Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Yeşil Türbe
123 ... 424344   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
cangül
13 yıl önce - Çrş 02 Hzr 2004, 20:41
Bursa - Yeşil Türbe

Canon A60

Faruk Akkıraç
13 yıl önce - Cum 08 Ekm 2004, 15:22

(+)

Selcuk Aral

12 yıl önce - Cmt 14 May 2005, 12:45

Sevgili Bursalilar !

Yesil Türbe hakkinda biraz bilgi vermek istiyorum. Dün aksam benim oglan baba yaa, su senin ambardan bir kac resmi Bursaya göndersene, diyince. Biraz kendisine izahattan biraz da ona benzer (memleketten uzakta yasayan) daha baska benzer kisilerin olabilecegini tahmin ettigimden buraya da gecmeyi uygun buldum.

Insallah icinizden birisi cikip *yahu sen bizim köyü* bizemi ögreticen, *tereciye-teremi satmak istersin* diye sormasin: Üstelik ben Bursanin Türkiyenin en büyük sehirlerinden biri oldugunu hatta Osmanlilara ilk baskent'lik yapmis bir kent oldugunu ögreneli yillar gecti.

Ayrica desinatörlük ögrenimi yaptigim dönemlerde Ipekcilikte Türkiye-Merkezi olan Bursa kapilarini hafta dokuz-gün ondokuz asindirirdim. Yani bu yazdiklarim sizlere degil, tanimayanlara-bilmeyenlere.

OK' mi?

Sevgili WOW'cular !"

Osmanli Imparatorlugunun kurulus yillarinda padisahlarin erkek evlatlari *Celebi* olarak adlandirilirdi. Bu terim bilahare ilerleyen yillarda yerini *Sehzade* ye birakmistir.

Yildirim Bayazit'in oglu olan I. Mehmet (yani Sultan Celebi Mehmet) 1421 yasinda Edirnede cok genc henüz 32 yasinda vefat edince, bir kargasaliga mahal verilmemek icin, ölüm haberi bir kac zaman gizli tutulmusdur. Naasi bilahare 40 gün sonra dogdugu yer olan Bursaya getirilerek, bahsettigimiz, Yesil Türbeye defnedilmistir.

Yesil Türbe, Osmanli Türbeleri icersinde, süphesiz en güzellerinden (bence en güzeli) oldugu gibi ayni zamanda da Bursa'ya sembol karakteri tasir.

Simdilik bu kadar, ilerde Allah kismet ederse, bu harukulade yapi hakkinda daha bir kac laf etmek istiyorum!

Hoscakalin arkadaslar !

(+)

(+)

Selcuk Aral

12 yıl önce - Çrş 18 May 2005, 14:53
Yesil Türbe gercekten yesil midir?

Sevgili WOW'cular !

Ben gecen hafta, burada, ise yanlis uctan basladim. Beni yaniltan, sadece Bursa' lilarin degil bütün dünyanin Yesil Türbeye verdigi önem, ve o cagin en önde gelen yapitlarindan birisi olmasiydi. Önce Yesil Camiyi anlatip sonra Yesil Türbeye gecmem gerekirdi. Affedersin, sen simdi "camiyi birak, kenara koy, türbeden basla" yapmak sanirim dogru olmaz. Ama naparsin, basladik bir kere devam edelim yolumuza.

Hepiniz bilirsiniz yaaaa: Ben gene bir kere daha söyleyim:

Türbeler, önemli kisilerin (hani simdilerde V.I.P dedikleri bir sey vardir ya iste öyle), Devlete veya Millete faydasi olmus (veya o mevkiyi isgal etmis) kisiler ve onlarin Aile efradi icin özel olarak yapilmis, son derece emek ve masraf harcanarak insa edilmis, mezar görevi yapan görkemli binalardir.

Yesil Türbeye, biz yesil dersekte aslinda o, hani bizim tanidigimiz, yesil diyince ilk akla gelen *zümrüt yesili* renginde degildir. Biz desinatörler eskiden bu renge *turkuaz - unutmadiysam bu Türk mavisi anlamina gelir* derdik. Ben size simdi burada *Cami yesili* dersem siz benim tarifimi derhal anlarsiniz. Zaten renklerin münakasasi olur mu hic ?

(+)

(+)

Türbe bizim Istanbulda' ki Camlica tepesi gibi bir yere insa edilmistir. Yani baskentimizdeki Rahmetlinin *Anit Kabir* i gibi sehrin her tarafindan, her istikametinden görünür. Bakin asagida 19. YY'in ikinci yarisinda cekilmis olan bir resimde (tabiki Barisin gönderdiklerinde de) bu durum cok bariz bir sekilde gözüküyor.

(+)

Hadi-gari, ben biraz ara veremde, gerisini haftaya anlatam.

Hosca kalin Bursalilar, geriye kalan WOW'cular sizlerde öyle.

Selcuk Aral

12 yıl önce - Çrş 25 May 2005, 13:51

Sevgili WOW'cular !

Bugün günlerden Carsamba, benim Bursa'yi ziyaret günüm. Tam yola cikacam, bir baktim etrafta büyük senlikler var. Iskender ve Uludag Kebab'lari hazirlanmis, yollara *EN BARISCI - EN DEMOKRATIK BIZIZ !* Pankartlari asilmis. Simdi milletin bu telasta, bu curcunada üstelik zaten bir cogunun tanidigi seyleri tekrar dinlemeye hali olmamasina ragmen ben gene isi yüzsuzlüge vurarak tanimayanlara bilmeyenlere anlatayim kafamdakileri:

Sevgili arkadaslarim, Celebi Sultan I. Mehmed ölecegini hissettigi bir an, Bayezit Pasayi yanina buyur ederek, ona Vasiyetini iletir : "Pasa, halef olarak yerime, oglum Muradi tayin ettim (erkek cocuklari: Mustafa Celebi, II. Murad, Ahmed, Yusuf ve Mahmud) bilesin. Bana gösterdigin itaat ve sadakati onada göstermeni isterim. Derhal gidin Murad'i bulun buraya getirin" der. Ve devam eder "Zira ben bu dösekten bir daha kalkamam. Murad'im gelmeden önce emr-i hak vaki olursa, sakin ha, o buraya varincaya kadar ölümümü kimseye duyurma". Nitekim, korkulan basa gelir ve Sehzade Murad henüz Amasya'da iken, Celebi Mehmet, cenabi hakkin rahmetine kavusur.

Iste bu sebepten ölümü, vasiyeti mucubi, o yillarda Amasya Valisi olan ikinci Murad Edirneye gelinceye kadar, gizli tutulmustur. Bundan dolayi Osmanli Padisahlari arasinda vefati gizlenen ilk sahis I. Mehmed' dir.

Haftaya bulusmak üzere, hosca kalin arkadaslar!

P.S. Haaaa, bu arada yaninizdan ayrilmadan Ebru' yada cevabimi ileteyim: "Ayip ettin Ebru Insan hic öyle ufak tefek seylerden birbirine kizar mi? Biz arkadas icin *odun kömüründe kizarmis* tavuk bile yeriz !"

(+)

(+)

(+)

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 424344   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA