Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3

Bursa deyince akla ilk gelen nedir?
Yeşil Türbe 3.8%  3.8%  [12]
Ulu Cami 11.1%  11.1%  [35]
Uludağ 45.1%  45.1%  [142]
Kestane Şekeri 11.1%  11.1%  [35]
İnegöl Köfte 1.6%  1.6%  [5]
İskender Kebap 22.5%  22.5%  [71]
Muradiye 1.0%  1.0%  [3]
Emir Sultan 1.9%  1.9%  [6]
Kaplıcalar 0.3%  0.3%  [1]
Karagöz ile Hacivat 1.0%  1.0%  [3]
Süleyman Çelebi 0.6%  0.6%  [2]
Toplam Oy : 315

Hüseyin Cumhur

11 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 00:34

Bursa deyince çocukluğumdan beri iple çektiğim yaz tatili = Bursa'da kaplıca aklıma gelir. Tabi gitmişken aklımdan hiç çıkmayan iskender kebap yemek, dönerken akrabaya havlu, kadife, bıçak almak gelir. Kışınsa kestane şekeri almak. Tabi bunlar çocukluğumun, yani otuz yıl öncesinde Bursa ziyaretçilerinin moda hareketleriydi.

suphi86
11 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 00:39

uludag üniversitesinde okuduğum ve her haftada ankaraya gidip geldiğim için sarı terminal otobüsleri geliyor aklıma hayatımın büyük bölümü burda geçiyor

mehmet sayın
11 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 00:59

Bursa cihan imparatorluğumuzun ilk başkentidir
ilk altı padişahımızın da yattığı yerdir Bursa
Hani bilirsiniz Osman gazi dedi ya
"Beni o gümüşlü kümbet e gömün"

İşte o kümbet Tophanede oğlu Orhan beyle karşılıklı yattığı yerdir.

Bursa anlatılmaz yaşanır
Ulucamide bir cuma vaktidir Bursa
İç koza handa bir yudum çaydır
Emirsultan da bir fatihadır

Kapalıçarşıda gelin kızın çeyizidir
İnkaya da tarihi çınardır Bursa
Havasında tarih solunan bir yerdir Bursa
Yudum yudum yaşanası yerdir benim şehrim

Herkes kendi şehrini sever ama Bursa insanı kendine bağlayan ve hiç unutturmayan bir yerdir

Ayrıca şunu da belirtmeliyim
Bursa da aynen istanbula benzer ve çok miktarda göç almıştır.
Ama bir farkı vardır İstanbuldan;

İstanbula göç edenler oraya uyum sağlayamamış ve İstanbulu kendine benzetmiştir ve İstanbul İstanbul olmaktan çıkmış,özgün kültürünü kaybetmiştir.

Bursa taban tabana zıttır
Gecekondu kültürü Bursaya egemen olamamıştır ve Bursa kendi özgün kültürünü korumaya nisbeten devam edegelmiştir
Bunu dışardan gelenler hemen farketmektedirler.

hüseyin_

11 yıl önce - Cmt 29 Ksm 2008, 01:04

8 yılım bursa altıparmakta geçti ankente sayılanların hepsi aklıma gelir

emre kaan
11 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2008, 15:16

benim aklıma uludağ gelir,çok enteresan eşime sordum aklına ne gelir diye abim,ablam gelir dedi(kardeşleri bursada )saygı duymak lazım...

guney ziya
11 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2008, 15:58

Bursa, tarihi ve kültürel zenginliğin doğal yapı ve güzellikler ile ahenk ve uyum içerisindeki ruhaniyetli birlikteliği beraberliğidir..

Samet Yılmaz

11 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2008, 18:07

Benimde üniversitede paylaştığım Bursa ile igili bilgilerde akıllarına ilk gelen bir kıştatili yapmak üzere uludağa gelmek.Bursa deyince uludağ geliyomuş akıllarına meğersem.Çok şanslı bir şehirde yaşıyorum gerçekten...

SERCAN CAN
11 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2008, 18:37

Ne gelmez ki:) O kadar nüfus kalabalığı ve şehir gürültüsüne rağmen huzuru,kapalı çarşısı,kesme taş ve ahşaptan evleri,camileri,medreseleri,surları,hanları,türbeleri,çeşmeleri,kaplıcaları,köprüleri,saat kuleleri,parkları,yeşili,uludağı,kayak merkezleri,suyu,iskender kebabı,cantığı,kestane şekeri,inegöl köftesi.
bunlar şimdilİk aklıma gelenler.

Mustafa AĞIRBAŞ

11 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2008, 18:53

Bursa denildiğinde ilk aklıma gelen İnegöl köftesi.

seyhun tanrıkul
11 yıl önce - Pts 15 Arl 2008, 16:51

Bursa denildiği zaman aklıma ilk gelen zeytindir. ( Dünyada ikinci sırada kalite bakımdan,lezzet açısından zeytin Bursanın Orhangazi ilçesinin Keramet köyünde yetiştirilir. ).Ondan sonra İznik( çinileri ile meşhurdur. ) gelir.Kestane şekeri,İskender Kebabı,Uludağ ve birde Orhangazi Süpürgelik rampası.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet