Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 15:55
Türk Dünyası Bilgi Dağarcığı


Bugün 250 milyon insanın (tahmini bir rakamdır) konuştuğu dil olan Türkçe, dünyada en çok konuşulan beşinci dil drumundadır. Türk Dünyası dediğimiz coğrafya ise oldukça geniştir. İnsanlarımız özellikle 1990'lı yıllardan sonra Türkiye'nin dışında da Türk ülkeleri olduğunu daha iyi anladı. Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan bağımsız Türk devletleri olarak 2000'li yıllara adım atarken Türk dünyası hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımız gerçeği de önümüze çıktı. Daha doğrusu bugün daha iyi anlıyoruz ki Türk dünyası sadece bu ülkelerden ibaret değil. Yarı özerk ülkeler ile işgal altında kalmış ata yurtlarımız da var.

Ben bu başlık altında Türk Dünyası ile ilgili bir "bilgi dağarcığı" oluşturmak istiyorum. Adı üzerinde "bilgilendirici mesajlar" bekliyorum.
Özellikle www.turan.org ve www.turkdunyası.org'da doyurucu bilgiler var. Hayat hızla akıp giderken güncellenen bilgiler de bu sayfalarda olsun isterim.
(Mümkünse siyasi tartışma yeri olmadan sadece "bilgi dağarcığı" mantığına uygun hareket edilmesini dilerim.)
Samuel Cayak
11 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 15:59

Asya'da cesitli ulkelerde calistim . Bu tur konularda sormaya merakli oldugumdan kazak olsun ozbek olsun bir cok bize gore turk sayilan bu kisilerin cogu ; evet hepimiz ayni soydaniz fakat biz türk degiliz , biz özbegiz , biz kazagiz kirgiziz vs. diyorlar . Bence bunlara bizim kadar onem vermiyorlar . Yani demek istedigimiz hepimiz ayni irkiz ama Türk kavminindeniz demiyorlar .
Bu aslinda beni biraz üzüyor .Burak Canpolat
11 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 16:08
AZERBAYCAN CUMHURİYETİ
28 Mayıs 1918'de bağımsızlığına kavuşmuştur.
Yüzölçümü : 86.400 km2
Nüfusu : 7.500.000
Başkenti : Bakü
_____________________________________

Tacikistan
Resmi adı: Tacikistan Cumhuriyeti

Başkenti: Duşanbe (Nüfusu: 612.000)

Diğer önemli şehirleri: Hocent, Kul'ab, Novabad.

Yüzölçümü: 143.100 km2

Nüfusu: 5.710.000 (1993 tahmini). Nüfusun % 33'ü şehirlerde yaşamaktadır. Ortalama ömür 67 yıldır. Çocuk ölümlerinin oranı binde 41'dir. Nüfusun % 43'ünü 14 yaşın altındakiler oluşturmaktadır.
_______________________________________________

KAZAKİSTAN CUMHURİYETİ

16 Aralık 1991 tarihinde hağınısızlığına kavuşmuştur.
Yüzölçümü : 2.717.000 km2
Nüfusu : 17.000.000
Başkenti : Astana
__________________________________________

KIRGIZISTAN CUMHURIYETI

31 Ağustos 1991 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştur
Yüzlçümü : 198.500 km2
Nüfusu : 4.700.000
Başkenti : Bişkek
_______________________________________________

TÜRKMENÎSTAN CUMHURİYETİ

Yüzölçümü : 448.000 km2
Nüfusu : 4.500.000 (1991 Verilerine göre)
Başkenti :Aşgabat
_____________________________________________


Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 16:10

Uzun ve çetin bir yoldayız. Bu konuda Rusların ve Çinlilerin yıllardır uyutma politikalarının önüne geçmek zaman alacaktır. O yüzden bilgilerimizi tazelemeliyiz ve bıkmadan usanmadan gayret göstermeliyiz. Türk Dünyasından birçok dostumuz da kendi ülkelerinde bu bilgi açlığını gidermeye çalışıyor. Bizi birleştiren dilimizdir ve Manas, Oğuz Kağan, Ergenekon, Dede Korkut destanları gibi, kültürel değerlerimiz gibi birçok değerimizdir. Onları ortaya koymalıyız. Karşı propaganda ancak bilgi açlığını gidererek bertaraf edilebilir.

ahmetulu

11 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 16:15

Alıntı:
Yani demek istedigimiz hepimiz ayni irkiz ama Türk kavminindeniz demiyorlar .


Nasıl desinler ki? Bizim çok büyük hatalarımız oldu. Türk dünyası deyince ilk başvurduğum isimlerden biri olan Tuncer Gülensoy bakın ne diyor:

"1966 yılı "Gorbaçov İhtilâli" vuku bulduğu zaman Türkiye'de herkes şaşkın, herkes kuşkuluydu. Kimse ne yapacağını bilemiyordu ama, ABD, Japonya, Çin, Kore, Hindistan gibi ülkeler Sovyetler Birliğinde ve Moğolistan'da siyasal ve ekonomik yönden cirit atarken, biz hiç bir şey yapamadan onları seyrediyorduk.
70 yıldan beri komünizm baskısı altında ezilen Türk kavimlerinin Türkiye'den de yakınlık görememeleri, onların Batılı devletlerin kucağına düşmelerine sebep oldu. Matbaa sözü verdik, bir tane bile kuramadık; kredi verelim dedik, kendimiz muhtaç olduğumuz için onlara yardım edemedik; okul istediler, hoca bulamadık; Türkiye'ye tahsile gönderdiler, onları aç ve harçlıksız, yurtsuz bıraktık. Bu örnekleri çoğaltabiliriz."

Yıllarca kayıtsız kaldığımız Türk dünyasından bir anda bize ilgi göstermelerini beklemek bana yanlış geliyor.Sezai KABADAYI

11 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 16:58

Aupa ülkelerinde yaşayanlar da bizim gibiler; Slavlar, Germenler, Saksonlar vb. ortak bir kültür, değerler etrafında birleşince ortak hareket edilebiliyor ama...
Bu durumu çokiyi değerlendirmemiz lazım.


surhay
11 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 17:00

Arada bin senelik bir kopukluk var sıkıntılar buradan kaynaklanıyor.

Mustafa Mert07
11 yıl önce - Pzr 26 Ekm 2008, 22:53

Teorik olarak baktigimizda gercekten iste Kazakistan da 17Milyon insan var onlar Kazak Turkcesi konsuyor diye dusunuyoruz. Ama Kazakistan'in yuzde %40 i saf rustur.Bunun yaninda da Kazaklar kendi aralarinda dahi (koyler ve yaslilar haric) rusca konusuyorlar.
Bu tur konulari arastirirken veya yorumlar yaparken daha gercege yakin sekilde planlarsak, karsiliginda da daha guzel sonuclar elde edebiliriz.


Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 02:43

Alıntı:
Teorik olarak baktigimizda gercekten iste Kazakistan da 17Milyon insan var onlar Kazak Turkcesi konsuyor diye dusunuyoruz. Ama Kazakistan'in yuzde %40 i saf rustur.Bunun yaninda da Kazaklar kendi aralarinda dahi (koyler ve yaslilar haric) rusca konusuyorlar.
Bu tur konulari arastirirken veya yorumlar yaparken daha gercege yakin sekilde planlarsak, karsiliginda da daha guzel sonuclar elde edebiliriz.

Bence de ayağımız yere basmalı. Lakin verdiğiniz bilgiler de yaşanılan badirenin ne kadar büyük olduğunu göstermiyor mu? Kazakistan'a bu kadar Rus nüfusu yığarlarken bir millete de öz dilini öz kültünü unutturmak için ne büyük çabalar harcamadılar mı? Aynı durum İran'da, Doğu Türkistan'da, Irak'ta, Tatarlar arasında, Balkanlarda yaşanmadı mı, hala yaşanmıyor mu?
Türkçe konuşmayı yasak etmediler mi?
Biliyorlardı ki Türkçe konuşan bir Türk'ün asla milliyeti ile alakasını kesemezsiniz.
1989 yılında Bulgaristan'da Jivkov'un sınıra yığdığı 300 bin soydaşımızı Türkiye'nin kabul ettiği zamanı hatırlayınız. O vakit Edirne'de görüştüğüm Mustafa Salihoğlu isimli soydaşımız, yazdığı Türkçe şiirleri radyosunun pil kutusunda getirmişti ve şöyle diyordu o şiirlerin birinde:
"Gece uykuya yatar
Karşına jandarma çıkar
Türkçe konuşmanın
Cezası beş leva yapar"

İşte unutturulmaya çalışılan Türkçe, işte unutturulmaya çalışılan kimlik... Salihoğlu'nun adı da o vakit Marinov Slavof olmuştu.
Biz hilalin şefkati ve merhameti altında büyüdüğümüz için soydaşlarımızın ne tür acılar çektiğini tam anlıyamıyoruz. Onlarla konuşup görüşmeliyiz ki onlar neler yaşadı, ne acılar geçti daha iyi anlarız.
Cengiz Aytmatov'un babasını Rus rejimi öldürdüğü için Cengiz Aytmatov ömrünü babasının mezarını aramakla geçirdi. Nihayet buldu ama sadece babasının mezarı yoktu orada, toplu bir mezar vardı ve daha sonra Kırgızlar bu toplu mezarlığı düzenleyip ziyarete açtılar.
Doğu Türkistan'da hâlâ neler yaşanıyor bir bilseniz. Çok acı şeyler bunlar...
Dileyen www.istiklalgazetesi.com.tr adresinden okusun derim.
Bu öyle büyük bir bastırma ve sindirme hareketiydi ki şairleri yazarları alıp götürülen ve kurşuna dizilen insanlar perişandı. Aynı akıbeti kendileri de yaşamaktaydı.
Cumhuriyet döneminin büyük şairlerinden Çolpan, şiirleri yüzünden sekiz defa tutuklandı. Stalin devrinde 1937'de, Taşkent'te yapılan bir yazarlar toplantısında, 'eserlerinde, ideolojik açıdan komünizm dışı meselelerle uğraştığı için, davaya ihanet ettiğini söyleyerek suçunu itiraf etmesini' istediler. Çolpan ""Siz beni üç gün içinde islah edemezsiniz"" diye cevap verdi. Bu olaydan sonra, halk düşmanı ve milliyetçi olmakla suçlanıp tutuklandı ve 'Aydınları Temizleme' hareketleri esnasında 1938'de kurşuna dizildi.


surhay
11 yıl önce - Cum 14 Ksm 2008, 01:10

Cengiz AYTMATOV'un son vasiyeti ; Türk Dünyası Yeniden Yapılanmalı

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=701062

Birşeylerin artık fiiliyata geçmesi gerekiyor ayrıca halkların kaynaşması açısından TÜRKSAT 3A 'nın çok önemli işlere imza atacağına inancım var.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET