Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Taha
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:20

Alıntı:
Hidrojen uretimi icinde yeterli gunes ve ruzgar enerji olanaklari var.

Evet o zaman avrupa hayal gorur. Biz bu bakimdan sansliyiz gunes desen var ruzgar desen var bizim cennet vatanda ne ararsan var.

Yok Yok...

En son Taha tarafından Pts 17 May 2004, 21:29 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mehmet CK
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:28

Haydaaa ben ayakta uyuyormusum yahu.

Adamla Ege yi konusuyorduk, o benim suratima bakarak gule gule, Ege de petrol icin bizim kitasahanligi ve karasulari cikmaza soktunuz ama H2 geliyor, petrolun onemi bitecek demisti.

Bende icimden atiyor be bu herif demistim, ben de onun yuzune gulmustum, hakliymis adam, vay be. Ben de ciddiye almamis, arastirmamistim.

Cok iy bir durum zira bu petrolden ben biktim, disa bagimlilik kotu mevzu cunku bizde demiryolu ve deniz yolu tasimaciligi yok. Karayollari tasimaciligi var... Cok zarar ediyoruz bu yuzden.

Taha
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:30

Birde nukleer enerji santralleri kurulsa o zaman disa bagimliligimiz tamamiyle bitmis olur. Yanilmiyorum dimi ?

Yusuf
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:34

H2 varken nukleer enerji gereksiz hale geliyor. Nukleer enerji cok daha pahali
ve artiklar tehlikeli. Halbuki H2 hem kolay, hem ucuz, hem tekelden kurtulma
imkani var hemde artiklar %100 su

Taha
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:36

Yusuf bu H2 resimlerinden sende varmi merak ettim nasil birseymis. Bu H2 ler tamamiyle sudan yapiliyor demek o zaman cok iyi.

Yusuf
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:42

Google

Uretim olarak benim bildigim sudan yapiliyor.
Suya elektrik verilip H2'e ve O'ya ayiriyorlar.
Bunu gunesi ve ruzgari bol olan yerdeki tesisler
yapabiliyor. Araba motoru biraz degisik calisiyor.
Benzin istasyonundan (veya kendi evinde urettigin
H2'den) hidrojen dolduruyorsun. Artik olarak %100
su cikiyormus. Yani eksozdan su ic Doga icinde
cok iyi.

Kimyadan iyi anlayan varsa H2 olayini anlatsin.
Benim bilgim bukadar.

Bir dusunsene, evinin catisinda gunesten H2 yapan
aynalar var. Bedava H2'i araba depona dolduruyorsun.
Elektrik, yakit, vs bedava oluyor.

Mehmet CK
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:43

Taha bu olay uzmanlarinin isi, nukleer enerji farkli bir olgu, bir kere nukleer santral pahali birsey oyle pat diye kuramazsin.

Iki nukleer enerji ile Turkiye' yi gecindireceksek, bir degil belki de 10 tane gerekir, Fransa' ya bak mesela.

Uc bu kadar yatirim kendisini acaba amorti eder mi? Nukleer enerji ile elektrik saglayan devletlere bir bakalim(oyle 1-2 tane nukleer santral kurduran devletere degil), bu adamlar kendileri kurmuslar santrallerini. Kanada, ABD, UK, Almanya, Fransa, kendi teknolojileri var, bu adamlar icin ucuz bu isler, biz nasil hidroelektrik santral kuruyoruz bunlar da ayni sekilde nukleer santral kuruyor. Eloglu seni kaziklar. Zaten Ecevit hukumati de nukleer santral yapacakti, paramiz yetmedi, kolay degil, AKP nin de bu parayi bulacagini zannetmem.

Ama yine de MRI calismalari, nukleer silahlar gibi hayati ve onemli konularda nukleer arastirmalar da yapilmali. Yani ben hep diyorum, anlamadigimiz konularda konussak bile kesin bir dil kullanmayalim. Nukleer enerji ciddi konudur, bu oyle bir cirpida alinacak karar degil, isin ucunda salt doga katliami degil ayni zamanda zarar edip kazik yemek de var.

Keske burada guc elektronigi alaninda calisan bir elektrik muhendisi olsaydi.

Mehmet CK
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:48

Bizim okulda Guc Elektronigi hocasi(yani isi bu) oyle doga dostu bir adam olmamasina ragmen nukleer santral icin kesinlikle hayir demisti, cunku pahali kendini amorti edemez, daha degisik metodlar var demisti.

Yalniz sadece hidroelektrik santrallarla da bir yere varilamaz demisti, gelismis ulkeler bunu "peak shaving" yani "tepe trasi" icin kullandigini belirtmisti. Acikca, gece insanlarin elektrik ihtiyaci olunca tuketim artiyor bu da hidroelektrik santrallardan karsilaniyor demisti.

Bu ciddi ciddi dusunulmesi gereken konu. Enerji santralin e ihtiyacimiz var, termik santrallerden ozellikle bazilarindan(Yatagan ve Gokova) acilen kurtulmamiz gerekiyor. Dogal gazdan elektrik tam bir fiyasko, evet cozum lazim, ama bu nukleer santral olamaz, cunku santral cok ama cok pahali ve dedigim gibi bir Fransa gibi 60 yuzde elektrigi nukleer santralden karsilayacaksak, 10-15 santral gerekir, bu da ekonomiyi cokertir. Cokertemez cunku bunu hayal bile edecek paramiz yok!!!!!

Yusuf
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:53

MehmetCK bu teknolojilerde enerji depolama olmuyor. (Nukleer haric). Ekonomi'de onemli
olan sey zaten bir devletin yedek enerji depolari. Petrolda bu yedek depolar
azalmaya basliyor. %100 bir gunes, su veya ruzgar enerji santrellerinde
uretilen elektrik direk bir sehire verilmesi gerekiyor, cunku elektrigi depolama
imkani yok. Elektrik ucup gidiyor. O santrale birsey olsun, ekonomi coker
cunku yedek enerji deposu yok.

Ama hidrojende boyle degil. Hidrojen ayni petrol gibi depolanabiliyor.
Bu yuzden hidrojen ile uretilen elektrik, petrolun yerine gececek en
iyi sey.

Mehmet CK
15 yıl önce - Pts 17 May 2004, 21:57

Abi bizim acilen ucuz ve kaliteli enerjiye ihtiyacimiz var, umarim ABD doktora alsin diye YOK kontenjani ile gonderdigimiz H, saglam birkac makale ve guzel bir dissertatition(Alimemo Turkcesi ne bunun? ) ile doner.

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET