Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
fatih_uc
11 yıl önce - Cum 19 Hzr 2009, 11:38
DELİ AYTEN ( AYTEN ŞEN AŞIK ) HEYKELİ

ayten şenaşık 1935 yılında fakir bir roman ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelmiş.3 yaşında menenjit geçirmiş.hastalık tedavisizlikten dolayı gittikçe artan bir biçimde beyninde hasarlar yaratmaya başlamış,çocukluğu bir garip geçmiş.13-14 yaşına gelince kendi gibi garip bir alkolik cümbüş hasan'a sevdalanmış.ailesi "bu kız zaten garip,bir de bu alkoliğe varırsa nice olur hali"
diye düşünüp, "hayır,cümbüş hasan'la evlenemezsin!" demişler ayten'e.iyice
dellenip kontrol edilemez hale gelmiş.hocalar,doktorlar,..fır dönmüş ailesi, kızın bu haline.herkes "sevdadandır,kara sevda çekiyor;vermezseniz cümbüş'e iyice gider bu kiz" deyince;"olur" demiş ailesi.evlenmiş evlenmesine
de,onun derdi koca değil, 'kafa'ymış aslinda.dellenmesi devam etmiş.bir de cümbüş'ün alkolikliği.derken cümbüş hasan bir yandan yoksulluk,berduşluk, alkol bağımlılıgı,diğer yandan deli ayten,derken meyhaneden çikmaz olmuş zor dayanmış 1.5 yıl.bir sabah almış başını gitmiş cümbüş hasan.gitmiş gitmesine de,durumu farklı değilmiş ayten'den.meyhanelerden çıkmaz olmuş.
kısa bir süre sonra meyhane masalarında ölmüş.haber tez gelmiş ayten'e ve bir kez daha yıkılmış.şenışık soyadı iyice unutulmuş.bir marka yaratmış bursa için,"deli ayten" diye.renk renk çantalar asar omuzuna,yemeniler,kap kacak vs..ramazan aylarında gündüz gece demeden davuluyla dolaşır durur bursa sokaklarında.zararsızdır,kendi halindedir. ama rahat durmaz çarşı esnafı, kızdırır durur deli ayten'i.tabii saldırganlaşır o durumda. zaten bu halini görmek için yapar bunu,bir kısım esnaf takımı.derken 12 mart 1992 günü kızyakup mahallesi'ndeki garip kulübesinde ölü bulunur.ahmet dai camisi'nde
kılınan cenaze namazından sonra pınarbaşı mezarlığına defnedilir.

oral ünlü
11 yıl önce - Pzr 21 Hzr 2009, 18:58

DELİ AYTEN'İN FİLMİ ÇEKİLECEK

Bursa`ya yerleşen usta sanatçı Baykal Kent, kentin simgelerinden biri olan Deli Ayten`in filmini çekmeye hazırlanıyor.

HAYATINI ARAŞTIRIYOR
Bir süre önce Büyükşehir Belediyesi Huzurevi`ne yerleşerek herkesi şaşırtan usta sanatçı Baykal Kent, hayatının ikinci baharını Bursa adına yaptığı sanat çalışmalarıyla geçiriyor. Bursa`nın simgelerinden biri haline gelen Deli Ayten`in filmini çekmeye karar veren Kent, filmin senaryosunu yazmak için 1992 yılında ölen Ayten Şenaşık`ın hayatını araştırmaya başladı.

AYTEN`İ SAHNEDE YAŞATACAK
Yıldırım Belediyesi Şehir Tiyatrosu bünyesinde çalışmalara başlayan Baykal Kent`in Deli Ayten`le ilgili bir diğer pojesi ise Ayten`in hayatını tiyatro sahnesine taşımak. Deli Ayten`i sahnede yaşatmak isteyen Kent, `Deli Ayten Bursa`nın simgesi. Ayten`i tiyatro sanatıyla ölümsüzleştirerek, ben de hayata veda etmeden önce Bursa`ya Baykal amcalarından bir eser bırakmak istiyorum' diyor.

KAYNAK: Olay.com.tr

mimar m. karakoç

11 yıl önce - Pts 22 Hzr 2009, 13:44

Deli Aytenin heykelini dikenleri kutluyorum. Bursada akıllı insan olduğu gibi deli insanlarımız da var.
Deli Ayten gibi sembol olmuş insanları unutturmamak lazım. Şehir bir bütün ise bu değerler de bir parçasıdır.

Çemşit Suvar amcanında heykeli dikilmeli. O da bir Bursa aşığı idi. Pınarbaşında medfun.

BaRıS57
11 yıl önce - Pts 22 Hzr 2009, 14:00

bencede güzel olmuş hep kahramanların heykeli olacak die birşey yok

Ümmühan Zeynep
11 yıl önce - Sal 30 Hzr 2009, 12:51

Alıntı:
Çemşit Suvar amcanında heykeli dikilmeli.

O kim?O da mı deli?
Bence bir deli yeter, biraz da velilerin heykelini dikmek lazım

mehmet20
11 yıl önce - Sal 30 Hzr 2009, 12:54

Sonuna kadar destekliyorum bu heykeli dikenleri. Her şehrin içinde yaşayan değişik özellikleri olan simge insanları vardır. Bunların heykelini dikmekten başka güzel bir şey olabilir mi? Mesela Özay Gönlüm'ün Denizli merkeze ve Kızılcabölük'e heykeli dikildiğinde ne sevinmiştim. Ressam İbrahim Çallı'nın heykelini de dört gözle bekliyorum yıllardır.
Deli de olsa veli de olsa şehrin simgesi olduysa heykeli dikilmeli bence

rahşanorhan

11 yıl önce - Pts 27 Tem 2009, 09:58

sonraki kuşaklara anlatılacak hikayeler var,heykeller canlı tarih için çok önemli,hele de böyle eğlenceli insanların heykellerinin karşısında ,onlara ait hikayeleri anlatmak çok keyifli

aydın ünalll
10 yıl önce - Cum 16 Tem 2010, 14:05

Çok güzel bir uygulama, Şehir her şeyi ile anlam taşır.
Ben takdir ediyorum. Deli Aytene bir vefadır.
Ayrıca; Yukarda arkadaş yazmış, gördüm,
Cemşit Suvar bey de rahmetli Bursa için delilerden biri idi. Belki kimse bilmezdi. Bursayı talan edenlerden Bursayı korumak için çalışan gönüllü delilerden biri idi. Onun da heykeli Mihraplı köprüsünün kenarına dikilmeli. Nasıl olsa Bursa Büyükşehir Mihraplı köprüsünün çevresinde Nilüfer deresi çevre düzenlemesi yapıyor. Köprünün adının değiştirilmemesi için var gücü ile çalışmıştı. Bilenler bilir.
Deli Ayten ruhun şad olsun.

Erol Gündüz

9 yıl önce - Prş 21 Ekm 2010, 16:41

(+)

nedimussoy

7 yıl önce - Pzr 17 Şub 2013, 17:51

'Deli Ayten'in ölümsüz aşkı tiyatroya uyarlandı.

Bursa´nın önemli simgelerinden biri olan ve ´Deli´ namıyla anılan Ayten Şenaşık´ın eşine duyduğu aşk, tiyatro eserine uyarlandı.

Acı sonla biten evliliklerini ve sonrasını anlatan oyunun provasını izleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, galası Haziran ayında yapılacak oyunun turneler vasıtasıyla tüm Türkiye´de oynanacağını söyledi.

Heykel´deki Çocuk Sanat Galerisi´nde yapılan oyunun provasına, Başkan Altepe´nin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ da katıldı. Geniş oyuncu kadrosuna sahip eserin galası Haziran ayında gerçekleştirilecek, sonrasında da Bursa başta olmak üzere İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Samsun, Ordu, Bodrum ve Eskişehir´de turne yapılacak. Turnelerden sonra, oyunun bir de sinema filmi çekilmesi hedefleniyor.

http://www.f5haber.com/bursa/-deli-ayten-in-olums ...ri-281065/

İyi düşünülmüş, güzel bir çalışma.

sayfa 3
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet