Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yılmaz büktel

9 yıl önce - Sal 04 Ksm 2008, 02:20
İzmir - Büyük Efes Oteli - Eski Fotoğraflar


Büyük Efes Oteli Eski Resimler

Sitede adında otel sözcüğü geçen tam 209 başlık var ama İzmir'in marka otellerinden Efes Oteli için bir başlık yok. Başlığı açmamın nedeni bu. ancak yeni adıyla açılmış bir başlığı varmış: Swissôtel Grand Efes
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=43941& ...mp;start=0

Efes Oteli, Emekli Sandığının sahip olduğu ve bulunduğu her yere marka özelliği kazandıran, kentlerin sembolleri olan onca otelden biriydi. Artık oda el değiştirdi. Tek korkum Turban-Çeşme oteli gibi kimliğinden çok şey yitirmemesi. (Biliyorsunuz o sevimli otel artık tarih oldu)

Bu başlık altında İzmir'in sembolü olmuş bu otelin kimlik değiştirmeden önceki resimlerini ve varsa hikayelerini, anılarını toplayalım.

İlk resim, Efes otelinin kent içindeki konumunu gösteriyor. Ayrıca 3 ve 8 katlı bloklar ile servis mekanlarının araziye yerleşimi ve havuzun konumu da bu resimde görülüyor.


(+)


Efes Otelinin havuzu, hep gitmeye can attığım ama hep de bütçeme bir-kaç numara büyük gelen bir yerdi. Gitmek yerine, İzmir'de çevrilen eski Türk filmlerinin sahnelerinde görmekle yetinirdim. çünkü konusu İzmirde geçen İstisnasız her Türk filminin bir anında otel ya da havuz görüntüye gelirdi.yılmaz büktel

9 yıl önce - Cum 13 Şub 2009, 01:52

1959, 22 Mayıs

Efes oteli inşaat halinde. Ön planda ise Cumhuriyet meydanı ve İzmir'in sembolü Atatürk heykeli farkediliyor(+)


Hüdai

9 yıl önce - Cum 13 Şub 2009, 05:23(+)Fotoğrafta Cumhuriyet Meydanı, Atatürk Heykeli ve Efes Oteli görünüyor.
Bu kare İzmir’in bir sembolüdür.
Efes Oteli’nin bu görüntüsü kitaplara geçmiş, İzmir’de çevrilen filmlerde daima yer almıştır. Esas kız veya oğlan bir iş için veya tatil için İzmir’e gelir ve tabi Efes Oteli’ne yerleşir. Efes Oteli filmlere bir zenginlik katardı. Bizler de bu filmler sayesinde Efes’in içini görürdük.

Fuar açıldığında, Efes Oteli’nin ‘Kral Dairesi’ Zeki Müren için hazırlanırdı. Fuar açılmadan Zeki Müren İzmir’e gelir Efes’e yerleşirdi. Tabi bu olay gazetelere konu olurdu. ‘Zeki Müren, kral dairesini kapattı’ şeklinde başlık atardı yerel gazeteler.

İzmir’in bu silüeti bozulursa İzmir çok şey yitirir. Varsın otelin adı değişsin. Bu görüntü bozulmadıkça, bizim için orası daima Efes Oteli olarak kalacaktır.yılmaz büktel

9 yıl önce - Cmt 14 Şub 2009, 16:46

Başlığın ilk mesajında, Efes otelinin havuzunu gösteren aşağıdaki resmim nasıl olmuşsa silinmiş. Ben de arşivimden çıkarıp resmi yeniden yükledim. İyi seyirler(+)


Hüdai

9 yıl önce - Prş 05 Mar 2009, 23:39(+)Efes Oteli'nin havuzu, başka bir görüntü.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR