Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - İznik
123 ... 474849   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Volkan
14 yıl önce - Çrş 29 Oca 2003, 03:50
Bursa - İznik

Bursa'nın 86 kilometre kuzeydoğusunda yer alan İznik İlçesi, aynı adla anılan gölün doğu kıyısında kurulmuştur. Çevresi zeytinlik, bağ ve bahçelerle çevrili olan İznik'in etrafı yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki surlarla çevrilmiştir. İlk çağda kurulan kentin ızgara planı aynen korunmaktadır.

İznik sadece Bursa civarının değil bütün Marmara bölgesinin en önemli tarihi ve turistik yörelerindendir.

Roma, Bizans ve Erken Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eser, tarihsel kent dokusu içinde bugün de yaşamaktadır. İznik Hristiyanlık dünyasının önemli olaylarına sahne olmuştur. Senato Sarayında 325 yılında I. Konsil, 787 yılında İznik Ayasofya Kilisesi'nde 7. Konsil toplantıları yapılmıştır. 1331 yılında Osmanlı egemenliğine giren İznik, gerçek ününü XIV ve XVI. yüzyıl arası en parlak çağını yaşadığı çiniciliği ile yapmıştır. Bugün bütün dünya müzeleri İznik Çinilerini en kıymetli eser olarak ziyaretçilerine sunmaktadırlar.

İznik'te Roma döneminden kalma kent surları ve anıtsal Lefke ve İstanbul Kapıları, Tiyatro'su, Beştaş anıtı, Bizans döneminden kalma Ayasofya ve diğer kilise kalıntıları, Hipoje mezar odası, Osmanlı döneminden kalan Yeşil Cami ile çekici bir turistik merkez olmuştur. İznik Çinilerinin ünü bugün yerli atölyelerindeki sanatkarlarca sürdürülmektedir.

kıvanç

12 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 22:10

izniğe gitmediğimi söylemekten utanıyorum.. ama en yakın zamanda gidicem..en çok beğendiğiniz yerleri yazarsanız kendime bi plan oluştrabilirim..İznik yakınları dahil olmak üzere..yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

farukkaplan

12 yıl önce - Prş 17 Şub 2005, 22:47

iznik gibi bir yeri tanitma adina yapilmis bu adim için tebrikler.
fakat
yesil camii
abdulvahab hazretleri yokusu
iznik surlari
suleymaniye medresesi(simdi cini atolyesi)
antik tiyatro
resimleri de olsaydi daha iyi olurdu.
ama yine de resimler guzel

Yuzbasi Volkan Yuksel

12 yıl önce - Çrş 23 Şub 2005, 15:56
Iznik Golu

Iznik Gölünün Dogu kiyilarindan goruntuler.

(+)

(+)

Bu da burclari tugladan yapilmis bir kale . Hangi akla hizmet tugladan burclar bilmem. Tek ustadim yetis!

(+)

YVY

TolgaTek
12 yıl önce - Cmt 26 Şub 2005, 04:35

Volkan yuzbasim, beni gafil avladin Ortaçağdan kalan bir kale diyecegim, basit kalacak!!!!! Tuğla kale yapiminda 12. yy.dan itibaren sikca kullanilir. Tamiri kolay, insa etmesi tasa gore ucuz ve hizli. Istanbulun surlarinda da bayagi tugla kesimler var.

Ama fotograflarda gorulen yer neresi bilmiyorum.... Durust olayim Iznik'i iyi biliyorum, ama cevresini degil. Iznik sehir surlari degil di mi bunlar? Ozur dilerim, cozemedim!!!!

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 474849   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA