Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Balıkesir - Ayvalık - Şeytan Sofrası
« önceki   123 ... 353637   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Kazandibi
11 yıl önce - Cmt 15 Tem 2006, 02:07

Zeytin'in natürel anavatanı bugünkü Lübnan-İsrail sahilleridir (Doğu Akdeniz).

Zeytin ağacını başka bölgelere ilk yayan millet ise Fenikeliler idi (Anadolu da dahil olmak üzere Akdeniz'in çeşitli yerlerindeki Fenike kolonilerine ve özellikle bugünkü Tunus'ta yer alan antik Kartaca devletine zeytin ağaçları diktiler)

Daha sonra antik Yunanlılar, Yunan kültürünün egemen olduğu topraklara ve kolonilere (başta Batı Anadolu, Yunanistan ve Güney İtalya olmak üzere) zeytin ağaçları diktiler.

Romalılar ise "arada kalan boşlukları doldurdular" ve bütün Akdeniz'e (İspanya, Güney Fransa gibi yerler de dahil olmak üzere) zeytin ağaçları dikerek bu ağacı Roma İmparatorluğu'nu sembolize eden iki ağaçtan biri haline getirdiler:

1) Zeytin Ağacı
2) Fıstık Çamı (Pinus Pinea)

Bu iki ağacı birden gördüğünüz bir yer varsa, bilin ki Romalılar oradan geçmiştir.

fevzi üzmen
11 yıl önce - Pzr 16 Tem 2006, 00:48

(+)

(+)

ETHEM ERKARADAĞ
11 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 17:57

Dostumuz Fevzi Üzmen in Şeytan Sofrasından yolladığı resimler harika çevrenin çok yakın bir tarihte yangınla yıpranması çok üzücü...Bir de Fevzi kardeşin ilk iki resminde görünen yarımadanın tam ortasındaki açık renk kısım ne biliyormusunuz o güzel doğanın ortasına vijdansızca  kondurulmuş (kim izin verdiyse ........) yaklaşık ikiyüz hanelik bir site  yangından beter bir katliam. o tarafta resim çeken arkadaşlar lütfen o çirkinliğide görüntülesinler.

ceren gamze
11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 17:24

evet ya bende gördüm yanan yerleri çok korkunçtu aplıodum nerdeyse böyle cennet gibi bi yeri...ama nedense her yer yanmaya başladı iki gıdım orman vardı onlarda yokoluoo...

Mustafa Noyan

11 yıl önce - Pzr 24 Eyl 2006, 11:45
Ayvalık Şeytan Sofrası

Ayvalık Şeytan Sofrası Fotoğrafları

(+)

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 353637   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler