Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Adana - Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB)
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Ana Sayfa -> ADANA
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Resul GUL
5 yıl önce - Cmt 11 Nis 2009, 16:46

AOSB CAMİSİ

(+)

(AOSB)

(+)

Resul GUL
5 yıl önce - Cum 17 Nis 2009, 21:14

Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB)

(+)

(+)

İsmailSY
2 yıl önce - Sal 19 Hzr 2012, 11:29

Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi ilgili önemli bilgiler;

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olarak öne çıkan ve bin 225 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Adana Organize Sanayi Bölgesi'nde bugün 300 firmada yaklaşık 30 bin kişinin istihdam edildiği kaydedildi.

Söz konusu firmaların 69'u tekstil alanında faaliyet gösterirken, 45'i de metal sanayi sektöründe yer aldığına dikkat çekildi. Bunun yanında 33 firma plastik, 32 firma gıda sanayi, 23 firma kimya sanayi, 21 firma yapı elemanları, 20 firma ağaç sanayi, 11 firma makine, 11 firma petrol ambalaj, 11 firma kağıt sanayi alanında faaliyet gösterdiğinin altı çizildi.

Geriye kalan 9 firma depolama, 8 firma ambalaj, yine 8 firma döküm, 6 firma banka, 6 firma boya sanayi, 4 firma tohumculuk, 3 firma nakliye ve 3 firmanın da cam sanayi alanında üretimde bulunduğu bilgisi verildi.

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olarak öne çıkan AOSB'de toplam 25 firmanın inşaat aşamasında, 73 firmanın da proje aşamasında olduğuna dikkat çekildi. Proje ve inşaat aşamasındaki firmalarda metal ve tekstil sektörü ön plana çıktı. AOSB'de üretim aşamasındaki işletmelerin yanı sıra inşaat ve proje aşamasındaki firmalar ile birlikte toplam 428 işletmenin toplam 19 ayrı sektörde yer aldığı ifade edildi.

AOSB'de farklı sektörlerde çalışan işçi sayısı toplamının 30 bin 208 olduğu vurgulandı. Bu işçilerin 8 bin 950'i tekstil sektöründe, 3 bin 750'i si plastik sanayide yer alırken, 2 bin 983'ü metal sanayi alanında üretim faaliyetlerine katıldığı yorumu yapıldı. 2 bin 680 işçinin gıda sanayi alanında faaliyet gösterdiği bölgede 2 bin 420 işçi kimya sanayi, bin 870 işçi yapı elemanları, bin 370 işçi ağaç sanayi, bin 350 işçi makine, 760 işçi petrol ürünleri, 750 işçi kağıt sanayi, 650 işçi döküm, 470 işçi depolama, 450 işçi elektrik, 380 işçi boya sanayi, 360 işçi ambalaj, 350 işçi tohumculuk, 320 işçi cam sanayi, 265 işçi nakliye ve 80 işçi de banka sektöründe çalışıyor.

http://www.haberler.com/bin-225-hektarda-30-bin-istihdam-3717843-haberi/

erolcoş

1 yıl önce - Pzr 27 Oca 2013, 23:49

Alıntı:
AOSB'DE BİR ''İLK''E DAHA İMZA ATILDI

Adana OSB'de Türkiye'de İlk Kez Özel Teknik Meslek Lisesi Kuruluyor

Gerek ticaret hacmi, gerekse altyapı ve büyüklük olarak Türkiye genelindeki 268 organize sanayi bölgesi arasında 'ilk 10'da yer a...lan Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) bünyesinde Türkiye'de ilk defa 'Özel Teknik Meslek Lisesi' kuruluyor. Geçtiğimiz aylarda Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile OSB'lerde kurulabilecek teknik liselerin teşvik edilmesi ilk olarak Adana'da sonuçlarını vermeye başladı.

AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, OSB'deki 'Protokol İmza Töreni'ndeki konuşmasında, okulun önümüzdeki eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerini almaya başlayacağını, 48 derslikli ve 1.200 öğrenci kapasiteli olacağını bildirdi. Sütcü, OSB bünyesinde Çukurova Üniversitesi'ne bağlı 'Teknik Meslek Yüksekokulu' olduğunu, ancak yüksekokula altyapı oluşturacak 'teknik lise'nin eksikliğini hissettiklerini bildirdi.

"AOSB'de 2-3 bin teknik eleman ihtiyacı var"

Sütcü, "Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan protokol ile OSB'lerde kurulabilecek teknik liselerin teşvik edilmesi hedefleniyordu. Bu kapsamda bize ilk başvuruyu Erkan Eğitim Kurumları yaptı" dedi.

Yapmış oldukları çalışma ve analizlerde, sadece AOSB bünyesindeki işletmelerde çalışacak yaklaşık 2-3 bin teknik elemana ihtiyaç duyulduğunu tespit ettiklerini vurgulayan Bekir Sütcü, bu nedenle okulun eli anahtar tutan öğrenciler yetiştirecek olmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

"Toplam istihdamın yüzde 12'sini karşılıyoruz"

Sütcü, "Adana'daki işsizliği, istihdama yönlendirmek istiyoruz. Kentteki toplam istihdamın yüzde 12'sini AOSB tek başına karşılıyor. Biliyorsunuz, Adana işsizlik oranının yüksek olduğu bir kent, bu oranı avantaja nasıl dönüştürebileceğimizin çabasındayız. Sanayicileri bölgemize çekerken, onların ihtiyaç duyduğu teknik elemanı yetiştirmek için bu tür eğitim kurumlarına da ihtiyacımız var'' diye konuştu.

"2013-2014 eğitim-öğretim yılına yetişecek"

Özel Teknik Lisenin 2013 - 2014 eğitim öğretim yılında öğrenci kabulüne başlayacağını söyleyen Sütcü, teknik lise bünyesindeki bölümlerin de, şu anda akademik faaliyetlerini sürdüren ÇÜ Teknik Meslek Yüksekokulu'nun altyapısını tamamlayacak şekilde 5 ana dalda açılacağını, böylelikle de 'kalifiye elaman' sorununun çözümünde önemli bir adım atılacağını ifade etti.

"Teknik lise bünyesinde 5 bölüm olacak"

Erkan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hatipoğlu da, "Bu proje ile ilk kez bir özel teşebbüs OSB içinde lise kuruyor. Protokol kapsamında teknik lise bünyesinde; kimya, tekstil, makine, elektrik ve elektronik olmak üzere 5 bölümden oluşacak. Darısı üniversiteye olsun'' diye konuştu.

"Teknik eleman işgücünü yetiştireceğiz"

Erkan Eğitim Kurumları Genel Koordinatörü İzzettin Yüzçelik ise, "Kurum olarak sadece Adana'ya değil, bölge insanına da hizmet veren bir markayız. Sanayinin altyapısını oluşturan 'nitelikli ara eleman gücü'nü, bir başka ifade ile de teknik eleman gücünü yetiştirecek okulun protokolünü imzalamanın heyecanını yaşıyoruz. Bu hizmetlerin tamamını, layıkıyla yerine getireceğiz" diye konuştu.

25 yılda eğitime 25. halka

Yüzçelik, konuşmasının devamında da şu görüşleri dile getirdi; "Adana Eğitim dünyasında 25 yılda 23 farklı bölüm ve yılda ortalama 7000 öğrenci kapasitesi ile hizmet veren Erkan Eğitim kurumları, bünyesine iki yıl önce 23.eğitim kurumu olarak Erkan Koleji'ni, bu yıl da 24. eğitim kurumu olarak Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'ni kazandırmıştı. Teknik Meslek Lisesi ise Erkan Eğitim Kurumlarının 25 yılda 25. eğitim halkası olarak eğitim öğretim hizmeti verecek.

Konuşmaların ardından AOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü ile Erkan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Hatipoğlu arasında protokol imzalandı. İmza törenine, OSB Genel Sekreteri Mustafa Keskin, Erkan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serdar Hatipoğlu, yönetim kurulu üyesi Erdal Hatipoğlu, Kurs Müdürü Kazım Avlar ile kurum avukatı Ceyda Yüzçelik katıldı.

Alıntı:
Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, Adana Organize Sanayi bölgesinin Gaziantep Organize sanayi bölgesine oranla hacim itibarıyla çok büyük olduğunu söyledi. Aksoy," Adana OSB'de boş yer yok. Adana bölgenin İstanbul'u yani Orta doğuya açılan kapı" dedi.

ADANA OSB'DE BOŞ YER YOK

Adana ile beraber Başkanlığını Vekaleten yürüttüğü Mersin'in yanında 7 ilinde koordinatörlüğünü yürüten Aksoy,"Ben 9 ilde Bölge Müdürlüklerinde denetim koordinasyonu yapıyordum. Adana, Gaziantep'e oranla Organize sanayi bölgesinde hacim itibarıyla çok büyük. Ve Adana da boş yer yok. Ve Adana Bölgenin İstanbul'u. Orta doğuya açılan kapısıdır" şeklinde konuştu.

http://www.5ocak.com.tr/tr/s_detay.asp?id=8776

Alıntı:
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEK OKULU YENİ EĞİTİM DÖNEMİNE BAŞLADI…

OSB ve Çukurova Üniversitesi iş birliği çerçevesinde firmaların ara eleman ihtiyacını karşılamak için 2 yıl önce alınan kararlar neticesinde OSB’ye ait binanın Çukurova Üniversitesine tahsis edilmesinin ardından gerekli çalışmalar yapılıp 2010-2011 yılı için eğitime hazır hale getirilmiştir.Organize Sanayi Bölgesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu elektrik, elektronik, makine ve tekstil tekniği olmak üzere dört bölümde, toplam 240 kişi kapasiteli, her bölüm 30’ar kişiden 120 öğrenciye, uygulamalı biçimde eğitim ve öğretim verecektir.. Bölümlerin tespiti Bölgemizde sanayicilerimizle yapılan anket neticesinde belirlenmiştir.

http://www.adanaorganize.org.tr/index.php?online=haberdetay&id=35

YAKUP001
1 yıl önce - Pzr 03 Şub 2013, 16:01

neyi nasıl kıyasladıgın önemli.adanada 2 tane osb var antepte beş tane.kıyaslama yaparken bir ildeki osblerin toplam isdihdamına bakmak en dogrusudur.isdihdan açısında adana bursanında antebinde konyanında gerisindedir.Örneğin bursada osb lerde çalışan sayısı 150 binleredayanmış,bizdeki yöneticilerse 30 bincivarındaki isdihdamla övünüyorlar.iddia ediyorum 10 -15 sene sonra osmaniye osb bu büyüme hızını devam ettirirse adana osb yi bile sollayabilir.adana işsizlik rekorları kırmaya devam eder.

Ana Sayfa -> ADANA