Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 15:55
Türk Dünyası Bilgi Dağarcığı
Samuel Cayak
9 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 15:59Burak Canpolat
9 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 16:08Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 16:10ahmetulu

9 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 16:15

Alıntı:
Yani demek istedigimiz hepimiz ayni irkiz ama Türk kavminindeniz demiyorlar .


Nasıl desinler ki? Bizim çok büyük hatalarımız oldu. Türk dünyası deyince ilk başvurduğum isimlerden biri olan Tuncer Gülensoy bakın ne diyor:

"1966 yılı "Gorbaçov İhtilâli" vuku bulduğu zaman Türkiye'de herkes şaşkın, herkes kuşkuluydu. Kimse ne yapacağını bilemiyordu ama, ABD, Japonya, Çin, Kore, Hindistan gibi ülkeler Sovyetler Birliğinde ve Moğolistan'da siyasal ve ekonomik yönden cirit atarken, biz hiç bir şey yapamadan onları seyrediyorduk.
70 yıldan beri komünizm baskısı altında ezilen Türk kavimlerinin Türkiye'den de yakınlık görememeleri, onların Batılı devletlerin kucağına düşmelerine sebep oldu. Matbaa sözü verdik, bir tane bile kuramadık; kredi verelim dedik, kendimiz muhtaç olduğumuz için onlara yardım edemedik; okul istediler, hoca bulamadık; Türkiye'ye tahsile gönderdiler, onları aç ve harçlıksız, yurtsuz bıraktık. Bu örnekleri çoğaltabiliriz."

Yıllarca kayıtsız kaldığımız Türk dünyasından bir anda bize ilgi göstermelerini beklemek bana yanlış geliyor.


Sezai KABADAYI

9 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 16:58surhay
9 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 17:00Mustafa Mert07
9 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 22:53Burhanettin Akbaş

9 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 02:43

Alıntı:
Teorik olarak baktigimizda gercekten iste Kazakistan da 17Milyon insan var onlar Kazak Turkcesi konsuyor diye dusunuyoruz. Ama Kazakistan'in yuzde %40 i saf rustur.Bunun yaninda da Kazaklar kendi aralarinda dahi (koyler ve yaslilar haric) rusca konusuyorlar.
Bu tur konulari arastirirken veya yorumlar yaparken daha gercege yakin sekilde planlarsak, karsiliginda da daha guzel sonuclar elde edebiliriz.

Bence de ayağımız yere basmalı. Lakin verdiğiniz bilgiler de yaşanılan badirenin ne kadar büyük olduğunu göstermiyor mu? Kazakistan'a bu kadar Rus nüfusu yığarlarken bir millete de öz dilini öz kültünü unutturmak için ne büyük çabalar harcamadılar mı? Aynı durum İran'da, Doğu Türkistan'da, Irak'ta, Tatarlar arasında, Balkanlarda yaşanmadı mı, hala yaşanmıyor mu?
Türkçe konuşmayı yasak etmediler mi?
Biliyorlardı ki Türkçe konuşan bir Türk'ün asla milliyeti ile alakasını kesemezsiniz.
1989 yılında Bulgaristan'da Jivkov'un sınıra yığdığı 300 bin soydaşımızı Türkiye'nin kabul ettiği zamanı hatırlayınız. O vakit Edirne'de görüştüğüm Mustafa Salihoğlu isimli soydaşımız, yazdığı Türkçe şiirleri radyosunun pil kutusunda getirmişti ve şöyle diyordu o şiirlerin birinde:
"Gece uykuya yatar
Karşına jandarma çıkar
Türkçe konuşmanın
Cezası beş leva yapar"

İşte unutturulmaya çalışılan Türkçe, işte unutturulmaya çalışılan kimlik... Salihoğlu'nun adı da o vakit Marinov Slavof olmuştu.
Biz hilalin şefkati ve merhameti altında büyüdüğümüz için soydaşlarımızın ne tür acılar çektiğini tam anlıyamıyoruz. Onlarla konuşup görüşmeliyiz ki onlar neler yaşadı, ne acılar geçti daha iyi anlarız.
Cengiz Aytmatov'un babasını Rus rejimi öldürdüğü için Cengiz Aytmatov ömrünü babasının mezarını aramakla geçirdi. Nihayet buldu ama sadece babasının mezarı yoktu orada, toplu bir mezar vardı ve daha sonra Kırgızlar bu toplu mezarlığı düzenleyip ziyarete açtılar.
Doğu Türkistan'da hâlâ neler yaşanıyor bir bilseniz. Çok acı şeyler bunlar...
Dileyen www.istiklalgazetesi.com.tr adresinden okusun derim.
Bu öyle büyük bir bastırma ve sindirme hareketiydi ki şairleri yazarları alıp götürülen ve kurşuna dizilen insanlar perişandı. Aynı akıbeti kendileri de yaşamaktaydı.
Cumhuriyet döneminin büyük şairlerinden Çolpan, şiirleri yüzünden sekiz defa tutuklandı. Stalin devrinde 1937'de, Taşkent'te yapılan bir yazarlar toplantısında, 'eserlerinde, ideolojik açıdan komünizm dışı meselelerle uğraştığı için, davaya ihanet ettiğini söyleyerek suçunu itiraf etmesini' istediler. Çolpan ""Siz beni üç gün içinde islah edemezsiniz"" diye cevap verdi. Bu olaydan sonra, halk düşmanı ve milliyetçi olmakla suçlanıp tutuklandı ve 'Aydınları Temizleme' hareketleri esnasında 1938'de kurşuna dizildi.


surhay
9 yıl önce - Cum 14 Ksm 2008, 01:10sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET