Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Karataş Sinagog'u
12   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
ata
14 yıl önce - Prş 22 Nis 2004, 15:30
Karataş Sinagog'u
(+)
ata
14 yıl önce - Pzr 05 Eyl 2004, 18:05

gece fotosu vardı gündüzüde koyalım(+)


metin canbalaban

11 yıl önce - Sal 16 Oca 2007, 18:36

BETH - ISRAEL SİNAGOG'U
Mithat Paşa Caddesi’nde,Karataş Mevkii’nde bulunan bu sinagog, Sultan II. Abdülhamit’in  14 Şubat 1904 tarihli izni ve Yahudi cemaatinin de yardımı ile inşa edilmiştir. Sinagogun yapımına 1905 yılında başlanmış ve 1907 yılında da ibadete açılmıştır. Sinagog 920 m2’lik bir alanda 717 m2’lik bir binadır. XIX. yüzyıl sonunda Karataş semtinde yaşayan Musevilerin dini gereksinimlerini sağlamak amacı ile yapılan bu sinagog İzmir’in en önemli sinagoglarındandır. Sinagog 1950'li yıllarda Gizbar Avraam Rubi tarafından yeniden onarılmış ve bugünkü haline getirilmiştir.

Sinagogun yapımında İtalya’dan getirilen mimari malzeme kullanılmıştır. İç mekândaki bezemelerin tamamlanması için uzun bir süre daha çalışmalar sürmüştür. Dikdörtgen planlı, kesme taş ve tuğladan yapılmış olan sinagogun içerisine masif maundan iki adet Tevah (Bimah) ile Ehal Akodeş blokları dönemin yabancı ustaları tarafından yapılmıştır. El yazması Tevratların saklandığı Ehal Akodeş blokunun sürme kapıları üzerine Tevrat’ta ismi geçen ve Tubişvat günü yenmesi gelenekselleşmiş meyve kabartmalarına yer verilmiştir.

Sinagogun alt kısmı erkeklere, üst kısmı da kadınlara ayrılmıştır. Bunlardan erkekler kısmı dört yüz kişiyi alacak kapasitede olup, ara boşluklar ve giriş holünün sandalyelerle doldurulması ile de bu sayı altı yüze çıkmaktadır. Günümüzdeki düğün törenlerine sahne olmaktadır.
Kaynak:İzmir şehir rehber-Kent habermetin canbalaban

11 yıl önce - Sal 27 Mar 2007, 12:08

Asansörden Karataş Sinagogu
 

(+)


Kaan1327
10 yıl önce - Sal 24 Hzr 2008, 10:13
Sinagog


Bu sinagog'un ilginç bir yönü de normalde doğu yönüne bakması gereken ve içinde Tevratların (Sefer Tora) bulunduğu Ehal'in, sinagogun doğu cephesinde değil, güney cephesinde bulunmasıdır. Bu bakımdan duanın bir bölümünde cemaat 90 derece sola dönerek istikametlerini doğuya çevirirler.

Sinagog'un bu biçimde yapılma sebebi, giriş kapısının kuzeyde olması ve içeriye girildiğinde Ehal'in hemen karşıya gelmesini sağlamaktır.

Bu özellik İzmir'deki 7 sinagogda sadece bunda vardır.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR