Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SERCAN CAN
11 yıl önce - Prş 30 Ekm 2008, 15:43
Bursa - Deli Ayten

Alıntı:
Osmangazi Kamberler'e Deli Ayten'in heykelini dikiyor!

Tarihi dokuyu geleceğe taşımak adına bir çok projeyi hayata geçiren Osmangazi Belediyesi, kent değerlerini yaşatmak adına farklı bir projeye daha imza atmaya hazırlanıyor. 30-

Bursa`nın simge isimlerinden biri olan Deli Ayten`in heykelini dikmeye hazırlanan Osmangazi Belediyesi, böylece bir ilke daha imza atacak. Yıllar önce elinde cümbüşü ve davulu ile dolaşan Deli Ayten böylece gelecek nesiller tarafından da tanınmış olacak.
Osmangazi Belediyesi`nin en önemli projelerinden biri olan Kamberler Tarih ve Koordinasyon Parkı, sadece yeşil alan olarak değil içinde yer alacak heykellerle de adından söz ettirecek. Osman Gazi, Orhan Gazi, Zeki Müren, Ahmet Hamdi Tanpınar`ın gibi ünlü isimlerin heykellerinin yer alacağı parkta Bursa`nın sempatik delisi olarak anılan Deli Ayten de hayat bulacak. Çarşı ve parkın yapılacağı bölgenin her karışında Deli Ayten`in izi olduğunu belirten Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bize göre Deli Ayten Bursa`nın değerleri arasında yer alıyor. Böylesine sevilen bir insanın heykelini dikerek onu yeni nesillere tanıtmak istiyor. Farklı bir çalışma parka çok yakışacağından eminim” dedi.
Nihat Küçük tarafından çekilen Deli Ayten`in fotoğrafından yola çıkan Osmangazi Belediyesi, heykeli bire bir aynısı yapacak. Renkli olacak olan heykelde Deli Ayten, elinde çümbüşü, kolunda davulu ile tasvir edilecek.

Geçmişte böyle birinin olduğundan haberim yoktu.Bende anneme sordum.Gerçekten çok ünlüymüş.Heykelde basbas etrafa bagırır,davul çalarmış.Millet onu gördüğü vakit etrafa kaçışırmış. Fotografta görüldüğü gibi elinde davuluyla,cümbüşüyle ve bir sürü çantasıyla dolaşırmış.bu hali onu epey bi şirin göstermiş

ömer bey
11 yıl önce - Prş 30 Ekm 2008, 15:48

bir de her tarafı şemsiye dolu amcamız vardı.

Bazı esnaf her iki deliyi pek güzel kapıştırırdı zaman zaman.

Adı ne idi acaba?

ersindonmez

11 yıl önce - Çrş 05 Ksm 2008, 21:37
Deli Aytene Tepki

Bir partinin gençlik kolları Kamberler yapılmakta olan parka Deli Aytenin heykelinin dikilmesini protesto etmişler..Buna karşılık bir öneri sunmuşlar oda Bursamızdan şehit düşen askerlerimiz için bir anıt yapılması...
Bana göre bu tarz bir anıt Merinos Parkına daha güzel ...
Büyük bir parka büyük görkemli bir şehit anıtı...
Deli Ayten e gelince çocukluğumun hatırladığım kısımlarında var..
Heykel de onun yanında geçerken annem kucağına alırdı
Kısacası bu anıt bana göre ayrı bir renk olacaktır o parkta.Birde yanında fotograflarını bulup ufak bir sergi şeklinde sergilerlerse daha bi güzel olur gibime geliyor...
İşte haberin videosu..
http://www.olay.com.tr/Sayfa.php?Git=Videolar& ...amp;id=341

Ali Rıza Malkoç

11 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 00:24
Deli Ayten

1993 den beri Bursa’da yaşamakta olan, 1965 Samsun Doğumlu Bursa sevdalısı bir vatandaşım. Kültür, sanat, edebiyat, tarih, estetik adına çok şeyler gördük güzel Bursa’da…

Gazetelerde eleştiriye konu olan Deli Ayten’i tanıma imkanımız olmadı. 1992 de göçmüş dünyadan.. O göçmüş biz gelmişiz Bursa’ya…

Bursa doğumlu eşim her ne kadar Deli Ayten heykeline sıcak bakmasa da, ben destekliyorum.

Basında show halinde tavır koymayı; onun yerel ününü istismar edip, puan toplama çabası olarak görüyorum.

Kamberler Parkına sadece Deli Ayten heykeli dikilseydi, ben de bu girişimin arkasında sanat ve edebiyat değil başka bir amaç arardım.

Ama Ahmet Hamdi Tanpınar Zeki Müren ve Deli Ayten yan yana anıtlaştırılması

Yerli ve yabancı turizm hareketlerine artı değen katacak olan sanat girişimidir bence…

Deli Ayten’in davul ve cümbüş ile dolaşması : “ Bu şehrin delisinin bile musiki ve sanat ruhlu olduğunun” göstergesi değil midir?

“Heykelin Bursa’ya ne faydası olacak” diyorlar.. Peki ne zararı var?....
Bunun eleştiren akıllılar nasıl bir iz bırakmışlar ki Bursa’ya?....

Deli heykeline bakmakla insan deli olur mu? Hayır…

Onun vermek istediği bir mesaj vardı aslında…
her sonuçtan bir ibret almasını becerebilmeli insan..

Sorgulamasız karşı çıkmak, sanat ve edebiyat anlayışı ve ruhi estetikleri çöpe atmaktır.

Böyle bir sanatsal girişime tahammülsüzlük, peşinden başkalarını da doğurur..

Hayata ve onu süsleyen maddi manevi değerlere lütfen daha geniş açıdan bakalım…

Her farklı düşünce ve eylemi karalayarak, ondan prim kapma çabası sergilemeyelim..

Hadi diyelim edebiyatta beziniz yok, mizah anlayışınız da mı iflas etti ? J

Bursa her değeriyle yer edinmiştir gönlümüzde..
Velisini de delisini de el üstünde tutanlara baki selamlar..

Metin Taşkın Aşkın
11 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 20:34

Alıntı:
Bazı esnaf her iki deliyi pek güzel kapıştırırdı zaman zaman.

Deli Ayten genellikle çarşı çevresinde dolaşırdı. Eğlence olsun diye esnaf kızdırır o da taş atıp dükkanların camlarını kırardı. *** ( İnsanlar muhtemelen gayb alemini gördükleri için deliriyor olasalar gerek. Bize de o alem gösterilse bizlerin de aynı duruma düşmeyeceği ne malum ? !!! İnsanımız da her nedense bu korunmaya muhtaç insanlarla eğlenmeye, zor durumda bırakmaya çok meraklı. Böyle insanlarla alay edeceğimize, yardım edelim. ) ****

Velî de deli de, eşcinsel de her şehirden çıkabilir. Hernedense Bursanın bu tür konularda adı çıkıyor. Deli Aytenin heykelinden önce, Bursa için heykelleştirilecek simgelere öncelik verilmeli. Bu işi de siyasi inatlaşmaya götürmemeli.

Kentimizde halen, atlarının üzerinde Önde OSMAN GAZİ arkasında ORHAN GAZİ olmak üzere Bursayı feth etmeye çalışan Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu olan bu iki değerli insanın heykeli yok, Çekirge caddesi üzerindeki paneli saymazsak HACİVAT ve KARAGÖZ' ün heykeli yok, Geleneksel yağlı güreşlerimizi tasvir eden bir heykel yok, Seyehatnamesinde ''Velhasıl Bursa Sudan İbaret'' diyen EVLİYA ÇELEBİ'nin heykeli yok.

Bunlar da uygun görülmüyorsa, Bursadan çıkan veya yaşayan sanat ve edebiyatçılarının hepsinin heykeli bu alana dikilmeli.

alkan1985
11 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 22:44

arkadaşlar buradaki tekel bayiinin olduğu bina hala yıkılmadı ne olacak onun durumu bilen var mı? bu arada deli ayten heykeli çok gereksiz bence... daha nice heykeli dikilecek insan kalmışken deli heykeli dikmenin mantığını anlamış değilim...

_serhat

11 yıl önce - Çrş 12 Ksm 2008, 17:48
'Deli Ayten' Heykeli Tartışması...

İnternetten takip ettiğim kadarıyla, Bursa da birkaç haftadır deli Ayten heykeli tartışması almış başını gidiyor, hatta google dan yaptığım araştırma da, bu haber Türkiye nin yüksek tirajlı tüm gazetelerinde yer almış .. Heykelinin yapılacağını duyduğum anda çok duygulandığımı hatta gözlerimin dolduğunu ifade edebilirim.. Beni alıp çocukluğumun Bursasına götürdüğü için..

Deli Ayten i 1950-60-70-80 yıllarda Bursa da yaşayıpta bilmeyen çocuk, genç ve yaşlı yoktur, Bursa nın renkli simalarındandır deli Ayten. Bir düşünün, Bursa da deli Ayten gibi ismini hafızalara kazımış, halk içinden çıkan kaç tane sima var, bir parka onun heykelinin yapılmasının kime ne zararı var, anlamak mümkün değil..

Bir takım parti mensupları, bazı dernekler şiddetle karşı çıkmaktalar bu projeye neden? Bence nedeni çok açık, çünkü onlar Bursalı değiller, çünkü onlar deli Ayteni bilmezler belki bir çoğu onu görmemişlerdir bile, çünkü onlar yaşanan göç sonucu Bursa ya sonradan gelip mevki makam sahibi olmuş kişilerdir.. Ben Manisa tarzanını ne kadar tanıyorsam, onlar deli Ayten i o kadar bile tanımazlar..

Ben, kız yakup parkına yapılacak bu heykel ile deli Aytenin yaşatılması tarafındayım, şayet Bursa ya yeni stadyum yapılırsa da onun da bir köşesine Amigo yaşar ın heykelini diksinler diyorum..

Hüseyin Cumhur

11 yıl önce - Çrş 12 Ksm 2008, 18:17

Söz konusu sima gerçekten deli mi, yoksa genel toplum değerlerinin aksini yaşayan birimidir, bilmiyoruz.
Gerçekten bazı deli isimli faniler dünya tarihe altın harflerle kazınmıştır. Bazıları vardır kentlerin tarihine mal olmuştur. Bursa günlerdir tartıştığına göre, öyle birden kestirilip atılan cinsten bir sembol değil herhalde.

_serhat

11 yıl önce - Çrş 12 Ksm 2008, 19:59

Alıntı:
Söz konusu sima gerçekten deli mi, yoksa genel toplum değerlerinin aksini yaşayan birimidir, bilmiyoruz.

Deli Ayten kimseye zararı olmayan bir insandı, delimiydi, evet, ama halkın sevdiği bir insandı, yanında taşıdığı davulu ile onu Bursa nın her hangi bir yerinde her an görebilirdik. Bursa esnafı onunla muhabbet etmeyi, ara sıra onu kızdırmayı çok severdi ama yardım etmekten de geri kalmazlardı. Bir dönemin çocukları birbirlerini kızdırmak için < deli ayten >derlerdi birbirlerine . Çocuklar da onu kızdırmayı oyun haline getirmişlerdi..

Genel toplum değerlerinin aksini yaşayan bir insanmıydı dersek, ona da evet. Adeta Bursa ona aitmiş gibi davranışları vardı.. Mesela kapısını açık gördüğü bir eve misafirliğe gelebilirdi Onu ağırlayıp çay kahve ikram eden çok bayanı bilirim

Bir tevatüre göre, onun delirmesi, genç yaşta birine aşırı derecede aşık olup sonrasın da terkedilmekten kaynaklanmış..

Eski Bursalıyım deyip deli Ayteni tanımayan bir insan, bilin ki Bursalı değildir.. Çünkü Bursalı olup da deli Ayteni tanımayan insan yoktur...

hakanda
11 yıl önce - Çrş 12 Ksm 2008, 20:06

http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=deli+ayten
adresinde az da olsa fikir edinebilirsiniz.

Bu heykele karşı çıkanları anlamak mümkün değil! Eskişehire gitseler her gün eylem yapacaklar herhalde

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet