Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - İnegöl
« önceki   1234 ... 343536   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
eminya
12 yıl önce - Cum 02 Eyl 2005, 21:11
İnegöl Sani Konukoğlu Cami

(+)

(+)

Ebru K.Türk
12 yıl önce - Cmt 03 Eyl 2005, 00:18

Öncelikle resimleri yollayan arkadaşa bir lafımın olmadığını bilmesini isteyerek söze başlıyayım. Resimleri beğendim. Sadece o projeyi öyle yapanları pek anlamam kolay olmuyor.

Zaten yeni yapılan her türlü binada olduğu gibi camiler de beton yığını abidelerden ibaretler. Hele ki yukarıda resimleri olan cami gibi alternatif tarzda yapılınca bence cami olduğu izlenimi bile veremiyorlar. Taklit ve betondan bile olsa somanlı dönemini andıran eserler yinede modern tarzdan daha göz okşayıcı geliyor bana. Hele ki bu tarz ibadethaneleri avrupada bol miktarda ve başka dinlere ait olarak gördükten sonra caminin cami olduğunu belli eden çiniler, kemerler, süslemeler de alışılagelmişin dışında olunca bir islam ibadethanesinin bir avrupa ibadethanesinden minaresi ve içindeki halıları dışında pek bir farkı kalmıyor.

İnanın şöyle milyonlarca doları rahatca harcayacak kadar malım olsa yada Türkiye o kadar zengin olsa tıpkı eski eserler gibi kesme taşlardan yapılmış, taş işcilikleri mükemmel ve abidevi eserler yaptırmak yada yapılmasını isterdim. Beton yığınlarının hiç biri 100 yıl dahi kalamıyor ama taş eserlerden binlerce yıl kalanları bile oluyor...

Tolgaryus
12 yıl önce - Cmt 03 Eyl 2005, 10:34

Şunu söylemek isterim ki mimari açıdan güzel bir cami yapılmış.Ben İnegöl'e bu camiyi yaptıranları kutlamak isterim.Herşey ince ince düşünülmüş.Saati bile konsepte uydurmuşlar.Bu tip ibadethanelere alışık olmadığımız için ters geliyor olabilir ama inanın çağımıza uygun tarzda yapılmış bir cami burası.Tabi ki bu geçmiş mimari kültüre sahip çıkmayalım demek değil.Geleneksel tarzda camilerimiz zaten yapılıyor.Mesala şu anda Nilüfer Fatih Bulvarı üzerinde klasik cami mimarisinde büyük emek sarfedilerek yapılan bir cami var.Bu tip camilerimiz yaygın bir şekilde zaten yapılıyor.Bir örnekte Fethiye köyünün içinde yeniden yapılan camidir.Yeniliklere biraz daha açık olabilirsek İnegöl deki gibi eserlerin de güzel olduğunu hissedebiliriz.

Arkadaşım Ebru,

Bursa hakkındaki mesajlarını merakla takip ediyorum.Ancak sen yeni yerleşme bölgesi olan İhsaniyenin,Beşevlerin daha güzel olduğunu,şehir içindeki eski yerleşimlerin sıkıcı olduğunu belirtiyorsun,ki bir yanıyla bende hak veriyorum,bu konuda başlık açıp çokta güzel fotoğraflar gönderdin,bu modern mimari tarzındaki camiye neden karşı çıktın anlayamadım.

Bence kesinlikle eski Bursa kültürüne sahip çıkalım,ama modern yapıları da kabullenelim.
Kabullenmememiz gereken yapılar Tower Plaza,Yeni Çelik Palas Oteli gibi gerçekten beton yığını binalar olmalı.

Bir konu daha var ki bu da benim mesleğim ile ilgili.Beton 100 yıl bile kalmıyor düşüncesi tamamen uygulamadaki hatalardan kaynaklanıyor.Aslında beton tam mukavemetini 100 yılda kazanır.Çok sağlam beton binalar yapmak mümkün,bu tamamen betonarme binayı yapan kişinin niyeti ile ilgili.

Eski zamanlarda kötü teknoloji ile çok sağlam taş binalar yapılmış çünkü işçilikten,ustalıktan,malzemeden kaçılmamış.Şimdi çok ileri teknolojilerle sağlam binalar yapamayanlar , ucuza mal etmek adına herşeyden taviz veriyorlar.Kaliteli bir yaşam için hiç bir noktada taviz vermemeliyiz.

Sevgiyle kalın

ugurcavac
12 yıl önce - Cmt 03 Eyl 2005, 10:55

Evet! camilerin değişik ve günümüz modern mimarisi tarzında yapılması gerektiği konusunda Tolga'ya hak veriyorum.Mesela ben Akçakoca'da bir cami gördüm Modern tarzda yapılmış;olmaz öyle şey! bir harika.Tabii Ebru'ya eleştirisi konusunda şöyle hak veriyorum: Resimdeki cami her nekadar değişik mimariyle yapılmışsada yüzüne gözüne bulaştırılmış bir yapı.Bence,üzerinde çalışılmamış, niteliksiz bir mimari tarzla yapılmış.Akçakoca'daki camiyi görmenizi tavsiye ederim,eee... nede olsa Ağa Han ödülü alan bir mimarımıza ait projesi.

ALİ ÖZER

12 yıl önce - Cum 16 Eyl 2005, 00:55

inegöl.....
oylatı köftesi mobilyası....

belki türkiyede birçok ilde bu kadar meşhur şeyler yoktur ..
malesef bursaya yakınlığından kaybediyor il olmayı...
neyse inegölümüz bize kalsın..
bisikletleriyle adeta çinin bir kasabası gibidir bu arada bilmeyenlere.....

sayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   1234 ... 343536   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA