Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
MEHMET DURAN

13 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 11:27
Gaziantep - Haritalı dolmuş servisi


Şehir içi ulaşımda otobüslerden sonra dolmuşlar için de kent ulaşım haritası hazırlanıyor. Türkiye'de ilk defa Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan şehir içi dolmuş ulaşım haritası, 15 gün sonra tamamlanarak basılacak. Şehir içindeki 950 dolmuş durağının yer alacağı harita, muhtarlıklar ile okullara asılacak, basın kuruluşlarına dağıtılacak.
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Dairesi Başkanı Hasan Kömürcü, şehir içi ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla hazırladıkları otobüs ulaşım haritasının tamamlanarak basıldığını, buna ilave olarak Türkiye'de ilk defa dolmuş ulaşım haritası hazırladıklarını söyledi.

SIKINTI AZALTILACAK

Gaziantep'te şehir içi ulaşımın yüzde 65'inin dolmuşla, yüzde 35'inin ise belediye ve halk otobüsleri ve diğer ulaşım araçlarıyla yapıldığını anımsatan Kömürcü, toplu ulaşımda yaşanan sıkıntıları azaltmak amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını dile getirdi. Tamamlanma aşamasına gelen dolmuş ulaşım haritasının 15 gün içinde basılacağını söyleyen Kömürcü, "Dolmuş haritasını ilk etapta az sayıda bastıracağız. Haritaları muhtarlıklara, basın yayın kuruluşları ile okullara dağıtacağız. Çalışma kapsamında öncelikle dolmuş duraklarını sayısallaştırdık. Dolmuş durağı sayısı eksikti. 450 yeni durak belirledik. Şehir içi ulaşımda 950 dolmuş durağı olacak. Bundan sonra bu durakların yerlerinin değiştirilmesi izne tabii olacak. Vatandaşlarımızın dolmuşlarla da rahat bir şekilde istedikleri yerlere ulaşmalarını amaçlıyoruz" diye konuştu.

TÜM DURAKLARA İSİM VERİLDİ

Otobüslerle ilgili şehir ulaşım haritasından 20 bin tane basıldığını ve bunların Pazartesi gününden itibaren tüm kamu kurumları ile muhtarlıklara dağıtılmaya başlanacağını dile getiren Kömürcü, otobüslerle ilgili yeni bir uygulama başlattıklarını ifade etti. Toplu taşımada kullanılan tüm otobüslerin son duraklara göre numaralandırıldığını anlatan Kömürcü, "Yaklaşık 2 haftadır tüm halk ve belediye otobüslerinde tabela sistemine geçtik. Artık son duraklara kodlandı bunlar. Altı aylık bir çalışma ile tüm duraklarımızı sayısallaştırdık. Tüm duraklara bir isim verdik. 400 bayrak durak yaptık. Kapalı durakların üzerlerine de birer isim koyduk. İnsanlar bir yerden bir yere giderken tarif ve yaşamı kolaylaştırma açısından bunu kullanacak. Daha önce bunu şoföre veya yanındakilere sormak gerekiyordu. Bunu ortadan kaldırdık" şeklinde konuştu.

Kaynak: gaziantep27


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET