Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Özgür Tekirdagli
10 yıl önce - Cum 31 Ekm 2008, 03:20
Eskişehir´e yeni stad


Stadyum gidiyor rezidans geliyor
30 Ekim 2008 Perşembe
Kentin en merkezi yerinde bulunan Atatürk Stadyumu’nu TOKİ devralıyor. Bu alana rezidans tarzı konut ve alışveriş merkezi yapılacak. TOKİ Muttalıp’ta Eskişehirspor’a 33.500 kişilik stat yapacak. Projenin temeli 2 ay içinde atılacak.
Yıllardır taşınıp taşınmayacağı tartışma konusu olan Atatürk Stadyumu ve spor kompleksi için TOKİ ile Gençlik Spor Genel Müdürlüğü anlaşmak üzere. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da destek verdiği projeye göre Atatürk Stadyumu tamamen yıkılacak. Ortaya çıkan dev araziye rezidans tarzı çok katlı konut ve alışveriş merkezi yapılacak. Yapılacak olan binalar için geniş yeşil alanlar ayrılacak. TOKİ Proje hakkında son rötuşları yaparken arazi karşılığında Eskişehirspor’a Muttalıp Anadolu Üniversitesi 2 Eylül Kampusu karşısında 33.500 kişilik modern bir stat yapacak.
Eskişehir’in merkezinde büyük bir alana sahip olan stadyum bölgesi yapılacak olan protokolle TOKİ’ye devrediliyor. Eskişehir’in gündeminde olan yeni stat projesinin hazır olduğu belirtilirken, projenin yapımı için TOKİ ile görüşüldüğü ve anlaşmaya varıldığı öğrenildi.
Yeni yapılacak statta 100 kişilik bir otel, alışveriş merkezi, sosyal donatılar, ve büyük bir otoparkta yer alacak. Dört tarafı da kapalı olacak olan yeni stat için temelin ise yılbaşından hemen sonra atılması planlanıyor.
Öte yandan yine yapılan anlaşmaya göre Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından TOKİ’ye devredilecek olan stadyum bölgesinde de TOKİ konut ve alışveriş merkezi inşa edecek. Dış saha olarak bilinen bölgede kapalı alanları oluşturacak olan TOKİ stadın sit alanı olarak belirlenen bölgelerinde yeşil alan ve meydan oluşturacak. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile TOKİ arasında yapılan anlaşma önümüzdeki ay yapılacak olan protokol ile resmiyete taşınacak. Eskişehir’de yapılması planlanan devir teslim törenine ise Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu’nun da katılması bekleniyor.
Yapılacak olan protokolün ardından ise stat yapım çalışmalarının hemen başlaması planlanıyor.

REZİDANS TARZI YAPILAR

Öte yandan rezidans dairelerin gördüğü yoğun talep, konut piyasasında ilginç bir pazarlama taktiğinin oluşmasına da neden olmuş gözüküyor. Pek çok inşaat firması, standart daire/apartman projelerini, rezidans olarak adlandırıyor; projelere sonu rezidans ile biten isimler veriyor.Standart rezidans hizmetlerinin verilmediği bu apartman daireleri, isimlerinden dolayı tüketiciler tarafından markalı projeler olarak algılanabiliyor.
Tüm dünyada ve Türkiye'deki örneklerine bakıldığında standart bir rezidans dairede, tam donanımlı mutfak, ütü odası, kablolu televizyon, uydu tv, internet bağlantısı, kasa, direkt telefon, split klima, kasa ve çamaşır makinesi gibi servislerin yanı sıra, sekreterlik hizmeti, resepsiyon hizmeti, günlük temizlik servisi, kuru temizleme, çamaşırhane, alışveriş servisi ve otopark da yer alıyor.
Yapılacak olan alışveriş merkezleri de konutları destekliyor. Eskişehir Atatürk Stadyumu ve spor kompleksi üzerine yapılacak olan yeni projede otopark ve yeşil alanın da oldukça geniş bir sahada bırakılacağı ifade edildi.Kaynak: Eskişehir Anadolugazetesi

http://www.anadolugazetesi.net/haberdetay.asp?hid=12815


Karaman Ahmet
10 yıl önce - Cum 31 Ekm 2008, 03:38

Haberde proje mevcut deniyor.

Acaba stat projesinin resimleri medyada mevcutmu?


onur2648

10 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 18:19

ben 2 3 resim görmüştüm gercekten güzel birsey olacağa benziyor internette dolasırken yazdım yeni eskişehirspor stadı die resimleri çıktı sizde bir öyle deneyin bulma imkanınız vardırHakan ERTÜRK

10 yıl önce - Çrş 24 Arl 2008, 18:24

Bence önce proje kesinleşir ondan sonra projenin özellikleri ve fotoğrafları yayınlanır.
Üstelik stad yapılmadan da mevcut stad yıkılamaz bence.
Maçları muttalip çayırında oynayacak değil ya Eskişehirspor..ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET