Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ibrahim
18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 03:54
Neden kendi otomobil markamız yok?

Bu soruyu sordunuzmu hic kendinize elin adaminin arabasini yapiyoruz bu ülkede ama nicin kendi markamiz yok yapazmiyiz bence bal gibi yapilir siz ne dersiniz bu konuya ?

Netde dolasirken sunu buldum

http://www.hekimce.com/konu.php?konu=2211

Taha
18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 04:25

Gectigimiz yillarda imza markasinda turk otomobili cikicakti fadil akgunduz'un sirketi cikaracakti sanirim, sonra ne oldu bilmiyorum. Ama bizim Anadol markasinda samandan yapilmis bir arabamiz vardi.

Gürkan Kos
18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 05:46
Özgüven

Alıntı:
samandan yapilmis bir arabamiz vardi

Saman degil. Polyester recineli cam elyafi.

Taha
18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 07:20

Pardon! oyle olsun bakalim ben arabadan anlamam gerci ben kucukken o arabalari gorurdum bana onlarin samandan yapildigini soylemislerdi.

Ufuk

18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 08:40

Arkadaşlar, eğer o otomobili yaşatmış olsaydık, Türkiye'nin şu anki durumunu tahmin edebiliyor musunuz?

O yüzden bu Avrupalılar her fırsatta bize birşey yapamıyacağımızı, hep onlara muhtaç olduğumuzu söylerler ve kendileri gibi düşünenleride destekleyerek ülkemizde önemli mevkilere getirirler.

Özcan

18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 09:15

Alıntı:
Saman degil. Polyester recineli cam elyafi.

Anadol'un ilk versiyonları sıkıştırılmış saman veya benzeri bir ottan yapılmıştı. Sonradan fiberglasa geçtiler. Bir defasında hurda bir Anadol'un gövdesini eşeğin yediğini yeminle anlatmışlardı hatta.

Orhan
18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 09:43

Sizlerin hep karistirdigi bir nokta var. Bugun Turkiye'nin kendi arabasini yaratmasi o kadar zor bir is degil. Bir kac iyi tasarimci ve deneyimi olan bir fabrika 1-2 yil icinde bir araba yaratabilir. turkiye'de bu arabayi uretecek kabiliyette var.

Fakat bu neden bizimde bir araba markamiz olmadiginin cevabi degil. Araba yaratmakla marka yaratmak ayri ayri seyler. Bakin 50 senelik vestel veya arcelik, senelerdir ihracat yapiyorlar ama daha tam dunya markasi olamadilar. Bugun bir marka yaratmak kolay degil. bugun etrafta gordugunuz markalarin hepsi en az 40-50 senelik markalar ve araba piyasasinda artik yeni marka cikmiyor. Cunku rekabet cok fazlave piyasa 4-5 oyuncunun elinde onlarin borusu otuyor. Bugun o 4-5 markaylada bas etmek imkansiz.

Bugun siz teknolojik olarak en iyi arabaayi bile uretseniz markasiz koseyi bile donemezsiniz. Turkiye'deki buyuk sirketlerde bunun bilincinde oldugu icin hicbiri bu ise yanasmiyor. Fadil Akgunduzun de ne mal oldugu meydanda. O yuzden bu sevdadan vazgecin.

Turkiye doymus araba piyasasina yatirim yapana kadar o parayi teknolojiye yatirsa cok daha avantajli olur.

ismail+
18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 12:10

Orhan kismen haklisin, ama Kia/Hyundai 90'larda G. Kore'nin cikarttigi markalar; bahsettigin kosullar araba piyasasi icin 90'larda da gecerli idi, ama bu G. Kore'nin bu markarlari cikartmasina engel olmadi. Kendi markamizi yaratmak icin halen gec degil; piyasayi once undercut etmek lazim tabii. Hyundai/Kia bunu Amerika'da yaklasik 10 yildir yapiyor. Iyi bir marketing planiyla basarili olunabilir; ayrica Iran/Turk cumhuriyetleri/Hindistan/Cin/Afrika gib daha bir yigin bakir pazarlar var dunyada. Tabii
Turkiye'nin kendi ic pazari da cabasi.

Orhan
18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 14:03

Hyundai ve Kia benim bildigim 10 seneden eski markalar. Degilse bile benim soylemek istedigim bu isin mumkun olmadigi degil. Tabiki sonucta hersey para. Para oldumu arabanin en krali tasarlanir, reklamin alasi yapilir ve 5-10 senede bir marka yaratilir. fakat Turkiye'de birincisi boyle bir projeye bu kadar para yatiracak bir kurum yok, ikincisi ayni para teknolojiye yatirilsa bize getirisi cok daha fazla olur.

Bugun otomotive sanaayi o kadar cazip bir sektor degil. Ekonominin ancak iyi oldugu donemlerde biraz toparlaniyor, bu sirf Turkiye icin degil butun dunya icin gecerli. Piyasa doymus vaziyette. Turkiye'deki uretim artisindan gaza gelip araba piyasasi buyuyor demek cok yanlis. Olan sadece uretimin diger ulkelerden bize kaymasi.

sipahi
18 yıl önce - Sal 01 Hzr 2004, 15:07

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=2848&h ...ght=devrim

sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET