Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Türkiye'de Kayak Turizmi?
123   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
alimemo
10 yıl önce - Prş 03 Hzr 2004, 04:14
Türkiye'de Kayak Turizmi?

Küçüklüğümden beri ailece Avusturya'ya kayağa gideriz. Orada yaşayanlar da doğrulayacaktır ki, Avusturya başka hiçbir işe yaramayacak dağlarını kayak turizmiyle kazanç kapısı hâline getirmiş. Kayak turizmi ülkenin dağlık kesiminin can damarı, sanayiden uzak dağ köylüsünün ekmek kapısı olmuş. Bugün baktığınız zaman dağlılar hiç de dağlıya benzemiyorlar; zengin belki değiller ama pırıl pırıl evleri arabaları var. Şubatta gittiğimizde amcam demişti: "Kayak turizmi olmasa bu adamlar aç. Hakkari'deki gibi değil, Sudan'daki gibi aç". Biraz abarttı tabiî, ama ana fikir doğruydu. Birkaç gün sonra kayak pisti yanındaki bir restoranın duvarında gördüğümüz resim de bunu doğrular nitelikteydi. En az kırk yıllık olduğu belli olan siyah beyaz resimde yırtık pırtık kılıklı yaşlı bir adam yıkık dökük evinin önünde tavuklara yem atıyordu. Nereden nereye.

Elbette ki ülkelerin kalkınması birçok etkenin sonucudur; "kayak turizmi gelince fakir zengin oldu" demiyorum. Ancak kayak turizminin Avustuya köylüsünü kendini kurtarabilecek hâle getirdiği de yadsınamaz.

Türkiye'de durum nasıl? Uludağ deseniz zaten alçak bir dağ, her zaman karlı olmuyor ve gelenler de zaten ekseriyetle kaymaya değil piyasa yapmaya geliyorlar. Diğer yerlere gelince, doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye'de başka yerde kaymadım. Palandöken ve Kartalkaya nasıldır bilmem, beni aydınlatırsanız sevinirim.

Şimdi gelelim beklenen soruya. Türkiye'de de Avusturya gibi kayak turizmi olamaz mı? Doğu Anadolu, Avusturya'nın neredeyse iki katı. Yakın zamana kadar terör sebebiyle Doğu Anadolu bölgesinde böyle bir yatırım yapmak mümkün olmadı. Ama artık PKK'dan da neredeyse kurtulduk, OHAL kalktı, reformlar ardı ardına geldi, Türkiye'nin imajı düzeldi, istikrar bir nebze sağlandı ve yatırım yapacak ortam doğdu. Ne dersiniz, sizce de kayak turizmine yatırım yapmanın zamanı gelmedi mi? Doğu Andolu köylüsüne çağ atlatabilecek kayak turizminin, turizm gündeminde esamisinin okunmamasını çok şaşırtıcı buluyorum. Devlet liftleri kendi yapabilir, ya da yap-işlet-devlet modeliyle özel girişimcilere ihale edebilir. Özel girişimciye cazip hâle getirmek için 5 yıl süreyle vergi muafiyeti bile getirilebilir. Zaten en büyük geliri konaklama ve ulaşım getirecektir. Lift kartı tarifesi de mantıklı olmalıdır. Uludağ'daki gibi feodal sistemle bu iş yürümez. Ne o öyle, her otelin kendi lifti var, on çıkışlık kart falan alıyorsun. Bunlar saçma şeyler. Çıkış başına para ödeyen insan kaymaya istekli olmaz. Ben Avusturya'daki kart uygulamasını uygun buluyorum. Kartlar tüm kayak bölgesinde geçerli ve en yaygın tarife de falanca günlük sınırsız çıkış. Bu uygulama insanları kaymaya teşvik ediyor, örnek alınmalı.

Şimdi dağlara bir göz atalım. Uykum gelmeye başladığı için şimdilik önümdeki atlasa bakarak kısa bir liste yapacağım, sonra uzatırım. Atlasta "ilginç noktalar" arasında 3800 m üstü dağlar yazılmış.

Büyük Ağrı 5137 m
Buzul Dağı 4116 m
Ulu Doruk  4135 m
Süphan     4058 m
Erciyes    3917 m
Küçük Ağrı 3896 m

Bunlara ek olarak benim dikkatimi çeken:
Elmalı Dağı  3014 m
Bey Dağları  3069 m

Ilıman iklimlerde 3000 metre üstü yaz kış kardır diye biliyorum.
(Sonradan ek: bizim kadar güneyde olan ülkeler için geçerli değilmiş.)

Yani şimdiye kadar saydıklarımda yazın bile kayak yapılır. En güzeli de Elmalı Dağı ve Bey Dağlarının Finike ve Fethiye ile aynı yarımadada olması. Yani bir gün deniz sefası, bir gün kayak bile yapılır. Daha 2000 metreyi geçen sürüyle dağımızı ve doğumuzdaki sıradağları saymadım bile. (en güzel kayak sıradağlarda yapılır).

Unutmadan söylemek gerekir ki köyler kayak köyleri hâline geldiklerinde doğayla uyumun korunmasını sağlamak, bunun için de sıkıca denetim yapmak gerekecektir. Güzelim dağın ortasına 6 katlı beton otel dikilmesine göz yumulmamalı ve köylerin şirinliği korunmalı. Avusturya bunu iyi becermiş; modernlikle şirinliği bir arada yaşatmayı başarmış.

Ben az aklımla çok yazdım, şimdi de sizin fikirlerinizi okuyalım.

Ek: 3000 metrede de karlar yazın eriyormuş güney Türkiye'de. Antalyalı olmadığım için bilmiyordum

En son alimemo tarafından Pzr 22 Ekm 2006, 20:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Mutlu Kocak

10 yıl önce - Prş 03 Hzr 2004, 04:58

Benim demiryollariyla ve trenlerle insallah bir gün Alimemo'nun Agri'daki kayak merkezine gidebilecegiz.

Saygilar,
MK

Bu arada, bir dagci arkadas soylediydi, isvicrelinin briiyle beraber Agriya cikmislar, adam daglari gordukten sonra, Ya bu daglar bizde olsa, uc isvicre daha yapariz demis...

CAN
10 yıl önce - Prş 03 Hzr 2004, 05:03

Peki Alimemo:İsviçreye kayağa harcadığın paranın beşte biri kadar bir para ile Hakkari'de bir dağda kayak yapmaya gitmek ister misin?

Orhan
10 yıl önce - Prş 03 Hzr 2004, 11:41

Bende alimemo gibi avusturyanin mudavimlerindenim. Can senin sorunun cevabi soyle. Turkiye'deki kayak merkezlerinin hepsinde pist sayisi cok kisitli. Ayni pistten iki defa kaymadan bir gunu geciremiyorsun. Bu yuzden de kayagi sevenler yurt disini tercih ediyor. Bilhassa Avusturya bu is icin ideal hemen hemen butun daglar birbirine bagli. Bir gunde 30 km bir yonde kayabiliyorsun. Her taraf pist.

Eger doguda da boyle bir gelisme basarilabilirse ve kaliteli konoklama imkanlari olursa insanlar seve seve giderler.

alimemo
10 yıl önce - Prş 03 Hzr 2004, 18:45

CAN demiş ki:
Peki Alimemo: İsviçreye kayağa harcadığın paranın beşte biri kadar bir para ile Hakkari'de bir dağda kayak yapmaya gitmek ister misin?

Seve seve. Yoksa bu başlığı açar mıydım? Ancak Orhan'ın saydığı sebepler yüzünden Türkiye'ye pek gitmiyorum. Hakkâri'de Avusturya'daki gibi güzel tesis varsa giderim.
(İsviçre'ye hiç kayağa gitmedim. "Avusturya" demek istedin herhalde.)

CAN
10 yıl önce - Cum 04 Hzr 2004, 01:43

ha ahmet ha mehmet be dostum bunu düzelticek bir şey göremedim isviçre ya da avusturya konusunda...
benim söylemek istediğim şu ki bu tesislerin olması sizlere bağlı.Sen Türkiye'de böyle bir arz-talep dengesini yakalarsan o tesisler olur..Bugün Çankırı Ilgaz'da yakalanan akım gibi insanlar eskisi gibi gitmiyorlar Uludağa artık.Herkes Palandöken ve Ilgaz taraflarında kayıyor artık.Ben bunu demek istemiştim.Doğunun bir cenabetliği var ne olursa olsun kimse istemiyor.Siz elit bir aileden geldiğinizden dolayı (öyle düşünüyorum) yurtdışında kayağa gidiyorsunuz ve orada yaşam koşullarını biliyorsunuz öyle bir tesis doğuda açmayı kimse düşünmez çünkü sizler iki kere oraya kaymaya gidersiniz 3. gidiş planını yine isviçre avusturya yaparsınız...Bugün güzel tesislerin olduğu dağlara neden gitmiyorsun Türkiyede.Çünkü sizin hayat şekliniz bu sadece orada kaymayı seviyorsunuz.Onun için 2 adam gelecek diye Hakkariye tesis yapılması Kıbrıs ile Mersin arası yol yapılması kadar lüks şu anda....Beni umarım yanlış anlamıyorsundur bu konunun senin yaşam standardın ile hiçbir ilgisi yok.

Berkant_XXX
10 yıl önce - Cum 04 Hzr 2004, 02:18

Ben Palandoken'e bir kez, (1997'de) kayaga gitmistim o zaman sadece Dedeman vardi otel olarak Palandoken'de. Yer olarak cok iyi ve potansiyeli olan bir dag. Ama tek sansizligi Dogu'da olmasi, cunku bizim insanimiz degisik sebeplerden dolayi hep batiya donuyor yuzunu.
Ben Can'in arz talep gorusune katiliyorum. Kayak kanimca ucuz bir spor ya da hobi degil. Ulkemizde kayagin yayilmasi icin once egitim ve gelir seviyemizi yukseltmemiz lazim. Ben inaniyorumki oncelikle ic talep gerekli buyuk ve yaygin tesislerin kurulabilmesi en azindan kurulmaya tezebbus edilmesi icin. Sanirim bu asamadan sonra dis turizm talebi olabilir kis sprolari icin.

alimemo
10 yıl önce - Cum 04 Hzr 2004, 02:19

Arkadaşlarla kayağa gidersem mutlaka Türkiye'de bir yere gitmekte ısrar edeceğim. Zaten yurt dışında kayağa gitmeye öğrenci hâlimizle paramız yetmez. Türkiye'de nerelerde güzel kayak yapılır? Hakkâri nasıl?

hasansemre

10 yıl önce - Cum 04 Hzr 2004, 09:47

Uludağ

Mehmet CK
10 yıl önce - Cum 04 Hzr 2004, 09:54

Ben kendim deniz sporlari ile ilgili oldugum icin daglardan hep uzak kaldim.

Ancak birgun Ilgazlara gitmistim. Kuzen kayar, ben kaymaz, sadece izler. Omrumde gordugum tek kayak merkezi burasiydi.

Yalniz oraya giderseniz dikkatli olun, telesiyej direkleri pistin tam ortasinda. Kafayi gozu dagitabilirsiniz. Tabii bilemeyecegim, Uludag ve Palandoken nasildir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET