Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
MehmetK
15 yıl önce - Çrş 09 Hzr 2004, 01:06

soru Maslak a veya Levent e turist niye gelsin
tabi ki gelmez
işte bu yüzden İstanbul un modern yüzünü dünyaya gösterecek dev bir esere ihtiyacı var , öyle hattatın yaptığı binaylada olmaz bu iş 200metreymis , turist katlarımı sayacak
Aa vay be bu bina 200metreymiş , dur şu binaya bir bakalım mı diyecek ,
hiçbir turist o binayıda görmeye gitmeyecek

dev bir eser lazım , hem çok modern ama aynı oranda Türkiyeyede özgü değerleri olan
ama mutlaka SIRADIŞI , MODERN ve çok büyük bir yapı olmalı bu
Ancak o zaman turist gelince sorar , sormasada istemedende olsa görür (düşünün ki 110 katlı bir bina) Amerikalılar her ne kadar yükseklik yarışında havlu atmış gibi görünsede gene dönerler ,ve o zaman yarış daha da kızışır

Ve içinde böylesi modern bir eseri barındıran bir şehirde siz istediğiniz kadar hırpane döküntü şeylerin fotografını çekin o yapı ayakta durdukça ,o şehrin imajını istediğiniz ölçüde bozamazsınız,

Caner06
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 17:05

arkadaslar ben de bir kere arkadasim ziyarete geldiginde hep iste yeni acilan metro ve gokdelenleri falan gostermek istemistim. nisantasi'nda falan gezdik baya ama arkadasim nereyi en cok begendi dersiniz? besiktas ve kadikoy. Hem de kadikoyun dar sokakli, iki katli eski evleri olan ve baya kalabalik olan tarafini.

ben yurtdisinda herkese istanbula gelirlerse sadece turistik bolge icinde kalmamalarini soyluyorum. ben mesela sariyerde buyudum, 10 sene boyunca Eminönü'ne tarihi eser gezisi icin birkac gun disinda gittigimi sanmiyorum.

Caner

alim80
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 17:25

Elbetteki turistlere gökdelenleri,alışverişleri gezdirmememiz gerekiyor. Bunlar dünyanın her yerinde var. Ama turizmide sultanahmet ve karaköy içinde hapsetmememiz gerekiyor. İstanbul için turizm demek sadece tarihi yerleri sergilemek değildir. Müzeler,eğlence yerleri,yaşam alanlarımız. Bunların hepsi bir arada olmalıdır. Sultanahmette tarihimizi gören bir tuirst,Kadıköyde yaşamımızı, tarabyada eğlencemizi,kanlıcada yemeğimizi tadabilmelidir.

teomann
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 17:35

Gelenlerin çoğu eğlence hayatı olduğunu yüksek gökdelenlerin olduğunu biliyor zaten bence.Ama batılı ülkelerde bunlar zaten var.
Fakat bu kadar büyük ve güzel  cami yok türbanlı çarşaflı kadın yok ,sakallı sarıklı adamda yok..Ee bir de gecekondu da olmayınca kendi ülkelerinde; camilerimiz, türbanlı çarşaflı kadınlar, gecekondular onlara çok ilginç geliyor.

alim80
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 17:39

Teoman bunları ciddi olarak mı yazdın yoksa şaka mı?    Çarşaf görmek isteyen İrana gider. Gecekondu görmek isteyen Güney Amerkaya. Bu saydıklarım bu konuda bize beş çekerler Camiler konusunda tespitin doğru.Ona sözüm yok.

teomann
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 17:51

Valla haberlerde dünyada en fazla gecekondunun Türkiye'de olduğunu duymuştum ama kesin bir şey diyemem.Türban ve çarşaf konusunda her nekadar Türkiye laik bir ülke olsa  da Türkiye'de ciddi bir türbanlı nüfus var çarşaflı kadınlar türbanlılar kadar elbette değil ama göze çarpıcak durumda bence.Yani batılı insanların ülkelerinde olmayan şeyler(istisnalar hariç) onların daha fazla ilgisini çekiyor diyorum ben.

alim80
12 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 17:58

Dünyada en fazla gecekondu olan yer Güney Amerika ülkeleridir. Bizde adam gibi varoş veya banliyo olduğunumu sanıyorsun. Güney Amerikadakilerin çoğu tenekeden. Ard arda milyonlarca. Türban yada çarşafa gelince yine Arap dünyasında bu bizden daha fazla. Dediğim gibi sana sadece camiler konusunda katılıyorum. O da bizdeki camiler tarihi açıdan değerli ve yapıldıkları zamana göre gerçekten sanat eserleridir. Yoksa şimdiki petrol zengini arapların yaptırdığı camiler beş yıldız otel gibiler. Bizim sabancının yaptırdığı yada kocatepe onların yanında biraz sönük kalır.

cemeve
12 yıl önce - Cmt 18 Ksm 2006, 21:20

siz hic amerikada gokdelen gibi alisveris merkezleri gordunuzmu?Bir gidin bakin alisveris merkezlerinin hepsi yatay bicimdedir,adamlar gokdelen seyden zaten bikmislar,oturdulari evlerinde hepsi cift katli sehirden uzak yerlededir.Arkadaslarimizin dedigi gibi Amerikilalar gokdelen filan takmaz.Ben gecen sene Amerikali esim ile beraber geldim,gezmek istedigi yerler,sanatsal,tarihsel yerler oldu.Kendisi.efes,simena meryem ana,topkapi sarayi ,sultanahmet camisi,kapadokya gibi yerlere goturdum vede cok begendi.Yoksa sen turisti getir,gokdelen goster olmaz.

İsmail K.
12 yıl önce - Cmt 18 Ksm 2006, 21:42
Boyacı çocuklar ve göz boyama...

Türkiye'nin imajı konusundaki kaygılarınızın ülkenizi çok sevdiğinizden kaynaklandığını biliyorum. Ama su her zaman yolundan akar, ne kadar yönü saptırılmak istense de! Yapmacık makyajlara ihtiyacı yok benim ülkemin. Neyse odur... Gelen boyacıyı çektiyse ortada bir boyacı çocuk gerçeği olduğundandır. Alıp tüm boyacı çocukları, turistler görmesin diye, sandığa mı saklayacaksın? Eğitelim o çocukları da ayakkabı boyayacaklarına resim defterlerini boyasınlar. Bu zamana kadar yapmamız gerekenleri yapmamış olmamızın göstergesidir o çocuklar, aynı New York gökdelenlerinin çalışan insanın nelere kadir olduğunun göstergesi olduğu gibi...

Aytac_yolas
12 yıl önce - Cmt 18 Ksm 2006, 23:17

Burada gökdelen tartışması biraz çarpıtılmış bence. Gökdelenlerden bahsedenler onu örnek olarak veriyor. Yani İstanbul'un Sultanahmet'ten ibaret olmadığını söylemeye çalışıyorlar. Nişantaşı, Bağdat Caddesi gibi yerleri de turistik hale getirmemiz gerektiğini söylüyorlar. Nişantaşı pekala İstanbul'un moda merkezi, böyle lanse edilerek turist çekilebilir. Bağdat Caddesi keza öyle, hem Schlotzkys'de oturup denize karşı birşeyler içmenin zevkini tatmasın mı bu adamlar? Oradan Bostancı'dan vapurla Adalar'ı gezmesinler mi? Biraz da olaya bu açıdan bakın.

Doğma büyüme İstanbullu olarak Eminönü, Sirkeci, Beyazıt, Sultanahmet'te neler hissettiğimi anlatayım: İstanbul Üniversite'sinde okuduğumdan her gün buralardan gidiyorum ve cidden bir an önce çıkmak istiyorum bu bölgelerden! Sırtında birşeyler taşıyan hamallar, önüne bakmadan üstüme üstüme gelen çarşaflılar, kapkaççılar mendilciler falan kabus gibi!  Anadolu Yakası'na kendimi atınca rahatlıyorum. Kusura bakmayın ama tarihi yarımada dediğimiz yer bazı şeylerden temizlenmedikçe İstanbul'u ortadoğu gibi göstermeye devam edecektir.

sayfa 3
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet