Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Aydinsert
17 yıl önce - Çrş 26 May 2004, 14:36
İbrahim Paşa Sarayı - Türk-İslam Eserleri Müzesi - Sultanahmet


Kanuni Sultan Süleyman'ın gençlik arkadaşı ve ilk sadrazamı olan İbrahim Paşa, Kanuni'nin kızkardeşiyle de evlenerek, devlet içinde çok güçlü bir yere gelmiştir. Hipodrom'la Adliye Sarayı arasında kalan İbrahim Paşa Sarayı, hanedan dışında birinin sahip olabildiği tek saray denebilecek konuttur ve nüfuzunun göstergesidir. Ancak sahip olduğu bu ayrıcalıklar, kendisini pek çok sadrazamın başına gelenden kurtarmaya yetmemiş, ve sevgilisi Hürrem Sultan'ın etkisiyle Kanuni, arkadaşını boğdurmuş, servetine de devlet el koymuştur.

Bir dönem Acemi Oğlan kışlası olarak kullanılan İbrahim Paşa Sarayı, restorasyonu tamamlandıktan sonra Türk-İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılmaya başlandı. Müzede sergilenen çok değerli parçalar ve iç havlusu görülmeye değerdir.(+)
(+)

(+)

(+)
(+)
(+)
(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


saraydan Sultanahmet caminin görünüşü


(+)


Emre_meyavuz
17 yıl önce - Çrş 26 May 2004, 21:18

Selam Kemal,

SU siralar Ibrahim Pasa ile ilgili bir kitap okuyordum, ustune bu resimler cok iyi geldi. Ellerine saglik. Bir tane de sorum var: Bu muze meydandan bakilinca ahsap bir balkonu olan tas bina mi? Degilse bu bahsettigimin ne oldugunu biliyor musun?

Tekrar tesekkurler...


Kerem K
17 yıl önce - Çrş 26 May 2004, 21:23

Evet , meydana bakan bir balkonu var sarayın.

Ayrıca son resim çok güzel Kemal, ellerine sağlık O balkondan camii muazzam görünüyor ama yazın yapraklarını salmış ağaçların arkasından sadece minareler görünebiliyor. Kışın çıplak ağaçlar sayesinde dikilitaş ile camii tarihi gravürlerden fırlamış gibi duruyor


Aydinsert
17 yıl önce - Prş 27 May 2004, 11:27

doğru söylüyorsun Kerem ama sonbaharda da güneşli bir gökyüzü yakalamak şansa kalıyor

Aydinsert
17 yıl önce - Prş 22 Tem 2004, 13:15

birde gece fotografını ekleyelim sarayın dışardan görünüşü(+)
sayfa 1
123 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL