Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Atatürk ve Kayseri
12   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burhanettin Akbaş

10 yıl önce - Pzr 09 Ksm 2008, 00:15
Atatürk ve Kayseri

ULU ÖNDER VE KAYSERİ
S.Burhanettin AKBAŞ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Kayserimiz arasındaki bağ oldukça kuvvetlidir. Bunda Ulu Önder’in ilimizi beş kez ziyaret etmiş olmasının büyük payı vardır.
Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk, Kayserimizi beş kez ziyaret etmişlerdir.
Birici ziyaret 19-21 Aralık 1919,
İkinci ziyaret 13-14 Ekim 1924,
Üçüncü ziyaret 20 Eylül 1928,
Dördüncü ziyaret 18 Kasım 1930,
Beşinci ziyaret 4-5 Şubat 1934
Tarihlerinde gerçekleşmiştir.

Birinci ziyaret 19-21 Aralık 1919 tarihinde Sivas Kongresinden sonra gerçekleşmiştir. Bu ilk ziyaret, Sivas Kongresinin hemen komşu il olan Kayseri’de ne kadar derin izler bıraktığını göstermesi açısından önemliydi. Bugün Atatürk evi olan ve o zamanlar İmamzade Raşit Ağa konağı olarak adlandırılan evde, Kayseri’nin ileri gelenleri ile görüşen Atatürk, Kayserililerden tam destek almış ve sonrasında Kayserililer, Milli Mücadeleye ve Atatürk’e her türlü desteği vermişlerdir.
Atatürk’ün ikinci ziyareti 13 Ekim 1924’te gerçekleşti. Ve Doğu Anadolu gezisinden dönen Atatürk’ün yanında eşi, bakanlar ve komutanlar da vardı. Belediye binasının önünde halka bir konuşma yapmış ve Kurtuluş Savaşında verdikleri destekten dolayı Kayseri halkına teşekkür etmişlerdir.
Üçüncü ziyaret de oldukça anlamlıydı. Bu ziyarette Atatürk yeni Türk alfabesini kara tahtanın başında Kayserililere anlatmıştı. Hem de harf inkılabı gerçekleşmeden kırk gün önce… Harf İnkılabı, 1 Kasım 1928’de kabul edilmişti. Atatürk ise 20 Eylül 1928’de yeni inkılabın gerçekleşmesinden kırk gün önce Gesi Nahiyesinde İsmet Paşa ile birlikte yeni Türk alfabesini Kayserililere anlatmıştı.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, dördüncü ziyaretlerini 1930 yılının sonbaharında çıktığı uzun bir yurt gezisi esnasında gerçekleştirmişti. 18 Kasım 1930’da bindikleri beyaz trenle Kayseri’ye ulaştılar. Özellikle Kayseri Lisesini ziyaret eden Atatürk, burada derslere girmiş, öğretmen ve öğrencilerle sohbet etmiştir.
Ulu Önder’in Kayseri’yi son ziyareti ise vefatından dört yıl önce gerçekleşmiştir. 4 Şubat 1934 tarihinde Kayseri’ye ulaşan Atatürk, o günlerde Kayseri’de kurulu olan Uçak Fabrikasını gezmiş, Talas’ta kendisine hediye edilen köşkte kahve içmiş, daha sonra da Hunat Hatun Medresesi’nde açılan Arkeoloji ve Etnografya Müzesini gezmiştir.
Bu gezi esnasında Kayseri Cumhuriyet Meydanına yaptırılan Atatürk heykelini de çok beğendiği ve Kayserililere memnuniyet hislerini beyan ettiği de ifade edilmiştir.
Kayserililer, Ulu Önder’i Niğde’ye uğurlarlarken O’nu son kez uğurladıklarını elbette bilmiyorlardı.
10 Kasım 1938’de Ulu Önder hayata gözlerini kapatmıştı ve Ulu Önder için daha sonra Anıtkabir yapılması kararlaştırılınca, Kayserililer, Koramaz dağından taş kesip Anıtkabir’e götürürler ve Kayseri Zincidere’den taş ustaları Anıtkabir’in yapımında emek harcadılar.
Bu küçük çalışmayla Atatürk ile Kayseri arasındaki bağı sizlere sunmaya çalıştım.
Ulu Önderin ruhu şad olsun.
İşte o günlere ait fotoğraflardan iki tanesi:

(+)

(+)

Kayseri Atatürk Evinin fotoğrafları:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=20780& ...mp;start=0

En son Burhanettin Akbaş tarafından Pzr 09 Ksm 2008, 00:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Zafer

10 yıl önce - Pzr 09 Ksm 2008, 00:33

Burhanettin Bey'in bu bilgilendirici mesajında bahsi geçen Atamıza hediye edilen TAlastaki Köşkü incelemek isterseniz.

Talas - Atatürk Evi

Örnek bir kaç foto..

(+)

Burhanettin Akbaş

10 yıl önce - Pts 10 Ksm 2008, 00:50

Atatürk'ün Kayseri'ye gelişlerinde çekilen bir kısım fotoğraflar vardır.
1. Fotoğraf 20 Kasım 1919 tarihinde çekilmiş. Bu fotoğrafta İhtiyat-ı Zabitan (Yedek Subaylar) Cemiyetinin önünde arkadaşları ve Kayseri'nin ileri gelenleri ile birlikteler:

2. Fotoğraf: Bu fotoğrafın tarihi de 19 Kasım 1930... Yani Atatürk'ün Kayseri'ye dördüncü gelişleri esnasında çekilmiş. Burada bir kadın Atatürk'e dilekçe veriyor. Konu nedir, bu kadın kimdir herhangi bir bilgiye sahip değiliz.

3. Fotoğraf: Bu fotoğraf 1928 yılına ait, Atatürk Kayseri Lisesini ziyaretlerinde İsmet Paşa ile birlikte görülüyor.

4. Fotoğraf: Bu fotoğraf da 1928 yılına tarihlenmiş. Yine Kayseri Lisesi'nin önü, oldukça büyük bir kalabalık var ve bu kez yanında İsmet Paşa yok.

Atatürk'ün beş kez gerçekleşen Kayseri ziyaretlerinde özellikle 1924 ve 1934 yılı gezilerine ait neden fotoğraf yok bilmiyorum. Ayrıca bütün gezilerine ait fotoğraf adedini de son derece az buluyorum. Bu konuda bize görev düşüyor. Eğer daha fazla fotoğraf varsa bunları bulup ortaya çıkarmamız lazım.

Mustafa Daşan
10 yıl önce - Pts 10 Ksm 2008, 10:42

Rahmetli Anneannem anlatırdı Atatürk Kayseri mize geldiğinde 10 yaşındaymış. Dün gibi hatırlıyorum Oğlum derdi gözleri masmaviydi saçları sarı Vatanı kurtardı derdi ve her zaman dua ederdi. Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde Cumhuriyet kuruldu ve biz evlerimizde rahatça yaşıyoruz gece yarısı korkmadan sokaklara çıkıyoruz derdi. Allah hepsini Rahmet eylesin.

Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Pzr 06 Arl 2009, 15:37

ATATÜRK’ÜN KAYSERİ’DEKİ GİZLİ GÖRÜŞMELERİ
Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye ilk defa gelişleri 19 Aralık 1919 Cuma günü olmuştur. 20 Aralık Cumartesi gününü Kayseri’de geçiren Atatürk ve arkadaşları, 21 Aralık Pazar günü Kayseri’den ayrılmışlardır. Daha önceki yazımda belirtmiştim, Atatürk’ün Kayseri’ye gelişi, Kayserililer açısından bir tereddüt hikayesi değil, tam tersine, büyük bir gururun ve onurun hikayesidir. Bu hikayenin ayrıntılarını zamanla ele aldım ve bu meseleye de kafa yordum. Mesela, Atatürk’ü zamanın Kayseri Valisi Atatürk’ün Kayseri’ye gelişlerinde Atatürk’ü karşılayanlar arasında bulunmayışını farklı şekilde yorumlayanlara cevaben demiştim ki… Bu durum zamanın şartları gereğidir. Cemal Hattat’ın Anılarına bakılırsa Atatürk’ün Raşit Efendi Konağında Kayseri Valisi Salih Lütfü Bey’le görüşmeler yaptığı açıkça belirtilir. Hatta daha sonra valilik makamını ziyarete gelir ve orada da görüşürler.
Yine belli başlı yanlışlardan biri de Kayserililerin milli mücadele karşı tereddütle yaklaştığı hususundaki saptırmalardır. Birileri, Kayserili uyanıktır, Milli Mücadeleyi ölçtüler biçtiler ve son ana kadar tartışıp öylece karar verdiler gibi garip ve kasıtlı laflar ettiler. 19 Aralık 1919 tarihi daha Milli Mücadelenin başlarında bir tarihtir. Bütün belgeler açıkça gösteriyor ki Kayseri’nin köklü aileleri hep Atatürk ve silah arkadaşlarının yanındadırlar.
Kayseri’deki bu örgütlenme çok daha önceden başlamış bir faaliyetin olduğunu gösterir. Nitelim, Kayseri’de örgütlenmeyi Mazlum Rasim (Can)’ın hatıralarından okuyunca, Mazlum Rasim’in Sivas’ta Polis Müdürü iken, Sivas Kongresinden sonra hemen Sivas’tan ayrılıp Kayseri’ye gelmesi ve öğretmen olarak göreve başlaması ve Milli Müdafa Örgütlerinin içinde yer alması çok şeyi doğru anlamamıza yol açıyor. Özellikle Kayseri’de İhtiyat-ı Zabitan (Yedek Subaylar) Cemiyetinin başına geçen Mazlum Rasim Bey’in Kayseri’de önemli faaliyetler ortaya koyarak Kayseri’nin ileri gelenleri ile ciddi bir işbirliğine girdiği görülüyor.
Kayseri’de Atatürk, açık ve gizli olarak birçok Kayseriliyle bir araya gelmiştir. Bu görüşmelerde kimlerle görüştüğünü bildiklerimiz var, bilmediklerimiz var. Atatürk’ün görüşmelerine açıkça katılan Kayserileri bir hatırlayalım:
1. Kayseri Müftüsü Ahmet Remzi Efendi
2. Hacılarlı Mustafa Efendi
3. Beydayının Yeğeni Ahmet Efendi
4. Nisarizade Abdurrahman Efendi
5. Taşçıoğlu Mehmet Bey
6. Ahmet Hilmi Kalaç
7. Mehterin Yunus Efendi
8. Avukat Osman Bey
9. Tacettin Tacettinoğlu
10. Ahmet Hilmi Güçlü
11. Kızıklızade Hoca Kasım Efendi
12. Miyaszade Nuh Mehmet Efendi
13. Ekmekyemez Osman Efendi
14. İmam Ahmet Efendi
15. İmamzade Ömer Mümtaz Bey
16. Katipzade Nuh Naci
17. Mazhar Karakaya
18. Faik Seler
19. Mustafa Ağırnaslı
20. Uşaki Osman
21. Osman Coşkun
22. Bünyanlı Müderris Mehmet Alim Efendi
23. Jandarma Zabiti Ratıp Bey
24. Yedek Subaylardan Kemal
25. İcracı Şaban ve Naim
26. Sait Feyzioğlu
27. Cemal Hattat
28. Tevfik Hocanın oğlu Mehmet Efendi
29. Şişlinin Abdurrahman
30. Nakibin Osman
31. Ali Büyükgöncü
32. İmamzade Raşit Efendi
33. İmamzade Yusuf Efendi
34. Göncünün Mehmet Ağa
35. Matahın Mehmet Ağa
36. Çıkrıkçının Kadir Efendi
37. İbrahim Safa
38. Pilavcının Mustafa Ağa
39. Cemal Cenkçi
40. Germirli Hacı
41. Osman Bakkalbaşı
42. Talaslı Gazi Türkcan
Tespit edilebilen isimler bunlardır ama görüşmelere katılan kişiler sadece bunlardır demek imkansızdır. Çünkü, Cemal Hattat anılarında, sadece Kayseri Valisi ve Belediye Başkanının değil, “eşraf-ı mümeyyize” diyerek şehrin ileri gelenlerinin Atatürk’le Raşit Efendi Konağında görüştüklerini teyit ediyor.
Bu görüşmelerde Şişlizade Ailesinden Abdurrahman Efendi’nin adı yer alırken ismi zikredilmeyen Şişlizade Lütfi Efendi’nin de Atatürk ile gizli görüşmeye katılanlar arasında olduğunu öğreniyoruz. Bu görüşmelerde Milli Mücadeleye destek vermek amacıyla yüklü miktarda nakit ve sarı liranın Atatürk’e teslim edildiğini öğreniyoruz ki Kayserililerin Milli Mücadeleye ne kadar büyük destek verdiklerinin altını çizmek adına bunun önemli bir bilgi olduğunu düşünüyorum.
S.Burhanettin AKBAŞ

Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Sal 08 Arl 2009, 00:03

Atatürk'ün Kayseri'ye ilk ziyaretlerinde (19-21 Aralık 1919) Kayseri'den ayrılırken yayınlamış oldukları veda mesajının sadeleşmiş biçimidir. 19 Aralık tarihi yaklaşıyor. Başta öğrenciler olmak üzere ilgili insanlara lazım olur düşüncesi ile buraya alıyorum.

“Kayseri’nin muhterem ahalisine teşekkür ederiz”

Anadolu'nun iktisadi hayatında sonsuz ve yüksek bir yeri olan Kayseri'nin Temsilciler Kurulu'na açtığı içtenlik ve dolu kardeşlik kucağı o kadar sıcak, o kadar gönül okşayıcı oldu ki, saygıdeğer Kayserililere açık bir teşekkür ve minnet diliyle seslenmeyi gerekli gördük.  Kadın, erkek, çocuk bütün ulus bireylerinin genel bir coşku ve kaynaşma ile gösterdiği sevgi ve içtenlik, Temsilciler Kurulu'nu oluşturan bizlerin kişiliğinde, bütünüyle her kalbin birleşmiş ve herkesin anlaşmış ve kaynaşmış olduğunu göstermesi bakımından çok değerli ve yüce niteliktedir.  Kurul çevresinde, her yüzden ve her Türk'ten taşan sevgi ve içtenlik seli içinde, hayatını adamış olduğu çalışmaların ulusal amaçlara dayandığını görmekle mutlu; ülke bütünlüğünün tek amacı, ulusun ilk ve son kurtuluş çaresi olan bu birlikten umutlu oldu. Bu duygularla ulusal amaca, daha çok güçle ve dirençle yürümek için ulusun kesin karar ve inancına dayandığımızı sezinleyerek sevinç ve kıvanç duyduk.     Anadolu'nun yürekten gelen coşkusuyla, yolculuğumuzun ilk durağında, Kayseri'de karşılaştık. Bu karşılaşmanın bıraktığı saygı ve bağlılık anısını ve bizi duygulandıran kardeşlik ve içtenlik gösterilerinin doğurduğu gönül borcunu ömrümüz oldukça koruyacağız.  Amacımıza sıkı bağlılığın yüreklerimizde uyandırdığı övünç duygularıyla yolculuğumuzu sürdürürken, arkamızda Anadolu'nun bütün yurtseverlik coşkusunu benliğinde toplamış zeki, güçlü, içtenlik dolu bir çalışma merkezi bulunduğunu düşünerek her zaman övünç duyacağız.  Bu övünç duygularını bize verdiğinden dolayı Kayseri'nin saygıdeğer halkına teşekkürlerimizi açık olarak sunar ve amaca yönelik çalışmalarda her zaman yürekten bağlı kalarak veda ederiz.
21.12.1919
Kayseri
Anadolu ve Rumeli Müdafa- i
Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliyesi namına
MUSTAFA KEMAL

Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Cum 18 Arl 2009, 00:16

Hoş geldiniz Gazi Paşam, Kayseri’ye hoş geldiniz

Hoş geldiniz Gazi Paşam,
Kayseri’ye hoş geldiniz.
Doksan yıl önce bugün… Sanki doksan yıl önce değil de daha dün…
Sivas yoluna diktik gözümüzü, yüreğimizde bir heyecan bir heyecan…
Aklımızda fikrimizde sen… Kalbimizde müthiş bir hasret…
Doğudan gelen mavi gözlü kahraman umudumuzdur, gururumuzdur.
Atlılarımız Kayırhan’a kadar gittiler karşılamaya atayı.
Mutlu oldu, bir Cuma akşamının alacasında.
Cirit oynuyordu Kayserililer Ata’yı karşılarken
Atatürk, elindeki mendili salladı atlılara
Çifte Kümbetlerde indi arabasından, karıştı Kayserililerin içine.
Çocuklarla, gençlerle, yaşlılarla, ninelerle omuz omuzaydı
Sanki dağlar birbirine kavuşmuştu,
Sanki Erciyes, kendinden büyük bir zirveyi görüp eğilmişti saygıyla.
Yerler buzla kaplı, hava soğuk mu soğuk…
Kar serpeliyordu ara ara…
Günlerden 19 Aralık 1919 Cuma.
İnsanlar parmaklarıyla gösterirken onu
Hemencecik yanıbaşında alıyorlardı soluğu
Küçük Hacı, koskoca bir deveyi yatırdı yere
Atanın verdiği onurla çekti “Bismillah”ı üç kere
Bir ilkokul çocuğu canla başla fırlamıştı Ata’nın önüne;
Heyecanla, gururla seslendi Atatürk’ün sevecen bakışları arasında:
“Kan aksa, can çıksa dönmeyeceğiz geri
Damarlarda taşıdığımız ecdat kanı”
Atatürk yaklaştı çocuğa, elini uzattı saçlarına:
-Ey çocuk dedi, yaşın küçük ama şiirin de sen de çok büyüksün.
Bana söz ver okumaktan geri adım yok, sen oku ki bu ülke hep ileri gitsin.”
İmamzade Raşit Ağanın Konağı dayanmıştı, döşenmişti, bir başkaydı
Atatürk’ün evi dediler bu şanlı konağa, lakin;
Bir Erciyes’imiz gibi, Kayserimiz gibi, yüreğimizi de vermiştik onun aşkına.
Pastırmalı yumurta ne olur ki Atam, senin uğruna…
Biz 400 bin kilo pastırmayı vermemiş miydik 3. Orduya
Biz Kayseriyiz Paşam, biz ordular besleriz
Biz Kayseriyiz Paşam, senin uğruna, memleket uğruna her şeyimizi feda ederiz.
Raşit Efendi Kütüphanesinde toplandı Kayseri eşrafıyla,
Kızıklı Kasım Hoca derler bir ulu zat, tuttu atanın elini:
-Dur senin gözlerine bakayım paşam, diye atanın gözlerine baktı, baktı da kaldı:
-Allahü’l-âlem, ben bu gözleri gördüm rüyamda.
Mavi gözlü bir ulu zattı, rüyamda gördüğüm.
Memleketi kurtaracağım dedi bana, yürekli bir adamdı.
Paşam, bugün anladım ki o zât sizsiniz.
Atatürk, kavradı birden Kızıklı Kasım Efendi’yi:
-Ey mübarek hocam, memleketi elbirliğiyle kurtaracağız.
Keramet mavi gözde değil, işte aynı anda çarpan şu yüreklerde.
Sizler Erciyes gibi ardımızda durmazsanız biz nasıl düşmanla baş edeceğiz .
O gün yürekler ısındı, kalpler birlikte attı memleket için
Kayserili Yedek Subaylar, bir kez daha ant içtiler
Memleket uğruna canımız feda olsun dediler.
Atanın Sivas Kongresinden sonra ilk uğrak yeri Kayseri oldu
Öyle güzel intibalarla ayrıldı ki Kayseri’den
Bir beyanname ile taçlandırdı bu mutlu zamanı
Kayseri halkına gönül dolusu teşekkür etti
Kayseri, kanıyla, canıyla, insanıyla, servetiyle baş koymuştu Ata’nın yoluna
Ata’yı Kayserili atlılar uğurladılar Ankara yolundan Topaklı’ya dek
Atamız Kayseri halkıyla hep iftihar ederiz demişti giderken
Biz de hep Atatürk’ümüzle iftihar ettik
90 yıl boyunca hem de hiç durmadan
Daha nice seneler geçecek
Kimse ayıramayacak ne Atatürk’ü Kayseri’den
Ne Kayseri’yi Atatürk’ten.

S.Burhanettin AKBAŞ

cemaga
6 yıl önce - Sal 14 Şub 2012, 02:44
Anıtkabir

Degerli üstad yaptığınız üztün hizmet dolayı teşekkür ederim

Benim bir maruzatım var Benim dedem hakkında bilgi talebim var cevaplarsanız sevinirim

Dedemin adı :cemalletin Buğday kendisi Talas ilçesi Reşadiye köyünden Kendisi Anıtkabir ustası deniliyor

Gerçeğini bula biliyorsanız sevinirim saygılarımla[/b]

Burhanettin Akbaş

6 yıl önce - Sal 14 Şub 2012, 20:16

Anıtkabir'in yapımında Zincidere, Akçakaya ve Reşadiyelilerin görev yaptığını biliyorum. Hatta Koramaz dağından Anıtkabir'e taş ve toprak da getirmişler.
Zincidereli Ustalar Abdullah Oğuz, Nafiz Öztürk, Muammer Çağlar, Hacı Yüksel, Hacı Ali Şen, Arif Özen... Onların adlarını biliyorum ama bütün ustaların adını bilmiyorum açıkçası...
Hatta şu sitede onların fotoğrafları dahi yer almaktadır:
http://www.resadiyeyurttaslar.k12.tr/component/co ...alari.html

Belki bu fotoğraftakilerden biri sizin babanız olabilir.
Muhabbetle...

hakanarisan
4 yıl önce - Çrş 24 Eyl 2014, 18:14
Küçük Hafız hk.

Sayın Hocam
Ben Kayseri Ulemasından Küçük Hacı Hafız Efendi'nin torunuyum. Dedemiz 1810-90 yıllarında yaşamış, çok fazla bilgi edinemediğim Kozanoğlu (Zincirli diye de geçer, tahminen Kurşunlu Camii ile çifte Medrese'nin yanında) Medresesi'nde müderrislik yapmış, Develi müftüsü Hacı Mahmud Efendi'ye (Adan Müftüsü Abdullah Efendi'nin babası) icazet vermiştir. Ailemiz cumhuriyetin ilk yıllarına kadar Gevremoğlu çıkmazında ikamet etmişlerdir. Mezarı Hunat Camii avlusundadır.
Dedemizle ilgili Kayseri Ansiklopedisi dışında bilgi alabileceğimiz başka kaynak var mıdır?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET