Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Arkeoloji Müzeleri
« önceki   1234 ... 454647   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 3
Aydinsert
16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 17:19

son fotografı bilinçli ekledim ve photoshopla düzeltmedim,böyle önemli bir yere böyle lakayid birisi yakışmıyor

TolgaTek
15 yıl önce - Sal 21 Eyl 2004, 13:49

Müzenin aslında tam ismi "İstanbul Arkeoloji Müzeleri". İsim çoğul, çünkü Şark Eserleri Müzesi ile Çinili Köşk de müze kompleksinin parçaları.
Müzenin önünde duran kırmızı taştan lahitler, İstanbul'un çeşitli yerlerinden bulunan imparator lahitleri. Geç Roma ve Bizans İmparatorlarının bazılarının bunlarda gömülü olduğu sanılıyor.
Lahitlerin yapıldığı taş tipi, bugün Mısır'daki ocakları tamamen tükenmiş olan porphyr mermeri. Mor renk, imparatorları simgeliyor. O yüzden mor elbiseler giymekte ve mor renkte lahitlere gömülmekteydiler.

(+)

TolgaTek
15 yıl önce - Sal 21 Eyl 2004, 14:31

Bu arada hazır konu açılmışken, müze ve Aya Sofya gibi duvar resimleri ve mozaikler bulunan yerlerde niye flaş kullanımının yasak olduğunu anlatayım:

Özellikle boyayla yapılmış fresk gibi şeyler, veya arkeoloji müzesi içinde boyası hala duran heykel ve kabartmalar her flaş çakıldığında zarar görür. Ani ışık değişimleri veya direkt güneş ışığı bu resimlerin solmasına yol açar. Dolayısıyla her flaş kullanımında eserin bir kısmını daha yok ediyoruz!!!

O yüzden müzenin içi karanlık tutulmaya çalışılıyor ve her yere "Flaş Kullanmak Yasak" tabelaları asılıyor. Ama genellikle Japonlar ve biz Türkler bu ikazları pek takmayız!!!! Mesela Aya Sofya'da hiç üşenmedim saydım, 5 dakika içinde benim görebildiğim kadarıyla 30 kere filan flaş kullanılarak çekim yapıldı!!!

Çağatay

15 yıl önce - Sal 08 Mar 2005, 14:29
Arkeoloji Müzesii

(+)

(+)

(+)

Çağatay

15 yıl önce - Sal 26 Nis 2005, 12:25
Arkeoloji Müzesi

(+)

(+)

(+)

(+)

En son Çağatay tarafından Sal 26 Nis 2005, 12:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 3
« önceki   1234 ... 454647   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL