Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
levent çlk

10 yıl önce - Çrş 05 Ksm 2008, 22:57
Uluslararası Hazar Şiir Akşamları


16. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları 6-7-8 Kasım’da Elazığ’da gerçekleşiyor…
Türklük coğrafyasının seçkin şairleri Bahtiyar VAHABZADE onuruna “Türk Dünyası’nın Şiir Başkenti” Elazığ’da buluşuyor…
Türkiye’ye yaptığı son seyahatte, geçen yıl dünyaca ünlü Kırgız Türkü Yazar merhum Cengiz AYTMATOV’u ağırlama ve kendisine “Türk Dünyası Hizmet Ödülü” nü takdîm etme şerefini yaşayan Elazığ, Bu yıl da Azerbaycan ve Türk Dünyası’nın yaşayan en büyük şairlerinden Bahtiyar VAHABZADE onuruna düzenlenen “16. Hazar Şiir Akşamları”yla şenleniyor…
1992 yılından beri Türk Dünyası’nın her yöresinden gelen şairlere, edebiyat, kültür ve fikir insanlarına gönül kucağı açan “Hazar Şiir Akşamları”nın 16’ıncısı, 6-7-8 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek. Bu yılki Hazar Şiir Akşamları, kardeş Azerbaycan’ın sinesinden çınarlaşan ve Türk Dünyası’nın en büyük şairlerinden biri olan Bahtiyar Vahabzade onuruna yapılacak.
Türkiye’nin en köklü şiir şenliği olan ve “10 Asırlık Türk-Oğuz Yurdu” Elazığ’ı, adeta “Türk Dünyası’nın Şiir Başkenti” haline getiren Hazar Şiir Akşamları etkinliği çerçevesinde, Türkiye’nin ve Türklük Âlemi’nin yedi iklim – dört bucağından gelecek şairler, sanatçılar ve fikir adamları, “Yaşayan Türkçemiz”in değişik lehçe ve ağızlarında şiir bayrakları dalgalandıracaklar.
6 Kasım Perşembe günü sabah saatlerinden itibaren Elazığ Valisi Muammer Muşmal himayelerinde resmî kabulle başlayacak olan 16. Hazar Şiir Akşamları etkinliği çerçevesinde, “Hazar’dan Hazar’a Sesler” ana başlığı altında Bahtiyar Vahabzade’nin bestelenmiş eserleri ve şiirleri seslendirilecek. Azerbaycan’dan gelecek Devlet Sanatçıları ile birlikte, F.Ü. Devlet Konservatuarı Korosu, Elazığ Musîki Konservatuarı Derneği Korosu ve Elazığ Belediyesi Mehteran Takımı, Elazığ’ın değişik mekânlarında konserler verecekler. Misafir şairler için tarihi ve turistik gezilerin de düzenleneceği Hazar Şiir Akşamları çerçevesinde, Fırat Üniversitesi ile birlikte il ve ilçe merkezlerindeki öğretim kurumları, birçok ilmî toplantı ve şiir sohbetine ev sahipliği yapacaklar. Etkinlikler sırasında 50’inci ölüm yıldönümünde Üstad Yahya Kemal Beyatlı ile yakın zamanda kaybettiğimiz Şair Fazıl Hüsnü Dağlarca da ilmi oturumlarla yâd edilecekler.
7 Kasım 2008 Cuma Akşamı F.Ü. Atatürk Kültür Merkezi’nde, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın idare edeceği “Sözün Bahtiyar Kervanı” açık oturumunda, Bahtiyar Vahabzade ve şiiri, Türkiye’den ve Azerbaycan’dan konuşmacılar tarafından anlatılacak. Etkinlikler sırasında Şair ve Yazar Yavuz Bülent Bakiler “Kendimize Dönmek”, Gazeteci-Yazar ve Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Servet Kabaklı da “21’inci Yüzyıl’ın ilk çeyreğinde Türkiye ve Türk Dünyası” üzerine sohbetler yapacaklar.
Ayrıca, “Bugünkü Azerbaycan Şiiri”, “Dünü ve Bugünüyle Irak Türkmen Edebiyatı”, Bugünkü Kazakistan Şiiri”, “Azerbaycan Halk Müziği”, “Azerbaycan’da Basın ve Sanat” ile “Kıbrıs’ta Türk Kültürü” diğer bazı açık oturumların konularını teşkil ediyor. Geleceğe gülümseyen bir başka açık oturumun konusu ise “Çocuk Edebiyatı ve Çocuksu Şiirler”…

ERTUĞRUL GÜNAY DA KATILIYOR…

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla, 8 Kasım Cumartesi günü “Şairler Yürüyüşü” yapılacak, Öğretmenevi Meydanı’nda “şiir şenliği” başlayacak ve bu arada Harun Taşdemir - Röliyef Sergisi’nin açılışı yapılacak.Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu’nun öncülüğünde, Elazığ Belediye Meclisi’nin aldığı karar gereğince, Cumhuriyet Mahallesi’ndeki bir ana caddeye Bahtiyar Vahabzade’nin adı verilecek.
8 Kasım Cumartesi Akşamı 19.00’dan itibaren, Türkiye’den ve Türk Dünyası’ndan şenliğe katılan şairler şiirlerini okumaya başlayacaklar. Sakine İsmayilova yönetimindeki Azerbaycan Mugam Üçlüsü’nün kısa konserinden sonra, şiir okumaları devam edecek. Hazar Şiir Akşamları, Türk Halk Müziği’nin güçlü sesi “Türkülerin Efendisi” Esat Kabaklı’nın final konseriyle son bulacak.
HAZAR ŞİİR AKŞAMLARINA KATILACAK ŞAİRLER:

Türk Dünyası’ndan:

Cengiz Alioğlu, Zelimhan Yakup, Elhan Karahanlı (Azerbaycan), Tanagöz İlyasova, Fazılbek Mustanov (Kazakistan ), Omor Sultanov, Sadık Gavayev (Kırgızistan) Miraziz Azam, (Özbekistan), Oğulabat Rustamova (Türkmenistan ), Arif Albayrak, Şirin Zaferyıldızı (Kıbrıs), Timur Abdulaziz Bayatlı, Şemsettin Küzeci (Kerkük), Dilaver Osman (Kırım), Çulpan Zaripova Çetin (Tataristan), Naim Ömer Bakoğlu (Bulgaristan), Taner Güçlütürk (Kosova), İbrahim Baltalı (Gümülcine),

Türkiye’den:

Yavuz Bülent Bâkiler, Ali Akbaş, Yahya Akengin, Cemal Safi, Abdullah Satoğlu, Hüseyin Alemdar, İlter Yeşilay, Hadi Önal, Ahmet Tevfik Ozan, Günerkan Aydoğmuş, Hüseyin Peker

AYTMATOV’UN “MÂNEVÎ AZIĞI” ELAZIĞ…

15’inci Hazar Şiir Akşamları, geçen yıl dünyaca ünlü Kırgız Türkü Romancı merhum Cengiz Aytmatov onuruna düzenlenmiş, Türkiye’ye yaptığı son seyahat sırasında 24 -25 ve 26 Ekim günlerinde Elazığ’da misafir olan Aytmatov’a, “4’üncü Türk Dünyası Hizmet Ödülü” Elazığ Valisi Muammer Muşmal tarafından takdîm edilmişti. Aytmatov’a Fırat Üniversitesi tarafından “Fahrî Doktor” unvanı, Türk Edebiyatı Vakfı’nca da “Türk Dünyası’nın Yaşayan En Büyük Yazarı” beratı sunulmuştu. Türk Dünyası’nın yüz akı olan ünlü yazar, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu öncülüğünde yaptırılan “Cengiz Aytmatov Parkı”nın açılışına bizzat katılmış, Elazığ’da geçirdiği günleri; “Ömrümün en mutlu anları oldu. Elazığ’ı Türk Dünyası’nın mânevî azığı olarak görüyorum. Bundan sonra, ömrüm oldukça her yıl Elazığ’a gelmek istiyorum. İnşallah bundan sonraki ilk romanım, Elazığ – Harput efsâneleriyle bezenecek” demişti. Ünlü Yazar, Atuyurt Kırgızistan’a gidince, Kırgız – Türk Manas Üniversitesi’nde yaptığı bir konuşmada da bu sevincini; “Artık benim de Türkiye’nin Elazığ şehrinde bir parkım var. Tolstoy’dan sonra benim adım da bir parka verildi” sözleriyle dile getirmişti. Ne yazık ki ömrü vefa etmedi.

BAHTİYAR VAHAPZÂDE

Bahtiyar Vahapzâde, 16 Ağustos 1925 yılında Azerbaycan’ın dağlık bölgelerinden biri olan Şeki şehrinde dünyaya gelmiştir. Doğduğu ve çocukluğunun geçtiği bu dağlık ve ormanlık alanlar onun için daima, büyüklerinin anlattığı sırlı masal mekânları olarak kalmıştır.
Asıl babasının adı Zekeriyye, annesinin adı ise Hanım’dır. Ancak, Vahapzâde’nin baba bir, anne ayrı üvey kardeşi olan Mahmud Ağa ile eşi Gülzar Hanım’ın yıllarca çocukları olmadığından bunu evlatlık almışlardır. (Bahtiyar Vahapzade, dede ve ninesi olarak bildiği gerçek anne-babasını 21 yaşına geldiğinde öğrenir.)
Bahtiyar Vahapzâde, henüz yedi yaşına gelmeden kendisinden dört yaş büyük olan amcası (ağabeyi) İsfendiyar’a heveslenerek okula başlar. İlk öğrenimini doğduğu şehir olan Şeki’de tamamlar. Öğrencilik hayatına Bakü’de devam eden Vahapzâde, 1947 yılında Azerbaycan Devlet Üniversitesi (şimdiki Bakû Devlet Üniversitesi)’nin Filoloji Fakültesi’ni bitirerek aynı yerde asistan olarak göreve başlar. Onun, Samed Vurgun’a olan hayranlığı çalışma alanını da etkiler ve 1951 yılında “Samed Vurgun’un Lirikası” konulu çalışmasıyla “filologiya ilimleri namzedi” unvanını almasına, 1964 yılında ise “Samed Vurgun’un Yaradıcılık Yolu” konulu çalışmasıyla profesörlüğe yükselmesine neden olur.
Şairlikle hocalığı bir arada yürüten Vahapzâde, 1945 yılında Azerbaycan Yazarlar Birliği’nin başkanlığını yapar. Ayrıca, Samed Vurgun’un kefilliğiyle Sovyetler Birliği Yazarlar Kurulu’na üye olarak kabul edilir.
1981 yılında VII. Sovyetler Birliği Yazarlar Kurultayı’nda, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği Yazarlar Birliği İdare Heyeti’nin, aynı zamanda Azerbaycan Yazarlar Birliği İdare Heyeti’nin üyesi, Azerbaycan İlimler Akademisi’nin muhabir üyesi ve Azerbaycan Komünist Partisi Bakû şehir komitesinin üyesi olur. Ayrıca X. ve XI. dönem Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Âli Sovyeti’ne milletvekili olur, 1984 yılında “Azerbaycan’ın Halk Şairi” unvanını alır.
İlk şiirlerini, ikinci dünya savaşının en hararetli yıllarında yazmaya başlar. Kozmos’un fethi, ilmi-tekniki inkılâp, maneviyat ve bağımsızlık sahalarındaki mücadele devri onun edebî çalışmalarında etkili olmuştur. Vahapzâde’nin sanat faaliyetlerinde ilk adımını saflık, doğallık, sıcaklık ve samimilik gibi duyguları içeren mektep şiirleri oluşturur. Böylece şairin kendi şiir ekolü de “Mektep Şiirleri” ile kimlik kazanır.
Şairin ikinci devresi dünya ve insanlık için duyulan kaygıların dile getirildiği; “İnsan ve Zaman” ile “Men ve Dünya” gibi eserlerinde kendisini gösterir. Kozmik düşünce, şairi bu dönemde besler.
Şairin edebî kudretinin ortaya çıktığı üçüncü devre, 1980’li yıllarla başlar. Yazdığı destan, dram ve öteki şiirlerinde insanı temsil eden ‘ben’ probleminin ele alındığı görülür.
Şiirinin kaynağını vatan toprağında arayan Vahapzâde, bütün felsefi söylemlerini, ait olduğu toprağın ve milletin kültürel birikiminden faydalanarak oluşturmaya çalışır. Sanat için an’aneye önem verir. Kendi kültürüne, köklerine bağlı olmayı savunur. O, edebi ilhamların kendi köklerimizde, özümüzde saklı olduğunu bilir ve bu doğrultuda yazar. Sevgi onun şiirlerinin ana yapısını oluşturur. Bu sevgi özellikle vatan sevgisi ve ana sevgisi üzerine kuruludur.
Bahtiyar Vahabzâde’nin, 40’ı aşkın şiir kitabı, 11 ilmi eseri, 2 monografisi, çeşitli piyesleri ve yüzlerce makalesi yayımlanmıştır. Eserlerinde genellikle özgürlük, yurt sevgisi ve din gibi temaları işlemiştir.
Şairin ilk matbu şiiri “Ana ve Şekil”dir. Ancak ona asıl şöhret kazandıran ve itibarını artıran şiirleri; “Yaşıl Çemen, Ağaç Altı, Bir de ki, Tünd Çay”dır. İlk kitabını; “Benim Dostlarım” adıyla 1949 yılında, “Bahar” adlı ikinci kitabını ise 1950 yılında yayımlar.
1965 yılından bugüne kadar Azerbaycan Devlet Akademik Dram Tiyatrosu’nda; “Vicdan”, “İkinci Ses”, “Yağıştan Sonra”, “Yollara İz Düşür”, “Feryat” ve “Nereye Gidiyor Bu Dünya” adlı manzum ve mensur piyesleri sergilenir.
Azerbaycan’ın en büyük şairlerinden olan Vahapzâde, 1976 yılında “Lenin’le Sohbet” ve “Muğam” adlı kitaplarından dolayı Azerbaycan Devlet mükâfatına , 1984 yılında ise “Bir Geminin Yolcusuyuz” adlı şiir kitabıyla Sovyetler Birliği’nin Devlet ödüllerine lâyık görülmüştür. Şiir yanında bilimsel incelemeler ve çeviriler de yapmış olan Vahapzâde’nin edebi eserlerinin büyük bir kısmı başka dillere de çevrilmiştir.
Bahtiyar Vahapzâde’nin Dilare Hanım ile olan evliliğinden Gülizar, İsfendiyar ve Azer olmak üzere üç çocuğu dünyaya gelmiştir.
Başlıca eserleri: Yücelikte Tenhalık (1978), Menim Dostlarım (1949), Bahar (1950), Dostlug Nağmesi (1952), Ebedi Heykel (1954), Aylı Geceler (1958), Çınar (1956), Sade Adamlar (1956), Ceyran (1957), Şeb-i Hicran (1959), İnsan ve Zaman (1964), Bir Ürekte Dört Fesil (1966), Dan Yeri (1974), Semed Vurgun (1968), Piyesler (1980), Muğam (1982), Özümle Sohbet (1985), Şehitler (1990), Nağıl-Heyat (1991), Sandıktan Sesler (2002) vs.
Türkiye’de Basılan Eserleri : Ömürden Sayfalar (2000), Vatan, Millet, Ana Dili (2000), Soru İşareti (2002)
Ah! Veten hissinden böyük hiss hanı?
Ömrünü gürbetde keçirmeyen kes
Bu hissin gücünü bekle de bilmez!
……
Demek ki, sevirem men vetenimi
Çoh azdır “Veteni sevirem” demek
Vetenin yolunda babalar kimi
Canını, ganını veresen gerek
Yedirir, içirir, geydirir bizi
Heyatımız boyu bu ana torpah
Neçin bu dünyaya geldiğimizi
Bizse düşünmürük yalnız bir kere
Vetenin gışından be’zen usanır
Yayından gaçırıg yaylag yerlere
Ele ki, vetenden ayrılırıg biz,
Vetençin gışgırır üreklerimiz.

16. Uluslar arası Hazar Şiir Akşamları Bahtiyar Vahapzade Onuruna
6–7–8 Kasım 2008 Elazığ/Türkiye
06 Kasım 2008 Perşembe
Resmî Kabul
Yer: Akgün Otel
Saat: 10.00
Elazığ Gezisi
Saat: 11.00-17.00
Tarihî Harput Şehri-Keban-Hazar Gölü
16. Uluslararası Hazar Şiir Akşamları Açılış Konseri “Hazar’dan Hazar’a Sesler ”
Yer: Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi
Saat: 19.00
Azerbaycan Mugam Üçlüsü-Sekine İsmayilova -Ramin Rızayev -Oktay Şerifov -Ramin Garayev
Bahtiyar Vahapzade’nin Şiirlerinden Bir Demet-Azad Şükürov
Çocuk Edebiyatı ve Çocuksu Şiirler
Yer: Mezre İlköğretim Okulu-Saat: 14.00
Oturum Yöneticisi: Arş. Gör. Murat Şengül -Konuşmacı: Çağrı Gürel
07 Kasım 2008 Cuma
Kendimize Dönmek
Yer: Merkez Anadolu Lisesi -Saat: 09.30
Oturum Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Ebru Şenocak-Konuşmacı: Yavuz Bülent Bâkiler
Ölümünün 50. Yılında Yahya Kemal Beyatlı
Yer: Kaya Karakaya Fen Lisesi- Saat: 09.30
Oturum Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Fatih Aslan -Konuşmacı: Yahya Akengin
Multivizyon Hazırlayan: Zeynel Yeşilay
Kıbrıs’ta Türk Kültürü
Yer: Ahmet Kabaklı Anadolu Öğretmen Lisesi
Saat: 09.30-Oturum Yöneticisi: Bedrettin Keleştimur-Konuşmacı: Dr. Arif Albayrak
Azerbaycan Halk Müziği
Yer: Fırat Üniversitesi Devlet konservatuarı-Saat: 09.30
Oturum Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Güldeniz Ekmen Agiş-Konuşmacı: Sakine İsmayilova
Azerbaycan’da Basın ve Sanat
Yer: Fırat TV-Saat: 14.00
Oturum Yöneticisi: Prof. Dr. Hasan Kürüm -Konuşmacı: Yaşar Aliyev, Azad Şükürov
Türkçem Benim Ses Bayrağım; Fazıl Hüsnü Dağlarca
Yer: Özel Bilgem Okulları -Saat:09.30
Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Tarık Özcan
Konuşmacılar: Hüseyin Alemdar, Hüseyin Peker, Bahtiyar Aslan
Dünü ve Bugünüyle Irak Türkmen Edebiyatı
Yer: Özel Harput Okulları-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Esma Şimşek
Konuşmacılar: Şemsettin Küzeci, Timur Abdulaziz Bayatlı, Nedim Bakırcı
Şiir Sohbeti
Yer: Sıdıka Avar Kız Meslek Lisesi-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Dr. M. Naci Onur
Konuşmacılar: Cemal Safi, İlter Yeşilay, Kalender Yıldız, Nazım Payam
Bugünkü Kazakistan Şiiri
Yer: Özel Yavuz Selim Lisesi-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Dr. Fazıl Agiş
Konuşmacılar: Muhtar Şahanov, Darhan Hıdıraliyev,Fazılbek Mustanov, Tanagöz İlyasova
21. Yüzyılın İlk Çeyreğinde Türkiye ve Türk Dünyası
Yer: Elazığ Öğretmenevi Konferans Salonu -Saat: 14.00
Konuşmacı: Servet Kabaklı
Bugünkü Azerbaycan Şiiri
Yer: Fırat Üniversitesi Bahaeddin Ögel Konferans Salonu-Saat: 14.00
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Ahmet Buran
Konuşmacılar: Asif Rüstemli, Pervane Memmedli, Cengiz Alioğlu, Elhan Zal Garahanlı, Zelimhan Yaqup
Palu’da Şiir Buluşması
Yer: Palu-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Ercan Alkaya-Konuşmacılar: Omor Sultanov Miraziz Azam, Hüsamettin Septioğlu, İbrahim Çapan
Kovancılar’da Şiir Buluşması
Yer: Kovancılar-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Şükrü Kacar,Konuşmacılar: Naim Ömer Bakoğlu, Mehmet Emin Ulu, Abdülkadir Güler, İhsan Nazik, Hüseyin Poyraz
Sivrice’de Şiir Buluşması
Yer: Sivrice-Saat: 09.30 Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Çimen Özçam
Konuşmacılar: Şirin Zaferyıldızı, Hadi Önal, Hasan Özçam, Zafer Acar,Nurettin Büyükbaş,
Karakoçan’da Şiir Buluşması
Yer: Karakoçan-Saat: 09.30 Oturum Başkanı: Doç. Dr. Ahat Üstüner
Konuşmacılar: Taner Güçlütürk, Ali Akbaş, Emir Kalkan, İmdat Avşar, M. Faik Güngör
Maden’de Şiir Buluşması
Yer: Maden-Saat: 09,30
Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Birol Azar
Konuşmacılar: İbrahim Baltalı, Zekeriyya Bican, İsmail Özmel, Alim Gerçel, Nihat Gülle
Ağın’da Şiir Buluşması
Yer: Ağın-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Nadir İlhan
Konuşmacılar: Oğulabat Rüstemova, Nizami Musayev, Mevlüt Uluğtekin Yılmaz, Günerkan Aydoğmuş, Saim Öztürk
Keban’da Şiir Buluşması
Yer: Keban-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Yrd. Doç.Dr. Sevim Birici
Konuşmacılar: Çulpan Zarif Çetin, Gazi Özcan, A. Murat Kuşçubaşı, Mehmet Kara
Baskil’de Şiir Buluşması
Yer: Baskil-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Turan Sinan
Konuşmacılar: Sadık Gavayev, Abdullah Satoğlu, Nevzat Türkten, R. Mithat Yılmaz, Doğan Özdal
Alacakaya’da Şiir Buluşması
Yer: Alacakaya-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tevfik Ozan
Konuşmacılar: Yurdal Demirel, Çağrı Gürel, Bekir Oğuz Başaran, Naci Sönmez,
Arıcak’ta Şiir Buluşması
Yer: Arıcak-Saat: 09.30
Oturum Başkanı: Yrd. Doç. Dr. Mitat Durmuş
Konuşmacılar: Dilaver Osman, Yusuf Dursun, Karani Arda, Mahir Gürbüz, M. Şükrü Baş
Sözün Bahtiyar Kervanı
Yer: Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi-Saat: 19.00
“Bahtiyar Vahapzade’nin Bestelenmiş Şiirleri”
Beste ve Seslendiren: Güldeniz Ekmen Agiş
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Ramazan Korkmaz
Konuşmacılar: Yavuz Bülent Bâkiler, Asif Rüstemli, Pervane Memmedli, Servet Kabaklı, Prof. Dr. Esma Şimşek
08 Kasım 2008 Cumartesi
Şairler Yürüyüşü
Yer: Eski Belediye Önünden Öğretmenevi’ne -Saat: 12.00
Hazar Şiir Şenliği
Yer: Öğretmenevi Meydanı-Saat:12.30
Açılış Konuşmaları
Elazığlı Şairler Adına: Tarık Özcan
Türkiye’den Katılan Şairler Adına: Yahya Akengin
Türk Dünyasından Katılan Şairler Adına: Çingiz Alioğlu
Elazığ Belediye Başkanı M. Süleyman Selmanoğlu
Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi Genel Müdürü Düysen Kasseinov
Elazığ Valisi Muammer Muşmal
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay
Rölyef Sergisi: Zaman, Mekan ve İnsan Harun Taşdemi r
Fırat Üniversitesi Devlet Konservatuarı Konseri
Elazığ Belediyesi Mehter Takımı Konseri
Doğukent İlköğretim Okulu Halk Oyunları Topluluğu Gösterisi
Şair Bahtiyar Vahapzade Caddesi’nin Açılış Töreni
Yer: Cumhuriyet Mahallesi-Saat:14.30
Konser: Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği
Yer: Akgün Oteli-Saat: 17.30
“Harput Türküleri”
Yöneten: Feti Ahmet Deniz
Hazar Şiir Akşamları
Yer: Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi-Saat: 19.00
Cengiz Alioğlu- Azerbaycan
Yavuz Bülent Bâkiler- Türkiye
Muhtar Şahanov- Kazakistan
Omor Sultanov- Kırgızistan
Arif Albayrak- Kıbrıs
Dilaver Osman - Kırım
Hüseyin Alemdar- Türkiye
İlter Yeşilay- Türkiye
Çulpan Zaripova Çetin- Tataristan
Yahya Akengin- Türkiye
Miraziz Azam- Özbekistan
Timur Abdulaziz Bayatlı- Kerkük
İbrahim Baltalı- Gümülcine
Darhan Hıdıraliyev - Kazakistan
Hadi Önal- Türkiye
Azerbaycan Mugam Üçlüsü:
Sakine İsmayilova
Zelimhan Yakup- Azerbaycan
Ali Akbaş- Türkiye
Taner Güçlütürk- Kosova
Cemal Safi- Türkiye
Naim Ömer Bakoğlu- Bulgaristan
Elhan Karahanlı- Azerbaycan
Abdullah Satoğlu-Türkiye
Ahmet Tevfik Ozan- Türkiye
Oğulabat Rustamova- Türkmenistan
Şirin Zaferyıldızı - Kıbrıs
Günerkan Aydoğmuş- Türkiye
Şemsettin Küzeci-Kerkük
Tanagöz İlyasova- Kazakistan
Nizami Musayev-Azerbaycan
Hüseyin Peker- Türkiye
Sadık Gavayev- Kırgızistan
Fazılbek Mustanov- Kazakistan
Esat Kabaklı Konseri


Burak Canpolat
10 yıl önce - Çrş 05 Ksm 2008, 23:09

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=993678#993678

Daha önceden paylaşmıştım ama...ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET