferhan Ercan

9 yıl önce - Prş 26 Şub 2009, 02:31

(+)

orkun_01
9 yıl önce - Sal 10 Mar 2009, 02:00

Gevaş'ta Van Gölünde "deveboynu" denen bölge..

(+)

Not: Kaynağını bilmiyorum..

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler