Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Uşak - Eski Fotoğraflar
123456   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
yılmaz büktel

10 yıl önce - Çrş 05 Ksm 2008, 03:18
Uşak - Eski Fotoğraflar


Uşak (Eski Resimler)

Ayhan, Uşak başlığında demiş ki:
Alıntı:
Bu başlık altında eski fotoğraflar yerine güncel Uşak fotoğraflarını paylaşırsak daha verimli olur.


Doğru söze ne denir diyerek bende Eski Uşak resimleri için başlığı açtım. Umarım benim gönderdiklerimin arkası gelir. Çünkü onlarca kez geçmiş olsam da Uşak'ı çok iyi bildiğim söylenemez.

Uşağın ana yollarından ikisini gösteren bir gece ve bir de gündüz resmi. Araç modellerine bakarsanız 70li 80li yıllardan belki de daha erkene ait olmalı.(+)

(+)
Remzi BÜLBÜL
10 yıl önce - Çrş 05 Ksm 2008, 09:23

Eski Uşak...


Dörtyol Kavşağı : İzmir-Ankara, Eşme, Ulubey ve şehir merkezine girişin bulunduğu kavşaktır. Şu an kavşak modern bir köprüye kavuşmuştur.
(+)

Hükümet Konağı Önü : Eski fotoğrafta büyük heykelin olmadığı gözümüze çarpmaktadır.
(+)

Şimdiki Balık Haline Giriş
(+)

Cumhuriyet Meydanı ve karşıda Paşa Hanı

Paşa Hanı :
Uşak'ta uzun süren bir restorasyonla 20 odalı bir otele (Dülgeroğlu ) dönüştürülen Taşhan'da (Paşa Hanı). "Taşhan"dan Dülgeroğlu'na... 1898 yapımı "Taşhan", Fransız mimarlar tarafından yapılmış. Kentte "çatısı Marsilya kiremiti ile kaplı ilk yapı olma" özelliğini taşıyan han, konaklama ve ticaret amaçlı kullanılmış. 90'lı yıllarda Dülgeroğlu ailesine geçen yapı, restore edilerek otele dönüştürülmüş ve bir "prestij kurumu" olarak işletiliyor. Taşhan ilk yapıldığında 3 yıl çalışılıp, 3 bin altın harcanmış. Restorasyonda da Yapının ticaret yeri olma özelliği de kısmen yaşatılıyor. İç avluya cephesi olan iki dükkanda Dülgeroğlu ailesinin üretimi battaniyeler ve Eşme kilimleri satılıyor...

Cumhuriyet meydanı ise şimdi açık otopark olarak kullanılmaktadır...

Yeni resimleri...
Dış görünüm...İç görünüm...


En son Remzi BÜLBÜL tarafından Çrş 05 Ksm 2008, 21:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


ersoyaydoğan

10 yıl önce - Çrş 05 Ksm 2008, 09:51

Sırasıyla; 1931, 1937 ve 1940 yıllarına ait fotoğraflardır...


yılmaz büktel

10 yıl önce - Çrş 05 Ksm 2008, 14:02

Resimler güzel ama bunları birde yorumlayacak bir arkadaş bulmak lazım.

5-6 tane birden resimi hiç bir bilgi notu vermeden yüklemek kolay ama o zaman bu başlığın diğer web sitelerindekinden farkı kalmaz. gerekirse resimleri tek tek yükleyelim ama her resim için az da olsa bir bilgi notu koyalım.
Başlık böylelikle sadece resim arşivi değil bilgi arşivi de olur.


Remzi BÜLBÜL
10 yıl önce - Çrş 05 Ksm 2008, 19:30

Çok haklısınız Yılmaz Abi. Foto yüklemek kolay, yorum yapmak zordur . Hemen gönderdiğim fotoğraflara yorumlarını, nasıl yapıldığını yazıyorum...
(+)

Cumhuriyet Meydanı'ndan Bedesten Çarşısı


Eski iç kısmı


Yeni iç kısmı

Bedesten Çarşısı : İtalyan bir mimar tarafından 1901’de yaptırılmıştır. İki katlı ve taş kullanılarak yapılan bina 1980’li yıllarda restore edilerek Sarraflar Çarşısı haline getirilmiştir. Günümüzde de sarrafların bulunduğu bir çarşı olarak kullanılmaktadır.


Burma Camii çevresi


(+)

Burma Camii ve Dokuz Sele Çayı(+)

Burma Camii : Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte kapısında bulunan kitabede 1769 yılında tadilat gördüğü anlaşılmaktadır. 14. yüzyıl Osmanlı Dönemi yapılarındandır. Camii iki kubbelidir.1867 ve 1922 yıllarında yangın geçirmiş, 1922 ve 1988 yıllarında onarım görmüştür.Caminin minaresi kırmızı tuğladen yapılmıştır,tek şerefelidir.Minare yivli ve helezonik bir biçimde yükseldiğinden Burma Camii adını almıştır.En son Remzi BÜLBÜL tarafından Çrş 05 Ksm 2008, 21:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler