Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Farmir
15 yıl önce - Cmt 29 May 2004, 08:26
Muğla - Bodrum'a yeni simge: Dev iskele


from http://www.arkitera.com/haberler/2004/05/28/bodrum.htm
"Bodrum'a yeni simge: Dev iskele
Bodrum'da 20 bin grostonluk gemilerin yanaşacağı iskele için düğmeye basıldı. İskele 2005'e yetişecek.
Bodrum'da yaklaşık 40 yıldan bu yana gündemde olan yolcu iskelesi için geri sayım başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, inşaat için gereken kararnameyi imzaladı.
İskelenin Bodrum'da havalimanından sonra en büyük gelir kapısı olacağı belirtilen 'Bodrum Yolcu İskelesi ve Sosyal Tesisleri'nin ihalesi
Ulaştırma Bakanlığı tarafından 22 Eylül 2003 tarihinde yapılmıştı. İhaleyi Çağdaş İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, ERS İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve SETUR'un oluşturduğu üçlü ortaklık kazandı.
Başbakan Erdoğan'ın imzasından geçen iskele, Kumbahçe beldesindeki Mantar Burnu'nda 14 bin metrekarelik kıyı şeridine dolgu yapılarak yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek. İskele 2005 sezonuna yetiştirilecek.
Mağazalar, otoparklar...
17 metre genişliğinde 200 metre uzunluğundaki iskeleye 20 bin grostonluk, 2 bin yolcu taşıyabilen dev gemiler yanaşabilecek. Proje çerçevesinde ayrıca özel yat ve günlük tur teknelerinin yanaşabileceği nitelikte (120 metre), arabalı vapur ve feribotların kullanacağı (65 metre) ile gezi teknelerinin yanaşabileceği (110 metre) üç iskele daha yapılacak. İskelede gümrük sahası, yolcu salonu, kafeterya, restoran, mağazalar, banka, akaryakıt istasyonu, acentalar, otobüs ve otomobiller için iki ayrı otopark ve sağlık merkezi bulunacak.
Radikal - Yaşar Anter"


jill
14 yıl önce - Pts 29 Ağu 2005, 22:27

selam Farmir bisey sorucam bu iskele Turgut Reis dekimi ???? yoksa kacirdigim baska yermi var :

Burç

14 yıl önce - Pts 29 Ağu 2005, 22:39

Yukarıdaki yazıda "Kumbahçe beldesindeki Mantar Burnu'nda" yapılacak diyor.
Yani Bodrum'un merkezinde, Turgut Reis değil.


Farmir
14 yıl önce - Çrş 21 Eyl 2005, 15:38

from http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=20140
"DENİZ TİCARETİ    
Bodrum Limanı 9.6 milyon dolara 9 ayda tamamlanacak
25.08.2005/Osman Öndeş/Haber      
Bodrum Turistik Yolcu Limanı ve Terminali’nin temelini atan Ulaştırma Bakanı Yıldırım, ‘Bodrum Port, denizcilikte başlattığımız sessiz devrimin bir parçasıdır’ dedi.
Bodrum’un 30 yıllık rüyası, gemi yanaşma iskelesinin temeli, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından önceki gün törenle atıldı. Gerçekleştirilmesi uzun yıllardır tartışmadan öteye gidemeyen Bodrum Turistik Yolcu Limanı ve Terminali inşaatı tamamlandığında bölgeye çok önemli bir turist potansiyeli sağlayacak.
Mantar Burnu’na yapılacak limanın inşaatının temel atma töreninde iskeleyi yapacak müteahhit firma yetkilisi Vedat Bayrak’ı kürsüye davet ederek, inşa süresini azaltmasını isteyen Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Bodrum Port 16 ay yerine 9 ay sonra hizmete girecektir” sözünü aldı. Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, kruvaziyer turizminde Akdeniz ve Ege’nin dünyanın ikinci büyük tercih edilen bölgesi olduğunu belirterek, “Bodrum Port, denizcilikte başlattığımız sessiz devrimin bir parçasıdır. Turistik yolcu gemilerine açılan bu deniz kapısı bölgeye turizm açısından kış aylarında da ciddi bir katkı ve renk getirecektir. Bu nedenlerle, bu yatırımın gelecek sezona kadar hazır edilerek tamamlanmasını ülkemiz ve bölge turizmi adına önemli bir adım olarak görüyoruz” dedi.
Toplam 9 milyon 660 bin dolar harcanarak yapılacak iskeleye, tanıtımlarla daha fazla sayıda kruvaziyer yolcu gemisinin yanaşacağı, her gemide 1500- 2000 arasında yolcu olacağı belirtildi.
Çağdaş İnşaat, Setur ve ERS Şirketler Grubu tarafından DLH’den 12 yıl süreyle işletme hakkı alınan limanın bir yıldan daha kısa sürede hizmete gireceği belirtildi. DLH’nın ilk projesinin 1992 yılına ait olduğu hatırlatılarak ilk projede yer alan bu iskelenin günümüz koşullarında grostonları artan turistik yolcu gemilerinin yanaşmasına uygun hale getirildiği en ve boyunun bu koşullara göre tadil edildiği belirtildi. Proje tadilatıyla 200 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki  iskelede draft 10 ilâ 25 metre arasında olmakta.
Temel atma töreninde bilgi veren Bodrum Port temsilcisi Vedat Bayrak, limanda 300 metre uzunluğuda bir rıhtım olacağına işaret ederek, “Limanda 16 bin 980 metrekare dolgu sahası elde edilecektir. 1980 metrekarelik bir alanda ise terminal kompleksi kurulacaktır” diye konuştu".


Hüsnü

13 yıl önce - Çrş 20 Eyl 2006, 20:40

Kaleden çektiğim dev iskelenin insaat fotografını Bodrum merkez başlıgında görebilirsiniz.  (+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> MUĞLA