Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Gaziantep'le İlgili Önyargıları Nasıl Yok Ederiz?
sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ahmet1405

5 yıl önce - Sal 25 Ksm 2008, 19:52

ben şunu anlıyorum sizin yazdıklarınızdan. türkiye'de hiç bir vatandaş ın aklına gaziantep denilince terör ve güneydoğu gelmiyor. herkes gaziantep'i çağdaş bir kent olarak biliyor. Türkiye'de hiç önyargılı insanlar yok herkes gaziantep'i olduğu gibi biliyor. ya siz çok çağdaş bir ülkede yaşadığımızı düşünüyorsunuz (cahil önyargılı insanları es geçerek), ya da ben gerçekten ülkemiz insanlarını tanıma özürlüyüm.

amacım şu: gaziantep bir çok batı şehrinden daha da gelişmiş ve böyle terör ve saçma konularla adının anılmaması gereken bir kentimiz. bunu birimiz onumuz yüzümüz binimiz biliyor. benim amacım önyargıları kaldırıp bunu milyonların bilmesi.

fahrettin zafer

5 yıl önce - Sal 25 Ksm 2008, 23:06

İnan ki benim aklıma gaziantep ile ilgili terör haberleri gelmemişti hiç, ama şimdi sen bu konuyu gündeme getirince acaba münferit te olsa bir kaç olay oldu mu diye insanın aklından geçiyor, yani insanın aklına zorla getiriyorsun önyargıyı ...

bir de terör olan illerimizi de terör oldu diye kötü olarak yadetmeyeğiz ki...O illerde terör olayları oldu diyeceğiz sadece, ama o ile yönelik olsun, halkına yönelik olsun herhangi bir kötü düşüncemiz söz konusu olamaz. Terör yapanları lanetleriz sadece...Sonuçta bu terör Türkiye'nin her yerinde olabilir.Mesela İstanbul'da, İzmir'de oldu diye İstanbul ilini, İzmir'i ilini kötülüyor muyuz, hayır. Tam tersine gelişmişlik bakımından ülkemizin öçnde gelen illeridir bunlar...Bence sen kafandaki acaba ilimi kötülüyorlar mı, acaba ilim hakkında kötü mü düşünüyorlar kuruntularını bırakmalısın...

ahmet1405

5 yıl önce - Çrş 26 Ksm 2008, 11:22

Alıntı:
İnan ki benim aklıma gaziantep ile ilgili terör haberleri gelmemişti hiç, ama şimdi sen bu konuyu gündeme getirince acaba münferit te olsa bir kaç olay oldu mu diye insanın aklından geçiyor, yani insanın aklına zorla getiriyorsun önyargıyı ...

bir de terör olan illerimizi de terör oldu diye kötü olarak yadetmeyeğiz ki...O illerde terör olayları oldu diyeceğiz sadece, ama o ile yönelik olsun, halkına yönelik olsun herhangi bir kötü düşüncemiz söz konusu olamaz. Terör yapanları lanetleriz sadece...Sonuçta bu terör Türkiye'nin her yerinde olabilir.Mesela İstanbul'da, İzmir'de oldu diye İstanbul ilini, İzmir'i ilini kötülüyor muyuz, hayır. Tam tersine gelişmişlik bakımından ülkemizin öçnde gelen illeridir bunlar...Bence sen kafandaki acaba ilimi kötülüyorlar mı, acaba ilim hakkında kötü mü düşünüyorlar kuruntularını bırakmalısın...

tabi terörle g.antep'in hiç bir alakası yok. hayatta insanların en önemli sorunu iletişim birbirini anlama sorunu. yeterli deneyimi olup beni anlayanlar da var belki okursunuz..

Alıntı:
Sadece bahsedilen şehir için demiyorum ama şehirlere karşı genel olarak önyargılar var muhakkak bunu kabul edelim bir defa.

Ankara sıkıcı, memur kenti, İzmir gavur şehri, Adana adli vakaların olduğu yer, Konya yobazların şehri gibi önemsiz gereksiz yargılarda bulunuyoruz. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Gaziantepli olmayıp Gaziantep'i dışardan tanıyanlar, bilenler ben böyle bir yargıya katılmıyorum, işte şehir şöyle güzel böyle güzel, yemekleri harika vs. diyebilir.

Ama Gaziantep, Şanlıurrfa, Diyarbakır, Mardin gibi güneydoğu şehirleri hep geri kalmış, insanları kıro olarak düşünülür, tabii herkes böyle düşünmüyor sadece genel bir kanı bu.

Arkadaşımızın rahatsızlığı da bundan kaynaklanıyor, güneydoğu kelimesi ile Gaziantep'i bir tutmak istemiyor, belki üslüp yanlış sonuçta Güneydoğu da bir vatanımız ama haksız yakıştırmaların yarattığı olumsuz duruma dikkat çekmek istiyor.

Belki de bu durumun yerel halkla ilgisi vardır, yeteri kadar tanıtım olmuyor vs. Ama medyanın da etkisi büyük, Gaziantep'i tanıtırken olumsuz yanlarından bahsedilir genelde. İşsizlik, göç, gecekondular vs. üstüne basa basa söylenir.

Ama bu durum diğer şehirlerimiz için de geçerlidir.

Bunu nasıl aşarız ? Zafer'in de dediği gibi kişisel ya da toplumsal çıkarlarını göz ardı ederek mahallemizi, yaşadığımız kenti en iyi şekilde birreysel ya da ekipsel olarak tanıtabiliriz. Bunun en iyi yollarından biri de WOWTURKEY olsa gerek.

Hüseyin C

5 yıl önce - Çrş 26 Ksm 2008, 11:44

Genelde doğu/güneydoğu illeri etnik kökeni "kürt" olanlar olarak tanınır ama bu o bölgelerdeki tüm iller için geçerli değildir. Diyarbakırlıların, Urfalıların, Mardinlilerin, Siirtlilerin, Batmanlıların, Şırnaklıların, Hakkarililerin, Tuncelililerin, Vanlıların, Bingöllülerin, Bitlislilerin, Muşluların, Adıyamanlıların ve Ağrılıların ezici çoğunluğu kürt etnisitesine mensup vatandaşlarımızdırlar. Ama Gaziantepliler, Malatyalılar, Elazığlılar, Erzincanlılar, Erzurumlular, Karslılar ve Iğdırlıları için aynı durum söz konusu değil bu vatandaşlarımızın yalnızca bir kısmı Kürt etnisitesine dahildirler. Bilen arkadaşlar tahminde bulunabilirler mi örneğin Gaziantepli ya da Malatyalıların, Elazığlıların %kaçı "kürt" etnik kökenlidir? Ne kadarı Kırmançi bilirler.
Bilgi: Gaziantepli ifadesinden kasıt Gaziantepte ikamet edenler değil, nüfus kütük kaydı Gaziantep olanlar.

neşetyıldız

5 yıl önce - Çrş 26 Ksm 2008, 11:50

Gaziantep ile ilgili önyargısı olan pek kimselere rastlamadım,Gaziantep güneyin parisi olarak bilinir,organize sanayi bölgeleri en fazla olan ilimizdir,dağda,taşta fabrika olan gelişmiş ildir,ülkemizin İst,Ank,İzmir,Bursa,Adana dan sonra en gelişmiş ilidir.Gaziantep kültürel olarak özellikle yemek kültürü,folklor kültürüyle göz kamaştırıyor.Ortadoğunun fuar merkezi,Suriye ye açılan sınır kapımızdır.Bakır işleri ve el sanatları,tarihsel olarak Zeugma kalıntıları,baklavası,fıstığa bile ismini vermiş güzide bir ilimizdir.

ahmet1405

5 yıl önce - Çrş 26 Ksm 2008, 12:00

Alıntı:
Genelde doğu/güneydoğu illeri etnik kökeni "kürt" olanlar olarak tanınır ama bu o bölgelerdeki tüm iller için geçerli değildir. Diyarbakırlıların, Urfalıların, Mardinlilerin, Siirtlilerin, Batmanlıların, Şırnaklıların, Hakkarililerin, Tuncelililerin, Vanlıların, Bingöllülerin, Bitlislilerin, Muşluların, Adıyamanlıların ve Ağrılıların ezici çoğunluğu kürt etnisitesine mensup vatandaşlarımızdırlar. Ama Gaziantepliler, Malatyalılar, Elazığlılar, Erzincanlılar, Erzurumlular, Karslılar ve Iğdırlıları için aynı durum söz konusu değil bu vatandaşlarımızın yalnızca bir kısmı Kürt etnisitesine dahildirler. Bilen arkadaşlar tahminde bulunabilirler mi örneğin Gaziantepli ya da Malatyalıların, Elazığlıların %kaçı "kürt" etnik kökenlidir? Ne kadarı Kırmançi bilirler.
Bilgi: Gaziantepli ifadesinden kasıt Gaziantepte ikamet edenler değil, nüfus kütük kaydı Gaziantep olanlar.

teşekkürler cihat d.

kürtlere olan bakış açıları nasıldır insanların doğru veya yanlış bu beni ilgilendirmez ama siz göç alan bir şehir olarak sürekli doğudan göç alırsanız bu yargılar kendiliğinden oluşur ve hemde bölge olarak g.doğu anadoluda iseniz. ama halbuki bilmezler ki insanlarımız g.antep'in yerlisi asla kürt olmaz

ahmet1405

5 yıl önce - Çrş 03 Arl 2008, 19:22

gaziantep tanıtım siteleri;

http://gaziantep.freeservers.com/

http://www.antep.gen.tr/

yakup küçükcan

5 yıl önce - Çrş 03 Arl 2008, 19:34

bizim tek suçumuz güneydoğuda olmamız eğer gaziantep 150 km kadar daha batıda olsa idi sıralama istanbul,ankara,izmir,gaziantep şeklinde olurdu
bide bazı diyarbakırlı ark. güneydoğunun parisi biziz diolar ok. parisi siz olun biz çoktan güneydoğunun New York u olduk bile:)

ahmet1405

5 yıl önce - Çrş 03 Arl 2008, 19:49

Alıntı:
bide bazı diyarbakırlı ark. güneydoğunun parisi biziz diolar ok. parisi siz olun biz çoktan güneydoğunun New York u olduk bile:)

bak bununla ilgili bir oylama yapabiliriz.... her şey güneydoğu için

MAHMUT HALLAÇ
5 yıl önce - Cum 05 Arl 2008, 18:26

İstanbulda okuyan bir Gaziantep li olarak çok çeşitli şehirlerden çok sayıda insan tanıorum yakından veya uzaktan. Gaziantep i görmeyenlerin bir çoğunun memleketimiz hakkında hiç bi fikirleri yok. genelde de önyargıları var. Gaziantep i köhne bi köşede kalmış işte bi kaç yüz bin nüfuslu tek büyük ana caddesi olan bir şehir olarak düşünüo bir kısmı. İşte ben anlatmaya başladıkça hepsinin ağzı açık kalıo ve çok merak ediolar. bunun yanında Gaziantep i sadece baklava kebap olarak biliolar ki bir çoğunun düşüncesi böyle. ben burda kendime resmen bi misyon edindim ve sürekli insanlara yüz yüze Gaziantep i anlatıorum... Gaziantep li olmakla gurur duyuyorum. çünkü kurtuluş savaşından bu yana savaşta da ekonomik anlamda da hemen hemen hiç bir destek almadan bu kadar yol kateden bukadar gelişen bi şehir varsa bilen söylesin....

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET