Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul'un Eski Vapur İskeleleri
123 ... 151617   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ali_bozoglu

8 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 23:28
İST » İstanbul'un Eski Vapur İskeleleri

Sevgili Mordehay çocukluğunu hatırlatacak 2 resim gönderiyorum mutlu olacağını tahmin ediyorum. Bir başka haberde İskele aslı gibi yeniden inşa edilecek ihayeyi kazanan firma yetkilişi bu konuda benden yardım istedi bende elimdeki tüm ne belge ve bilgi varsa verdim senin için Mordehay sen mutlu olasın diye iskele açılsın ve sen o iskeleden tekrar vapura bin diye

(+)

(+)

ali_bozoglu

8 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 23:38

Bu yayınladığım resimler bu gün yerinde yellerin değil üstünden arabaların geçtiği toprak olmuş Caddebostan İskelesi

(+)

(+)

(+)

(+)

ali_bozoglu

8 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 23:50

Bu gönderdiğim resimler Üsküdar Arabalı vapur iskelesi 1. ve 2. resimler çok eski 3. ve 4. resimler ise Arabalı vapur seferlerinin kalktığı  yanlış hatırlamıyorsam 1986 tarihine ait daha da eski olabilir.

(+)

(+)

(+)

(+)

ali_bozoglu

7 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 23:41

1936 yılında Haliç Tersanesinde inşa edilen ve Galata Köprüsü'nün Karaköy tarafına rıhtıma paraler olarak bağlanarak görev  Galata Köprüsünde bulunan Haydarpaşa-Kadıköy iskelesi 1958 yılında dubaların eskimesi nedeniyle batması neticesinde yeni bir iskele yapılması şart olmuş bunun üzerine İşletme İstinye Tersanesinde şu anda Harem İskelesinde üstü kesilip gemi dubası olarak görev yapan iskeleyi yaptırmış İskele 19 Mart 1960 yılında faaliyete geçmiş 1 Mart 1966 yılında bağazda çarpışan bir tanker'den çıkan petrolun alev alması sonucunda 54 yıllık Kadiköy vapuru ile birlikte yanmış Kadıköy Vapuru hurda olmuş iskele Haziran 1966 yılında tamir edilerek tekrar çalışmaya başlamı ta 8 Ekim 1984 yılına kadar iskele daha sonra bu günki Yeni Kadıköy İskelesi'nin Eminönü tarafına bağlanmış çirkin görünümü nedeniyle şikayetler üzerine Harem'e götürülmüş iskeleden gemi tamir atölyesi olarak kullanılması düşünülmüş isede gelen şikayetler üzerinede üstü sökülerek bu günkü duba haline getirilmiştir.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

ali_bozoglu

7 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2006, 00:00

İskele bağlanmış Bando Mızıka yerini almış kurdeleler kesilip iskele yolcu almaya başlamış tabi o zaman için büyük bir sosyal olay bu katılım çok fazla belkide hatıralarını anlatırkan çocuklarına tonunlarına Karköy İskelesinden ilk geçen kişilerdendim bende oradaydım demek için

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

ali_bozoglu

7 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2006, 00:16

Sevgili Akın'ın görünce sevineceğini tahmin ettiğim üç resim gönderiyorum:

1. Resim Kayık yıllarca İstanbullular'ı Eminönü'nden Karaköy'e Karaköy'den Eminönü'ne taşıdılar.

2. Resim Skoda Marka bir otobüs Rıhtımdan geçip Kabataşa doğru yol alıyor.

3. Resim Büssing marka bir otobüs.

(+)

(+)

(+)

Akın Kurtoğlu

7 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2006, 01:09

Yine birbirinden harikulâde 3 resim daha...

O dönemin şapkalı, derli toplu İstanbul Beyefendileri'ne bir bakar mısınız? Ne kadar da şehirle ilgililer ve dubalı iskelenin bağlanma aşamalarını daireler oluşturarak, merak ve de muhtemelen gururla nasıl da pür dikkat kesilmiş izliyorlar.  

İşte, bir zamanlar İstanbulluluk buydu, halkın her konuda ilgili olduğu, fikir yürüttüğü, İstanbullular'ın gerçekten İstanbullu oldukları fetret seneleri... Dönemin gazetelerinde, ertesi gün en az yarım sayfa haber çıktığına bahse girerim. Geçen gün dubalı İDO iskelesi sökülüp taşındı, kimsenin umrunda olmadığı gibi, gazete ve TV'ler tenezzül edip 2 satır bahsetmediler bile... Tabi, kıçıkırık mankenlerin özel hayatları, artık çok çok daha önemli (!) bizler için.

Akın KURTOĞLU

mordehay kohen

7 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 14:33

Sayın ali bozoğlu bu yukarıda görünen siyah beyaz foto kaçıncı iskele ben birincisini hatırlıyorum
karaköy kadıköy iskelesi belirtiğin gibi galata köprüsünün bitişiğinde bağlı kara renklere bürünen bir iskele
idi. yani benim sorum bu şimdiki iskelemi yoksa bundan evvelki iskelemi ?
arkada görünen uluslar arası gemi italyan bandıralı haftada bir istanbula gelen SAN MARKO DUR
Bacasında elinde bir pala olan aslan vardı .

ali_bozoglu

7 yıl önce - Cmt 21 Ekm 2006, 20:08

Sevgli Mordi yazımdada belirtiğim gibi bu iskele burada yapılan ilk iskele bu iskelenin altı Haremde duruyor

Suat Oğuz

7 yıl önce - Pzr 22 Ekm 2006, 03:51

Sayın Mordehay Kohen.
Sayın Ali Bozoğlu nun 1936 yılında Haliç tersanesinde yapıldığını belirttiği Karaköydeki iskele.

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM