Ana Sayfa  

Canon mu? Nikon mu?
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Sonraki
cevap yaz Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET

Canon mu? Nikon mu?
Canon mu?
47.2%
 47.2%  [108]
Nikon mu?
52.8%
 52.8%  [121]
Toplam Oy : 229

emrullah

Pts 27 Ekm 2008, 14:41   Canon mu? Nikon mu?

Futbolda takım fanatikliği,düşüncelerimizi savunan siyasi parti partizanlığı,otomobillere olan marka düşkünlüğümüzün olduğu gibi yıllarca fotoğrafçılar arasındada bu iki marka arasında da bir rekabetin yada fanatiklerinin olduğunu söylersek yalan olmaz herhalde.

Ben bu sitede de gerçekten canon ve nikon hastası insanlar olduğuna inanıyorum.İleridede SLR bir makina almayı düşünüyorum.Bana yada bizlere canon yada nikonun birbirini ayırt edici yada üstünlük sağladığı ve yahutta ortak özellikleri neler olabileceğini paylaşabilirsiniz.

Başlığı açarken özelliklede oylama başlığı olarak açmadım çünkü cevapların şöyle olmasını istemiyorum;
Cevap: evet canon daha iyi.
Cevap: evet nikonun şekli daha güzel bence o daha iyidir.... gibi;

Cevapların biraz daha teknik yada tecrübelerden faydalanılarak yazılması bence daha iyi olur.

mesajı beğendiniz mi?: +5
Veli yaman

Pts 27 Ekm 2008, 15:28   Canon mu? Nikon mu?

Benim ilk dijital makinam canon'du çok güzel makinaydı bir gün FAS seyahatinde Nikon D70S gördüm bayıldım dedim ki bu makinayı araştırayım kime sordumsa canoncu canon dedi nikoncu nikon bende gidip NikonD80 aldım memnunum bir şey fark ettim makina kadar güzel gören gözlerin olmasa makinanın bir anlamı yok...

Nikon diyorum

serkan90

Pts 27 Ekm 2008, 15:40  

Nikon D200 ve Canon 40D kullanmış birisi olarak şunu söyleyebilirim yetersiz ışıkta ve loş ortamlarda yapacağın çekimlerde Canon'dan biraz daha iyi verim alabilirsin. Eğer gerçek kalite istiyorsan Nikon'dan şaşmayacaksın ama tabi herşey sende bitiyor doğru kareyi görmezsen performans bekleyemezsin ondan, küser, ama onu mutlu edersen öyle enstantaneler verir ki canon falan düşünemezsin

Bir fotoğrafçının bir sözü vardı "canon ideal sevgili gibidir, nikon evlenilecek insan..."

Hakan Aydın

Pts 27 Ekm 2008, 15:42  

Aslında önemli olan hangi marka ile başlandığıdır. Nikon'la başladıysanız ondan vazgeçmek imkansız gibi. Canon için de aynı şey geçerli. Ancak iki markanın başlangıç seviyesi DSLR makinelerini karşılaştıracak olursak Nikon'u tek geçerim.

Fotomuhabirlerinin kullandığı üst sınıf DSLR için ise Canon'un tartışılmaz bir üstünlüğü var.

Alıntı:
canon hafiftir, nikon ağır

canon yenilikçidir, nikon tutucu

canon şakacı ve neşelidir, nikon ciddi ve hüzünlü

canon süslüdür, nikon sade

canon yalancıdır, nikon doğrucu

canon delişmen ve duygusaldır, nikon akılcı ve gerçekçi

canon gelişmelere açık ve atılgandır, nikon tedbirli ve temkinli

canon yamalı bohçadır, biraz ondan biraz bundan almayı sever, nikon yekpare gövdeleri sever, karışık olaylardan hazzetmez

canon samimi davranır, sıcaktır, nikon cool’dur, soğukkanlıdır

canon detaylarda boğulur, nikon detayları kontrol eder

canon havayı ve suyu sever, nikon ateşi ve toprağı

canon modayı takip eder, nikon modadan uzak durur

canon mandrake’dir, nikon ken parker

canon maceracıdır, evde durmayı sevmeyenlere benzer, nikon evcimendir, ama görev bilinci vardır, istenen yere gidebilir

canon risk almayı sever, nikon sağlam gider

canon alıngandır, nikon aldırmaz

canon sabırsızdır, nikon sabır taşı

canon gevezedir, nikon fazla konuşmayı sevmez

canon moderndir, nikon klasik

canon aldatabilir, nikon vefalıdır

canon reklama önem verir, nikon reklamı sevmez

canon sorumsuzdur, nikon sorumluluk sahibi

canon sarışındır, nikon esmer

canon 2 boyutludur, nikon 3 boyutlu

canon heyecan vericidir, nikon sıkıntı verir biraz

canon çok eşlidir, nikon tek eşli

canon sayısal verilere tapar, nikon analog verilere güvenir

canon bilimkurgu ve polisiye edebiyatı sever, aşk romanları okur, çizgi romanlara bayılır

nikon klasiklerden vazgeçmez, deneme kitapları okur, belgesel filmlere takılır

canon picasso’dur biraz, nikon ise balthus,

canon quentin tarantino’dur, nikon akira kurosawa

mesajı beğendiniz mi?: +6
HAKAN©

Pts 27 Ekm 2008, 16:57  

Nikon D100 ile çektiğim fotoğraflar;
Gece

(+)

(+)

Gündüz

(+)

Bunlar da aynı yerin farklı 2 noktadan çekilmiş fotoğrafları;
Nikon D100 ile

(+)

Canon 350D ile

(+)

Sadede gelirsek;
DSLR yani objektifleri değiştirilebilen makinalarla ilgili görüşlerimi yazayım.
Ben her zaman Canon'la gündüz yapılan manzara çekimlerinde Nikon'a oranla daha canlı renkler elde edildiğine inanıyorum. Bana göre Nikon'la yapılan çekimlerde daha mat renkler elde ediliyor. Ayrıca Picasa, PhotoShop, ACDSee gibi programlarla fotoğraflara yaptığım müdahaleleri karşılaştırdığımda, Canon'la yapılan çekimlerde daha iyi sonuçlar elde ettim. Nikon'un seri çekimlerde Canon'a nazaran bir üstünlüğü var. Bunu da foto muhabirlerinin çoğunluğunun Nikon kullanmasından anlamak mümkün. Ancak, son yıllarda çıkardığı yeni "Mark" serisi ile Canon bir adım daha öne çıkmış gibi görünüyor.

Bir de hangi marka objektif kullanacağın önemli. Canon ve Nikon her zaman kendi markasını taşıyan objektiflerle daha iyi sonuç veriyor. Ancak makinayı alırken, set-kit dahilinde verilen objektifleri almanı tavsiye etmem. Makinanın "body" kısmını ayrı, objektifi de ihtiyacın doğrultusunda ayrı satın almanı öneririm. Şu anda Canon 400D kullanıyorum ama arada keşke Nikon'un 200D sini veya 300D sini alsaydım da dediğim oluyor.

Şurada, Canon ve Nikon'un DSLR modelleri arasında yapılmış bir karşılaştırma tablosu görebilirsin;
http://www.letsgodigital.org/tr/camera/specification/compare/1806-1317-1668-1344.html

Eğer Kompakt makinalardan bahsediyorsan, kesinlikle Sony W serisinden bir makina almanı tavsiye ederim. Şirkette kullanılmak üzere geçen yıl 12MP Sony Cybershot W200 aldım. Üzerinde Carl Zeiss lens mevcut ve harika sonuçlar elde etmek mümkün.

mesajı beğendiniz mi?: +2
Zafer

Pts 27 Ekm 2008, 17:05  

Alıntı:
Aslında önemli olan hangi marka ile başlandığıdır.

İşte herşeyi açıklayan cümle bu. Hangi marka ile başladıysanız o sizin de tarafınızı gösterir, artık o markanın ayarlarına alışık, renklerine müptela olursunuz. Amacınıza uygun ve gören gözünüze uygun bir makine almalısınız, gerisi ise lens ve ayarlarınıza bakar.. Unutmayın fotoğrafı makine çekse de makine tek başına bir işe yaramaz, makineyi doğru yöne çevirebilen birisi de lazım..

Bence Canon.. Nikonculara ölüm..

mesajı beğendiniz mi?: +2
Emre Güray

Pts 27 Ekm 2008, 17:28  

Unutmadan öncellikle başlığa birde oylama eklersek güzel olacak düşüncesindeyim , Hakan demiş ki "aslında önemli olan hangi marka ile başlandığıdır." kesinlikle doğru demiş, Daha evvelden Hem Nikon hem de Canon sahibi oldumdu, Nikon ile 3 yıldan fazla çekim yapıp ardından Canon kullandığımda bütün fotoğraflar gözümde mat, kusurlu şekilde görünür olmuştu.. Genelde ne çekim yaparsam hafızamda o anki görüntüyü canlandırıp ona göre renk v.b ayarlarını gerçekleştiriyorum fakat yine de Nikon'u daha çok tercih ediyorum

mesajı beğendiniz mi?: +1
Resul

Pts 27 Ekm 2008, 17:28  

Benim kişisel tercihim Kompakt makinalarda Canon, Profesyonel makinalarda Nikon'dur.

mesajı beğendiniz mi?
Osman Yavuz

Pts 27 Ekm 2008, 18:31  

P&S - Ufak (point and shoot) makina olarak bir Canon'um var, ve de bayagi memnunum. Manuel ayarlarini yapabiliyorsun vs, 1 yil kadar once almistim, ve de kolay kullanimi acisindan cektigi fotograflar acisindan cok is goruyor diyebilirim.

Velakin Panasonic Lumix modelleri hakkinda cok ama cok iyi seyler duydum, kompakt-ufak makinalarda en iyisi diyenler oldu vs.

DSLR konusuna gelince. Bence yeni baslayanlar icin, her hangi bir giris modeli (entry level) makina iyidir. Mesela Canon XSI ile Nikon D60 arasinda yeni baslayan bir insan icin cok ta bir fark yoktur, fiyatlari aynidir, kaliteleri de hemen hemen aynidir, ayni isi ayni sekilde yaparlar. Bunun yanina bir de Olympus e520, Pentax ve Sony modelleri de eklenebilir. Panasonic te yeni g1 diye DSLR cikardi saniyorum, mikro 4/3 calisiyor.

Bir profesyonel fotografci ile konusmustum bu konu hakkinda, kendisi 35+ yildan beri bu isi yapiyor, ve de cok basarili taninan birisi, bir cok dergiye vs fotograflar cekmis, sergiler acmis, ve de farkli fotograflar ceken birisi, bana dedigi "Baslangic icin makinanin onemi cok yok, onemli olan kullananin gorus acisidir ". Kendisinin de hem Canon, hem Nikon, hem de Olympus makinalara sahip oldugunu da soylemisti.

Diger bir konu ise, sanirim DSLR'a baslandigi zaman en buyuk yatirimlar hep lenslere oluyor. Ben Olympus E510 aldim 5-6 ay once, kampanyada idi, ve de sonuclarindan cok memnunum, siteye 3 tane fotograf koydum Olympus ile cekilmis olan.

http://wowturkey.com/t.php?p=/tr248/Osman_Yavuz_downtownufak.jpg
http://wowturkey.com/t.php?p=/tr241/Osman_Yavuz_beckhamoan.jpg

Bu fotograflari Olympus DSLR ile cekmis olmama ragmen, aynilarini Nikon veya Canon ile de cekmis olabilirdim. Ve benden daha iyi gorus acisina sahip olan onbinlerce kisi bu fotograflari herhangi bir DSLR ile cok cok daha guzel de cekebilirler.

Dpreview.com'da forumlarda habire DSLR tartismalari alir gider, hangisi daha iyi, hangisi avantajli vs diye, ama sonuc genelde ayni cikiyor. Baslangic makinalarinda herkes esit gibi.

Ama is tam profesyonel'e bindigi zaman saniyorum bambaska konular ortaya cikar. O vakit secimler iki uc marka arasinda gider gelir. Fakat profesyonel makinalar zaten cok binlerce dolar para, lensleri de cok binlerce dolar para....

emrullah

Pts 27 Ekm 2008, 19:00  

Yazılanra bakıldıkça nikoncuları daha üstün gördüm

Benim şu anda kompak bir makinam var sanyo E1000 diye ama fotoğrafçılıkla ilgili bir kuruluştan kurs alıyorum.İlerleyen süre içerisinde SLR bir makina almam şart oldu.Şu anki kafamda oluşan tablo Nikon daha sade ve kullanışlı Canon daha şaşalı ve daha digital diyelim
Fotoğraf kursunda hocamızın derste bize ilk söylediği fotoğrafı makina değil siz çekeceksiniz.Bu söyleme galiba Nikon daha uygun oluyor.Estantene ve diyafram ayarları daha çok kullanıcıya bırakılmış.Canonda ise bu daha hazır gibi galiba.Nikon daha keskin ve yumuşak,canon daha canlı ve parlak fotoğraf çektiğide edindiğim bilgiler arasında.
Bilmiyorum bu konuda şuanlık sadece öğrenme aşamasındayım.Başlığa teknik anlamda yazan herkesede teşekkürler.
Birde bu sitede benim bildiğim Nikoncu Kemal Söylemez Abi var.Buluşmada ağzından biraz laf almaya çalıştım ama ser verdi sır vermedi ama nikondanda şaşma dedi

Mesajları seç: