Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yavuzyel

10 yıl önce - Sal 25 Ksm 2008, 01:03
Şanlıurfa - Şuayb Şehri Harabeleri


Eğer yaz ayında gidiyorsanız Şuayb Şehrine yanınıza bol miktarda su almayı sakın unutmayın. Çünkü temiz su kaynağı bulmak orada biraz zor.



(+)





(+)




Harran'dan Han el-Ba'rür Kervansarayı'na ulaşan şose yol, kuzey doğuya doğru devamla 10 km. sonra Harran ilçesine bağlı Özkent Köyü adıyla anılan tarihi Şuayb Şehri harabelerine varmaktadır. Henüz arkeolojik kazılar yapılarak tarihi aydınlığa kavuşturulmamış bu kentteki mevcut mimari kalıntıların Roma devrine ait olduğu tahmin edilmektedir. Oldukça geniş bir alana yayılan bu tarihi kentin etrafı, yer yer izleri görülen surlarla çevrilidir. Kent merkezinde çok sayıdaki kaya mezarı üzerine kesme taşlardan yapılar inşa edilmiştir. Tamamı yıkılmış olan bu yapıların bazı duvar ve temel kalıntıları günümüze kadar gelebilmiştir.



(+)




(+)



Halk arasında Şuayb Peygamber'in bu kentte yaşadığına ve kentin adını Şuayb Peygamber'den aldığına inanılmaktadır. Kalıntılar arasındaki bir mağara Şuayb Peygamber'in Makamı olarak ziyaret edilmektedir.

http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E1 ...0EB48D9460

Şuayip Şehri: Şuayip Şehri, Şanlıurfa'nın 75 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. Ulaşımın tek yolu özel araç. Köye Harran üzerinden ya da Urfa Viranşehir yolu üzerindeki ayrımdan ulaşmak mümkün. Şuayip Şehri'nde birçok mağara ve dehliz bulunuyor. Köyün iki kilisesinden biri yeraltında. Burada bulunan kaya mezarlarının üzerine kesme taşlardan inşa edilen yapıların duvar ve temel kalıntılarının küçük bir kısmı da görülebiliyor. Harabeler koruma altına alınmadan önce halk bu mağaralarda yaşıyordu. Şuayip Peygamber'in yattığına inanılan mağara köyün en fazla ziyaret edilen mağarası.

http://www.kesfetmekicinbak.com/gezi/turkiye/00478/



orhanserdar
8 yıl önce - Sal 15 Hzr 2010, 16:45

















orhanserdar
8 yıl önce - Sal 15 Hzr 2010, 16:48
Şuayb Peygamberin yaşadığına inanılan mağara




















Salih M
6 yıl önce - Prş 10 Oca 2013, 00:35

bulunduğum yere çok yakın ama terk yerde olduğu için görmek nasip olmadı

Misafir 1e4

4 yıl önce - Prş 11 Eyl 2014, 15:20

suayip sehirde yasiyorum oldukca memnunum bu antik sehri görmenizi tavsiye ediyorum ben baki toprak gezmenizde yardimci olurum



sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler