Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

15 yıl önce - Prş 10 Hzr 2004, 08:49
Bingöl - Yüzen ada


Artık şu ülkemizdeki ilginçlikleri tanıtsak diyorum..http://www.bingol.gov.tr/dogal/yuzen_ada.html
Alıntı:

Solhan ilçesi Hanzarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasındaki Ada, o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir. Sözkonusu ada, şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat olayına sahiptir. Bingöl-Solhan karayolunda 4.5 Km. uzaklıktadır. Yolu stabilize olup, 1.5 km'dir. Yolun asfaltlanması ve gölün ıslahı halinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini artıracaktır.

Bingöl'ün turizmi doğa güzelliklerine dayanır. Yüzen Ada da tamamen doğaldır. Göl'ün üç tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiş düz arazi üzerinde bulunan krater göl konumundadır. Göl'ün şimdiki alanı 300 m2' nin üzerindedir. Islahı halinde 500 m2'den fazla olur. Gölün derinliği 50 metreden fazla olduğu sanılmaktadır. Göle devamlı akıntı olduğu tespit edilmiştir. Gölün altından ve kemerlerinden giren su, gölün alt tarafından, gölden daha aşağıdan dereyi beslemektedir. Ufak ufak kaynaklar bu görüşü teyit etmektedir. Yaz ve kış aylarında su seviyesi aynı kalmaktadır. Su tatlı ve berrak olup, herhangi bir madensel tuz ihtiva etmemektedir. Balık yetiştirmek mümkündür. Gölün ortasından hareket eden üç ada vardır. Adalar göl içinde bağımsızdır. Üstüne binildiği zaman sal gibi her tarafa ağır ağır hareket etmektedir. Adanın üzerinde 4-5 tane bodur ve dış budak ağacı mevcuttur. Çevredeki bitkiler gölün mevcut suyu ile beslenmektedir. Ada üzerinde bulunan ot kökleri sarılıcı olması nedeniyle toprak tamamen bitki kökleri ile kaynamış ve yapışmış durumdadır. Ayrıca Göl'ün ortasında bulunan adanın yapısı incelendiğinde çayır, ayrık ot ve suda yetişen çeşitli bitkilerin ada üzerinde mevcut olduğu görülmektedir. Göl'ün çevresinde de çeşitli bitkilere rastlamak mümkündür. Yeşil alanın dışında kalan arazi gölden çok yüksektir. Çevresi meşe ve yeşil alan ile kaplıdır.messiah_haktan

15 yıl önce - Prş 10 Hzr 2004, 14:10

Kücücük göl ama 50 metre derin oldugu yaziyor Bide adacik kiyiya geliyor,sen üstüne biniyorsun ve ada saatler boyunca suyun oratasinda kaliyor,20 saat sonra tekrar kiyiya yaklasiyor,ne yapacaksin ozaman

Yüzen adalar kadar derinligide beni sasirtti.


Vahdet
14 yıl önce - Pts 04 Tem 2005, 07:28

Bingol ve Genc'in uzaydan resimleri.(+)

(+)
Ayşe
14 yıl önce - Cum 22 Tem 2005, 08:43

WowTurkey.com habercilerin yakın takibinde anlaşılan, buradaki konular onlara ilham kaynağı oluyor.Baksanıza Burç'un Haziran 2004'te bizlerle paylaştığı "Yüzen Ada" NTV'de yeni haber olmuş...

Dikkatimi çekti ATV Haber'de de "Şehir Efsaneleri" diye bir bölüm başlatmışlar; geçen akşam Anemas Zindanlarını gösteriyorlardı.

http://www.arkitera.com/news.php?action=displayNe ...em&ID=3238


"Bingöl’deki Turnalar Gölü’nde kara ve göl tabanı ile bağlantıları bulunmadığı için rüzgarla hareket eden adacıklar, çarpıcı görüntüleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Yüzen adalar Bingöl’ün Hazarşah Köyü’ndeki Turnalar Gölü üzerinde yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Tabiat anıtı” ilan edilse de pek çok kimsenin bu doğa harikasından haberi yok.

Yüzen adaların Türkiye’de büyüklük bakımından bir benzeri daha yok. 38 hektarlık küçük bir krater gölü olan Turnalar gölü üzerinde toprak parçalarının kopmasıyla oluşan üç adacığın ortalama çapı 10’ar metre. Adacıklar, kara ve göl tabanı ile bağlantıları bulunmadığı için rüzgarla birlikte hareket ediyor. Üzerlerindeki bitkiler ve bodur ağaçlar da yelken görevi yapıyor.

Yetkililer adanın turizme açılması için çaba gösteriyor. Bingöl Valisi Vehbi Avuç “Şimdiye kadar Yüzen Ada’ya gereken önem verilmemişti. Ana yoldan 5 kilometre mesafede olan yolu kullanılmaz durumdaydı. 10 günlük bir çalışma ile adanın 15-20 metre yakınına kadar yol yaptık. Yerli ve yabancı misafirlerin görmesi gereken tabiat güzelliklerin biri olan bu dünya şaheserine gereken önemi vereceğiz.” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce koruma altına alınan adanın 2006’da doğa turizmine açılarak turistlerin ziyaret etmesi sağlanacak"

NTVMSNBC, Yazan:Aydın Arık


Solhanli
14 yıl önce - Pzr 31 Tem 2005, 14:28

Yüzenada'dan bir enstantane (!)...(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler