Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Kızılcahamam
123 ... 232425   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Erdal
14 yıl önce - Pzr 09 May 2004, 22:43
Ankara Kızılcahamam


Tuna Yersu
14 yıl önce - Pzr 09 May 2004, 23:02
wow


süper bir fotoğraf..tebrikler erdal!

hakanates
14 yıl önce - Pts 28 Hzr 2004, 12:48

Kızılcahamam'ı geçince eşsiz güzellikte bir yer var...
Işık dağı...
Işık dağından Haziran ayı içerisinde çektiğim 2 fotoğraf...(+)
H.A.
(+)
H.A.serkancirak
13 yıl önce - Cmt 25 Hzr 2005, 13:12
Ankara Soğuk Su Milli Parkı


Ankara - Soğuksu Milli Parkı


Yeri: Ankara ili Kızılcahamam ilçesi


Ulaşım: Ankara iline 78 km. uzaklıktaki kaplıcaları ile ünlü Kızılcahamam ilçesine 2 km. mesafede bulunan Milli Park'a Ankara-İstanbul karayolu ile ulaşılmaktadır.


Özelliği: İç Anadolu stebinde kuzey Anadolu'nun gür ve ormanlık bölgelerine geçiş kuşağında yer alan saha, iki ana vadiye açılan pek çok yan dere ve vadiler arası düzlüklerden meydana gelen jeomorfolojik bir yapıya sahiptir. Andezit, bazalt, tüf ve anglomeralar jeolojik yapının ana kayaçlarıdır.

Bu arazi yapısı üzerinde,tabii görünüşünü koruyan karaçam,sarıçam,meşe ve kavak ağaçlarından oluşan ve alt flora türleriyle zenginleşmiş bir orman dokusu bulunmaktadır. Yaban domuzu, ayı, kurt, tilki, geyik, sansar ve akbabalar sık görülebilen yaban hayvanlarıdır.


Görülebilecek Yerler: Park sahasında manzara günün her saatinde çok çeşitli ve değişik güzelliktedir. Milli Park haricinde, Milli Park'a bağlı pırnak,keklik ve sülün üretme istasyonu bulunmaktadır. Üretme istasyonunda kınalı keklik,çil keklik,şahin,sülün,bıldırcın ve güvercin bulunmaktadır.


Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Park; yürüyüş, dağcılık ve piknik yapmak için uygundur. Milli Park dahilinde idare binası, misafirhane, gazino, memba suyu işletmesi, büfe, müze, açık hava tiyatrosu ve turistik otel mevcuttur. Çadır ve karavanla konaklama mümkün olduğu gibi bungalowlarda da kalınabilir.


serkancirak
13 yıl önce - Pzr 03 Tem 2005, 12:23

KIZILCAHAMAM
Doğanını bağışta bulunurken cömert davrandığı yer Kızılcahamam: Dağlar, ormanlar, kaplıca, içmeler ve daha çok şey...
Ankara’ya 75 km. uzaklıktaki sık çam ormanlarıyla kaplı olan Kızılcahamam Ankara çevresinin en sık gidilen dinlenme yeridir. Geniş bir alana yayılmış olan orman içinde konaklama tesisleri ve lokantalar var.

Kızılcahamam’da, sularının özelliği benzerlik gösteren Büyük ve Küçük Kaplıca bulunuyor. Bu kaplıcalardan Romalılardan bu yana yararlanıldığı saptanmış. Kaplıca suyu ile yapılan banyolar, romatizma, siyatik, lumbago, nevralji ve bazı kadın hastalıkları; içme kürleri ise karaciğer, böbrek, mide ve safra kesesi hastalıkları üzerinde etkili oluyor. Bu tesislerde bir de Fizik Tedavi Enstitüsü var.

Kızılcahamam kaplıcaları, son yıllarda yeni ve nitelikli tesislerle desteklendi. Patalya Termal Tesisleri ve Ab-I Hayat Termal Resort Otelin açılmasıyla 500 nitelikli yeni yatak eklendi. Tesislerin açık ve kapalı termal havuzları, doktor kontrolünde termal sağlık üniteleri, fizik tedavi merkezleri, "fitness center"ları, çamur banyoları, lokanta ve barları, konferans salonları bulunuyor.

Belediye’ye ait Çam otel de hizmetini geliştirerek sürdürüyor.

Kızılcahamam sadece termal tesisleriyle tanınmıyor. Türkiye’nin şişelenerek tüm ülkeye dağıtımı yapılan ilk maden sularından biri Kızılcahamam’da.

SOĞUKSU MİLLİ PARKI

Kızılcahamam ilçe sınırları içerisinde kalan Soğuksu Milli Parkı 1050 hektarlık bir alanı kaplayan dağ turizmi alanıdır. Yükseklik 1000 ile 1800 metre arasında değişir. En yüksek tepesi 1789 metre rakımlı Arhul tepesidir. Hava sıcalığı yazın en yüksek 35.6, kışın en düşük 14.6 derece olur.

Ormanlar volkanik bir arazi parçasında bulunduğu için çok sayıda sıcak ve soğuk su kaynakları bulunur. Zengin bitki örtüsü içinde en çok bulunan karaçam türleridir. Yabani gül, çilek ve fındık, ahlat, ardıç, meşe ve çeşitli kır çiçeklerini görebilirsiniz. Milli park alanında yaban domuzu, ayı, tilki, çakal, tavşan gibi hayvanlar da yaşar, sincapları ise dolaşırken sık sık görürsünüz. Park yakınında keklik ve çil üretme istasyonu bulunmaktadır.

Şahin, sülün, bıldırcın türlerine de rastlanır. 8000 ziyaretçi alabilecek şekilde düzenlenmiş piknik alanı temel ihtiyaçları karşılamaktadır. Piknik masası, ocak yeri çöp bidonu, içme suyu çeşmeleri ve tuvaletler ile aniden bastırabilecek yağmura karşı sığınak bulunmaktadır.

Ayrıca 2 gazino, bir büfe, 500 kişilik anfi tiyatro ile 80 yataklı bir otel var. (Müdürlük Tel: 312.736 11 15) Bir de küçük ve şirin müze bulunuyor.

Kurallara Uymayan fotoğraflar silindi.Lütfen kurallarımıza uyalım.
Resim Yükleme Kuralları Selahattin
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 232425   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA