Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Anıl

14 yıl önce - Çrş 09 Hzr 2004, 01:37
Harem-Kadıköy; En yeni iş - gökdelen bölgesi!


Yeni bir iş binaları bölgesi (skyline) doğuyor. Ilk defa planlı olarak yapılacak.


İstanbul'un yüzü değişiyor

Bu yılın sonunda temelinin atılması planlanan Harem-Kadıköy arasındaki proje gerçekleşince kıyı şeridi böyle olacak.

Harem-Kadıköy arasındaki 1 milyon metrekarelik araziye gökdelenler, alışveriş merkezleri, oteller ve ülkenin en büyük kongre-kültür merkezi yapılacak. Haydarpaşa Limanı taşınacak.

İstanbul Haydarpaşa Limanı'nı New York'un gökdelenlerle kaplı Manhattan bölgesine benzetecek proje çalışmasına başlandı. 10 milyar dolarlık proje gerçekleşirse, Harem-Kadıköy arasındaki sahil şeridini kapsayan 1 milyon metrekarelik araziye turizm kompleksi inşa edilecek. TCDD, yerli ve yabancı dev yatırımcılarla görüşmelere başladı. 2004 sonuna kadar projenin temelinin atılması hedefleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaray'ın temel atma töreninde Haydarpaşa Limanı'nın şehrin dışına taşınacağını açıklamasından sonra bütün gözler, deniz ticaretinde önemli bir yere sahip, yük limanı olarak dizayn edilen liman bölgesine çevrilmişti.


10 milyar dolar
TCDD, kendine ait liman işletmesi için harekete geçti. Harem-Kadıköy arasındaki 1 milyon metrekarelik araziye gökdelenler, oteller, alışveriş merkezleri ve Türkiye'nin en büyük kongre-kültür merkezi inşa edilecek. Turizm kompleksi projesi, yaklaşık 10 milyar dolarlık bütçesiyle Türkiye'nin en büyük projesi olacak.

Proje için, tarım sektöründen sonra ilk defa kamu-özel sektör işbirliğine gidilecek. Daha önce TİGEM'lerde denenen model, Haydarpaşa'da da uygulanacak. Böylelikle AKP, projenin ihalesiz yapılmasının yolunu açacak. 230 sayılı kanun hükmündeki kararnamede yer alan, 'KİT'ler özel sektörle anonim şirket kurabilir' maddesinden hareketle, TCDD yerli veya yabancı bir kuruluşla hasılat paylaşımı ya da gelir paylaşımı esasına dayalı olarak anonim şirket kuracak. TCDD, partner olacağı şirketin projesini değerlendirecek. En iyi projeyi veren belirlendikten sonra, Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK) onayına sunulacak.

Haydarpaşa Limanı'nı kapsayan bölgeyle ilgili TCDD yetkililerinin yerli firmaların yanı sıra, Almanya, İspanya ve ABD'li firmalarla da görüşmelere başladığı öğrenildi. TCDD, 2004 yılı sonunda projenin temelinin atılmasını planlıyor.

Harem-Kadıköy arasında bulunan arazinin 600 bin metrekaresinin TCDD'ye, geri kalan bölümünün Hazine'ye ait olduğu belirtiliyor. TCDD'nin projeyle birlikte yıllık 150-200 milyon dolar kira geliri elde etmesi bekleniyor. Söz konusu projeyle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin imar planı değişikliklerine başladığı da öğrenildi.

Yük limanı olarak dizayn edilen Haydarpaşa Limanı, şehir trafiğini ve İstanbul'un görüntüsünü büyük ölçüde etkiliyor. Bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması amacıyla Haydarpaşa Limanı ve yük taşımacılığının ağırlıklı olarak şehir dışına çıkarılması planlanıyor. Limanın, 17 Ağustos depreminde büyük hasar gören, ancak Mayıs 2003'te yeniden inşa edilmeye başlanan Derince Limanı'na taşınacağı belirtiliyor.

Radikal - Dilek GüngörGördüğünüz üzere Haydarpaşa sağ tarafta:Haberi aldığım yer:
http://www.arkitera.com/haberler/2004/06/08/istanbul.htm


Taha
14 yıl önce - Çrş 09 Hzr 2004, 01:45

Cok guzel olmus, cok sukur planli programli bir sehir merkezine sahip olacagiz. Ben daha planli sehirlesme hakkinda cok bahsetmistim, Arsiv'den bakabilirsiniz. Anil, insallah 2009 yalinda buralardan bol bol fotograflar cekmeni istiyorum. O zaman'a kadar tamamlanir heralde.

Acaba bu ornek resimdeki binalarin hepsini dikiceklermi ?


Emir

14 yıl önce - Çrş 09 Hzr 2004, 02:07

Böyle haberle alakasi olmayan desteksiz cizimlere biraz sinir olurum ben... Redaktör gazetenin cizerine "suraya gökdelen oturt birkac tane" demis herhalde... Her yazilip cizilene atlanmamali..

Istanbul u bilmeyenlere, sözü edilen bölge Kizkulesi hizasindan baslayip Haydarpasa Gari nda son bulur. Uzunlugu 2,5 -3km kadardir. Haberde denildigi gibi 600.000 m2-900.000m2 kadar bir alandir. Yani genisligi 250 ila 300 m. (bunun bir bölümü konteynerlerin bulundugu, deniz doldurma bölüm). Bilenler icin: Harem eski otogar bölgesi, araba vapuru iskelesi, RO-RO terminali, Haydarpasa yük limani, TMO silolari ve Haydarpasa Gari bölgesinden bu alana yönelen demiryolu hatlarinin bulundugu bölge). Tamamen denize cephelidir, arkasinda Selimiye Kislasi , Marmara Üni. ,dibinde güzelim Haydarpasa Gari bulunur. Ayrica haberde belirtildigi gibi bir turizm kompleksi söz konusudur (ve insallah da bol rekreasyon alani, kültür merkezleri, kücük yat limani olan bir alan yaratilacaktir. Fikir olarak biraz Barcelona da Forum 2004 icin son üc yilda yaratilan Besos bölgesine benzemektedir ( http://www.barcelona2004.org/eng/quees/donde/ ), Ispanya baglantisi belki bundandir) Bunun icin Üsküdar ve Kadiköy meydanlarini da iceren tasarim yarismalari acilmistir gecmiste. Arkitera nin arsivinde bunlar da vardi bir zamanlar.

Arka planda cizilen gökdelenlerin konuyla uzaktan yakindan alaksi yok, kislanin ve okulun arkasi Üsküdar üstleri ve Altunizade bölgesi, nautilus un yapildigi bölgeler filan... Özel mülk... Agaclarin oldugu bölge orman ve mezarlik..

Bakalim foto koymayi becerebiliyor muyum... (gecen sefer olmamisti)
Burda Haydarpasa Gari ndan Bogaz a dogru uzanan bölge... Kisla ile Marmara Üni arasindaki bos gözüken bölge hafif cukurdur, orda E5 karayolunun basi bulunuyor..En son Emir tarafından Çrş 09 Hzr 2004, 05:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


Ibrahim
14 yıl önce - Çrş 09 Hzr 2004, 04:00

Merhaba arkadaslar diyelim burasi mannhattan gibi olacak sizce hos olurmu ben kendi acimdan diyorumki baslarim böye siluete yakismaz hic buraya ceverye baksaniza tarihi binalar falan var zaten bu istanbuldaki gökdelenler cogu plansiz yapildi karman corman
saygilarimla


Emre
14 yıl önce - Çrş 09 Hzr 2004, 05:38

Bu binalarin yükseklikleri ne kadar olacak bilen var mi??sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL