Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Kütahya - Simav - Eynal Kaplıcaları
123 ... 121314   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ümit Gürbüz
5 yıl önce - Pzr 09 Ksm 2008, 16:24
Kütahya - Simav - Eynal Kaplıcaları

SİMAV EYNAL KAPLICALARI TARİHÇESİ

Alıntı:
Eynal Kaplıcaları, Simav'ın 5 km. kuzeydoğusunda, Gölcük Dağının eteğinde yer alır. Simav-Emet asfaltı Eynal'ın yanından geçer. Simav Ovası'na hâkim bir noktada bulunan Eynal, yöredeki diğer kaplıcalara göre daha çok gelişmiş, büyük bir dinlenme merkezidir.

Frigyalılar zamanından beri bilindiği söylenen kaplıcaların suları çevrenin tektonik yapısı ve depremler nedeni ile zaman zaman kaybolmuştur. Kaplıcaların Romalılar zamanından beri işletildiğine dair çeşitli bulgular bulunmaktadır. Bunlar arasında bina kalıntıları, yazıtları gösterebiliriz. Daha Sonra, Türk Egemenliği zamanında da Selçuklular ve Osmanlılar tarafından işletilen kaplıcalar, vakıf kayıtlarına göre Çandarlı Halil Paşa Vakfıdır.

Türklerin en büyük gezgini olan Evliya ÇELEBİ, yöreye 1671 yılında gelmiş ve ünlü Seyahatname'sinde Simav ile Eynal'dan söz etmiştir. "Şehirlerden yarım saat uzaklıkta ılıca vardır. Böylesi dünya yüzünde yoktur." (Evliya ÇELEBİ Seyahatnamesi)

Cumhuriyet'in ilk yıllarında bakımsız bir halde bulunan Eynal Kaplıcaları, ilk olarak 1934 yılında Belediye Başkanı Sadık Ülkem tarafından ele alınmış, ilk lojmanlar yapılmıştır. Daha sonra günden güne gelişen Eynal , çeşitli sosyal tesislere kavuşmuştur.Eynal'ın modern tesislere kavuşması ve turizme açılması ise 1967 -1969 yıllarına rastlar.

Bu yıllarda modern bir otel, gazino ve moteller yapılmıştır. Bu yeni yapılaşmadan sonra, bölgenin ilgisini çeken Eynal, aşırı bir talep karşısında kalmış ve yıldan yıla bu talep doğrultusunda gelişmiştir. Motellerin Kapasitesi 4-5 katına çıkarılmış ve çok sayıda apart otel yapılmıştır. Son yıllarda Eynal'ı yeniden biçimlendirmek, turizm olayı ile birlikte ela almak belediyenin üzerinde durduğu başlıca konulardan biridir. Bu arada dağ turizmine çok uygun olan Gölcük'ü Eynal ile birlikte düşünmek, Simav Turizminin gelişmesi açısından ağırlık kazanmaktadır.

Simav Eynal Kaplıcaları, 1989 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Turizm Merkezleri arasına alınmıştır. Yine 1991 yılında İl Özel İdaresi'nce Valiler Konuk Evi yapılmış ve işletilmesi Simav Belediyesi'ne verilmiştir. Her geçen yıl Eynal Kaplıcaları'nın gelişerek büyüdüğü ve kapasitesinin artığını görmekteyiz. Eynal Kaplıcaları'ndaki tesislerin dökümünü şu şekilde yapabiliriz. Eynal 'da bugün 850 yataklı iki otel, 137 apart motel, 15 özel aile banyosu, 2 termal havuzlu Türk Hamamı, kapalı termal yüzme havuzu aquapark, 350 + 150 = 500 kişilik yemek salonu, 200 kişilik seminer ve konferans salonu bulunmaktadır. Bunların dışında çay, kahve ve televizyon, kafeterya, masa tenisi, bilardo ve oyun salonları kaplıcanın sosyal tesisleri olarak hizmet vermektedir.

Eynal'ın geniş yeşil alanları içinde çay bahçeleri, mangal yapılabilen piknik alanları, çocuk oyun parkları, gezi ve yürüyüş alanları, her türlü spor sahası bulunmaktadır. İşletmesi Simav Eğitim Vakfı'na ait olan kapalı halı saha ve çim futbol sahası burada kamp yapacak olan spor kulüplerinin istifadesine sunulmaktadır.

Eynal'da kalacakların her türlü ihtiyaçlarını bulabilecekleri; 2 adet market, pide fırını ve kebap salonu, manav, cami, kır kahvesi de bulunmaktadır. Eynal Kaplıcaları yapımına başlanan yeni kür merkezi ile birlikte sağlık turizminin de önemli bir kaplıcasıdır. Etrafındaki çok sayıda sebze serası ile Eynal Farklı bir mekan halini almıştır. Buraya gelenler kendi elleriyle topladıkları domates, salatalık ve yeşil biber ile kahvaltılarını yapabilirler.

Kaynak : Doğası Tarihi ve folkloruyla Simav Yazarları : Cihat PALA- Ertuğrul ERDOĞDU

EYNAL KAPLICALARI ULAŞIM HARİTASI

Eynal Kaplıcalarına gelmek isteyen ziyaretçilerimizin, İSTANBUL- UŞAK arası havayolu ulaşımını da kullanabilirler. İSTANBUL - UŞAK arası tam 40 dk. sürmektedir.

TEDAVİ EDİLEN HASTALIKLAR

Alıntı:
Eynal Kaplıcaları'nda tedavi edilen başlıca hastalıklar şunlardır: 773-802 mg/lt toplam mineralizasyona sahip; akratotermal sular niteliğindedir. Hekim kontrolünde ve soğutulduktan sonra banyo uygulamaları şeklinde inflamatuar romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, travma, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortepedik operasyonlar, beyin ve sinir cerrahisi sonrası gibi uzun süreli hareketsiz kalma durumlarında hareketlendirme çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral plasy gibi hastalıkların tedavisinde rehabilitasyon amacı ile, Sinir sistemi ile ilgili organsal fonksiyon, stres bozukluklarında ve spor yaralanmalarında tamamlayıcı tedavi unsuru olarak şifa dağıtmaktadır.

Rezervasyon: (0274) 547 20 01(8hat)
İşletme Müdürü: (0274) 547 20 12
Faks: (0274) 547 20 13

Alıntı kaynağı: http://www.simav.bel.tr sitesinden tanıtım ve bilgilendirme amacıyla yararlanılmıştır.

Eynal Kaplıcalarından Bir Görünüm

(+)

Eynal Kaplıcaları Büyük Termal Otel

(+)

Eynal Büyük Termal Hamam Havuzu

(+)

Eynal Büyük Termal Hamam Tesisi

(+)

En son Ümit Gürbüz tarafından Pzr 09 Ksm 2008, 17:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Ümit Gürbüz
5 yıl önce - Pzr 09 Ksm 2008, 16:48

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

(+)

Yapım Aşamasındaki Yeni Ege Termal Apart Moteller

(+)

Apart Suit Moteller

(+)

Apart Suit Moteller-2

(+)

Simav- Eynal Kaplıcaları Girişi

(+)

Eynal Kaplıcalarından

(+)

HÜLYA79
5 yıl önce - Pzr 09 Ksm 2008, 16:50

Eynal kaplıcalarına iki defa gittim..büyük hamam ,otel binasındaki havuz ve en çok da aqualı açık havuzu beğendim.
Açık havuz haftada yanılmıyorsam üç gün bayanlara ayrılıyordu. hala bu uygulama varmı bilemiyorum.ama benim için ideal bir uygulama idi çok da eğlendiğimi hatırlıyorum.
otel ve apart fiatları da oldukça uygun idi.Lokantanın yemekleri de fena değil ama simavın içinde de yemek yemeyi tercih ettiğimiz oluyordu.
simav küçük ,şirin, sakin, kafa dinlemek için güzel bir yer.

Ümit Gürbüz
5 yıl önce - Pzr 09 Ksm 2008, 17:14

Alıntı:
Eynal kaplıcalarına iki defa gittim..büyük hamam ,otel binasındaki havuz ve en çok da aqualı açık havuzu beğendim.
Açık havuz haftada yanılmıyorsam üç gün bayanlara ayrılıyordu. hala bu uygulama varmı bilemiyorum.ama benim için ideal bir uygulama idi çok da eğlendiğimi hatırlıyorum.
otel ve apart fiatları da oldukça uygun idi.Lokantanın yemekleri de fena değil ama simavın içinde de yemek yemeyi tercih ettiğimiz oluyordu.
simav küçük ,şirin, sakin, kafa dinlemek için güzel bir yer.

Merhaba Hülya hanım anladım evet simava gelipte genelde beğenmeyen yok gibidir.Size katılıyorum büyük hamam,otel binasındaki termal havuz ve aquapark çok güzel gerçekten.Açık havuz olarak tabir ettiğiniz yer sanırım aquapark olsa gerek.Evet bu uygulama halan devam etmekte ve yine haftanın belli günlerinde bayanlara hizmet vermektedir.Aquapark açık sistem olduğu için yaz aylarında hizmet vermektedir zaten.Simav belediyesince işletilen bu tesisler güzel olduğu gibi bir okadar da temiz ve bakımlıdır.Simav belediyesi Eynal Kaplıcalarındaki hizmetlerine gün geçtikçe yenilerini eklemektedir.

Eynalda bahsettiğiniz gibi 2 otel bulunmakta bunlar Büyük Termal Otel ve Diğer Termal Oteldir.Türkiyenin birçok kaplıca ve tesisleri vardır ama gerçekten Eynal Kaplıcalarındaki Otellerin fiyatları oldukça uygundur.Büyük Termal Otelin 1 günlük fiyatı 50ytl olarak belirlenmiştir.(Termal havuz + Sabah Kahvaltısı)

Otellerin akşam yemekleri fiyata dahildir bunuda burdan belirtmek isterim.Gerçekten temiz ve leziz yemekleri ile Eynal kaplıcalarına gelen misafirlere hizmet sunulmaktadır.Birçok insanın gidip görmesini isterim.Doğasıylada görenleri kendine hayran bırakan Eynal Kaplıcaları şehir merkezine sadece 4 km uzaklıktadır.Misafirlerin başka ihtiyaçlarını;gezmek,yemek,eğlence faaliyetlerini şehir merkezinde gördüğü de söyleminiz üzere olmaktadır.

Yine Hülya hanım Simavın;anadolunun cazibe merkezi olması beklenmektedir.Bu küçük,yeşil doğası ve termal kaplıcasıyla simav ve eynal Kaplıcaları dinlenmek ve tatil için gerçekten muhteşem biryer.

Ümit Gürbüz
5 yıl önce - Çrş 12 Ksm 2008, 02:29

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)