Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
İlhan
18 yıl önce - Çrş 12 May 2004, 19:34
[İST-E2.01] - Leonardo da Vinci'nin Haliç Köprüsü Gerçek Oluyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Leonardo Da Vinci'nin 1502 yılında Haliç için çizdiği köprü projesini hayata geçirmek için gerekli çalışmalara başladı. Köprü, içinden raylı sistem ve araç yolu geçecek şekilde çelik ve cam karışımından inşa edilecek.

Leonardo Da Vinci'nin 1502 yılında Haliç için çizdiği ve 1952 yılında Topkapı Sarayı’nda bulunan mektupta bahsettiği köprü projesi yıllar sonra hayata geçiyor. 2002 yılında İstanbul Metrosu kapsamında Haliç geçişi için bir köprü projesi geliştirmesi için İstanbul’a davet edilen ve 2004 Atina Olimpiyat Oyunları Kompleksi'nin de mimarı olan İspanyol mimar Santiago Calatrava, İstanbul’a yapılacak bir köprünün Mimar Sinan'ın eserleriyle uyuşması gerektiğini ve su üstünde yüzer gibi görünen saydam bir köprünün uygun olduğunu söylemişti.

Bu fikirden yola çıkan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Leonardo da Vinci’nin Haliç köprüsü projesini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Çizimleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından yapılan köprünün, Taksim’den gelip Yenikapı’ya giden metro hattının köprü bölümünde önemli bir boşluğu doldurması bekleniyor. Metro hattı üzerinde bulunan noktalar ve tüneller metro projesi kapsamında onarılmış ama köprü bölümü için Unkapanı Köprüsü’ne sıcak bakılmamıştı.

Hazırlıklarına başlanan yapının, içinden raylı system ve tekerlekli araçlar için yol geçecek şekilde çelik ve cam karışımı şeffaf bir köprü olması düşünülüyor. Norveçli mimar ve tasarımcı Vebjørn Sand’ın da 1996 yılında Norveç’te yaptığı, Da Vinci’nin tasarımı bile birebir örtüşmeyen ama orijinal taslaktan izler taşıyan bir heykeli bulunuyor. Bu heykel işlevsel bir nitelik taşımıyor fakat dünyanın büyük heykelleri arasında yer alıyor.

Kaynak: www.sabah.com.tr


messiah_haktan

18 yıl önce - Çrş 12 May 2004, 21:33

1 hafta önce metro icin kazilinan tünellerin bosuna kazildigi yaziyordu sabah gazetesinde simdi ise metronun bu köprü üstünden gececegi yaziyor,koruma kurulu okeyledi mi ki bu projeyi durup dururken?

Turhan
16 yıl önce - Cmt 22 Ekm 2005, 04:51
Haliç Köprüsü


Haliç'e metro köprüsü geliyor
Topbaş, Haliç'e yapılacak köprünün iki ay içinde başlayacağını söyledi  
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metro geçişi için Haliç'e yapılacak köprü inşaatına iki ay içinde başlanacağını açıkladı.

Kendisinin çizdiği köprü projesinin Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığını belirten Topbaş, ''Köprü inşaatına iki ay içinde başlanacak, iki yılda da tamamlanacak. Taksim-Yenikapı metrosu en geç üç yıl içinde hizmete girecek'' dedi.

Sultançiftliği-Vezneciler arasında yapılan raylı sistem hattının da şubat 2006'da biteceğini dile getiren Topbaş, başlayan diğer raylı sistem projelerinin de hızla devam ettiğini söyledi.

Topbaş, Leonardo Da Vinci'nin 1502 yılında Haliç için çizdiği köprüyü ise Eyüp-Sütlüce arasında yapmayı planladıklarını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, "köprünün bir ayağı Haliç'teki adaya basacak. Böylece yayalar Haliç'in iki yakası arasında yürüyerek geçiş yapabilecek'' diye konuştu.

Topbaş, Çamlıca'ya yapılması planlanan televizyon kulesinin ihalesinin de yılbaşına kadar gerçekleştirileceğini ve kule inşaatının 2006 yılında başlayacağını söyledi.

Kaynak


Mehmet Kasım
16 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 18:09
NEREDE ?


2 SENE OLDU hala ortalarda proje yok.Ne zaman proje  bitecek ne zaman inşaa edilecek.Bilgisi olan var mı?

Proje bolluğundan geçilmiyor.Ama icraat yok.........


En son Mehmet Kasım tarafından Sal 11 Nis 2006, 18:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Rifat Behar
16 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 18:21

Eminönü - Unkapanı arasında parkın bir bölümü paravanla kapandı. Galiba inşaat başlayacak...Kaptan-ıDeryaİbrahimPaşa

16 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 07:41

Norveç te bi heykeltraş bu köprüyü heykel olarak yapmış diye okudum.. acaba resmi var mıdır?

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 16:32

Alıntı:
Eminönü - Unkapanı arasında parkın bir bölümü paravanla kapandı. Galiba inşaat başlayacak...

Dün Rifat üstadla, detaylı bir harita üzerinde yaptığımız tahminde, paravanla kapatılan noktanın, aşağı-yıkarı İMÇ 6. Blok'un sağ tarafının hizasına denk düşen noktada olduğunu ve paravanın ortasından geçerek güneyindeki yamaca giriş yapması muhtemel doğrultudan geçtiği kanaatine vardık. Bir fizibilite çalışması da olabilir, ciddi bir iş başlangıcı için ön hazırlık ve inşaat alanının yalıtılma çalışması da olabilir. Bakalım, bir süre sonraki gelişmeler neyi gösterecek...

Akın KURTOĞLU


tolginho

16 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 19:57

Norveçteki Köprünün neye benzediğini merak edenler içinAşağıdaki sayfadan da daha detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.
http://www.vebjorn-sand.com/thebridge.htm

TOLGA KAPROL


Mehmet Kasım
16 yıl önce - Sal 16 May 2006, 13:12
DA VİNCİ METROSU ( ! )


Taksim-Yenikapı Metrosuna Da Vinci Metrosu adının verilmesini öneriyorum.
 


http://www.yapi.com.tr/turkce/Haberler_Detay.asp? ...wsID=45692

Perşembe Pazarından Unkapanı istikametine uzanacak Metro Köprüsünün  Da Vincinin tasarımından esinlenen projesi tamamlanma aşamasına geldi.

Denizden yüksekliği 40 metre deniliyor.Şeffaf cam tasarlanmış.

 

(+)


Oghuz
16 yıl önce - Çrş 17 May 2006, 09:24
metro değil yaya köprüsü


Haberde bahsedilen köprünün metro için olmadığı anlaşılıyor.

Alıntı:
Güngör, köprünün yayalar için olacağını, ancak acil durumlarda köprüden itfaiye gibi araçların da geçebileceğini vurguladı.


Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2006/05/17/guncel/axgun01.htmlsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM