Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
13 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 23:03
Gaziantep - Pasajlar


Pasajlar - (Diğer Başlıklar)

Gaziantep Belediye Pasajı

Belediye pasajı, Gaziantep'in merkezinde bulunan meydanın altındadır. Meydanda sizi Atatürk’ün atı üzerinde şahlanmış heykeli karşılar. Heykelin arkasına düşen binada şehrin kültürünün bir parçası olan sinema merkezi yükselir. Sinema ve Atatürk heykelinin altı Belediye pasajını oluşturmaktadır. Pasaja biri arkadan ikisi de yukarıdan olmak üzere üç kapıdan girilir. Yerin altında loş vitrin ışıkları karşılar sizi. Pasajın hikayesi de buradan başlar. Pasaj vitrinlerinin gizemine dalmadan pasajın geçmişine doğru bir yolculuğa çıkmak gerekiyor. Pasajın bulunduğu yer 1930- 40’lı yıllarda Çukurbostan olarak anılmaktaydı. Bu sebepten bu mahallenin adı hala çukur mahalle olarak geçer. Burada bayram günleri eğlence merkezi kurulurmuş. 1940-50 yıllarda Fındıklı garajı olarak anılmaya başlayan bu meydanda faytonlar ve şehirler arası yolculuk yapan otobüslerin durağı olarak kullanılmış. Meydanın etrafında; helvacı, şekerciler, kuruyemişçiler, gazeteciler, Nakıpoğlu adlı yazlık sinema ve duraktaki faytonları ve otobüsleri tamir eden tamirhaneler varmış. 1960’lı yıllardan sonra burası İstanbul Garajı olarak anılmış. 1969 yılında meydanda bulunanlar yıkılarak 1971 yılında belediye pasajı açılmış. Yıllardır Gazianteplilere ve dışarıdan gelen turistlere hizmet etmeye devam ediyor.

2003 yılında Belediye Pasajının çevre düzenlemesi yapılarak pasaja modern bir hava kazandırılmıştır. Pasajın içine girdiğinizde yer altında olmasına rağmen temiz bir hava ile karşılaşıyorsunuz. Bunun sebebi ise havalandırma sisteminin mükemmel olması. Pasaj daha çok giyim ağırlıklı dükkanlardan oluşmakta. Erkek, kadın, çocuk giyiminin en güzel markaları vitrinleri süslüyor. Giyimden sonra ağırlığı ayakkabıcılar alıyor. Turistik eşya satan dükkanlar konfeksiyon dükkanlarının içerisinde ki görüntüleri ile kumaşların üzerine işlenmiş gül kurusu rengindeki nakışlara benziyorlar. Pasajın konfeksiyon ağırlıklı olmasından dolayı dört adette terzi bulunmakta. Aldığınız elbiseler üzerinize terziler tarafından kısa sürede uygun hale getiriliyor. Pasajda iki adat saatçi, iki tane çeyizci, üç adat parfümeride bulunmakta. Belediye pasajında iç ve dış cephesi ile 130 dan fazla iş yeri bulunmakta. Pasaj bakıldığında dışardan görülmese de içine girildiğinde büyüsü sizi esir alıyor. Bu büyüyü ancak yaşamak orayı gezmekle anlarsınız.

Kaynak: Belediye Pasajı

Büyük Pasaj

Belediye Pasajı'nın büyüsünden çıkıp Karagöze Mahallesi'ne giden tek yönlü yolu takip ettiğinizde sağınızda Gaziantep’in en eski ve en canlı pasajlarından birine rastlıyorsunuz. Osmanlılardan kalmış iki katlı bir bina. Onun da bir hikayesi var.

Bina Osmanlının son dönemlerinde bir Ermeni aileye aitmiş. Aile Fransızlar Gaziantep’ten sürülünce Halep’e gitmiş. Bu ailenin yanında çalışan Mahmut Dai ailenin arkasından Halep’e giderek mal sahibini Gaziantep’e getirmiş bu binayı onlardan satın almış. Binanın parasının bina altında bulunan bir kuyudaki zeytin yağını satarak ödemiş.Bina bir ara iplik fabrikası ve deposu olarak kullanılmış. Mahmut Dai’nin milletvekili olan oğlu Faruk Dai 1960 yılında burayı pasaj haline getirmiş.

Bugün Büyük Pasaj Gaziantep’in en hareketli alışveriş merkezlerinden biridir. Bundaki en büyük sebep bu pasajda beş yüzden fazla iş yeri bulunmaktadır. Dükkanların kemerli vitrinleri, pasaj içerisindeki işyerleri arasındaki bölümlerin bir labirenti andırması, üst katına çıkarken merdivenlerin farklı yönlerden çıkması ve işyerlerindeki ürünler pasaj içerisinde kaybolmanıza sebep olabilir. Bazen dolaştığınız yeri bir kere daha dolaşır bazen de çıkış kapsını bulmakta zorlanırsınız. Bu sizin için bir şanstır pasaj içerisinde ne kadar kalırsanız o kadar yeni ve farklı ürünle tanışırsınız.

Büyük pasaj diğer pasajlardan farklı olarak hediyelik eşya ağırlıklıdır. Uzak doğu ülkelerinde gelen hediyelik eşyalar vitrinlerde yer alır. İçinizden geçirdiğiniz her şeyi bu pasajda bulabilirsiniz. Renk renk desen desen kahve fincanları, porselen çaydanlıklar, bıçaklar, yemek takımları Antep işi dokumalar, kilim, halı, paspas, seccade, masa örtüleri, müzik seti, ışıldak, volkmen, fotoğraf makineler. Kol saati, duvar saati saat tamircileri, gözlükçüler. Pasajın altında bulunan ve güzel kokuları ile pasaja ayrı bir hava veren baharatçıların tezgahındaki pestillerin, sucukların, biberlerin, zahterlerin, kaçak çayların yanına uğramamak haksızlık olur.
Yılardır pasajın altındaki kuyudan çıkardıkları suyu kullanan, tarihin mirası olan bu pasajda hizmet eden esnafın bir çayını içmeden Gaziantep’ten gidilmez.

Söylemez Pasajı

Büyük pasajdan çıkıp birkaç adım sonra Söylemez pasajına varırsınız. Pasaja ana caddeye bakan iki kapıdan girilir. Söylemez pasajlarda diğerlerinden farklı olarak sizi metallerden yapılmış elektronik eşyalar karşılar. Işıldayan vitrinlerin arkasından her iş yerinde farklı bir müzik çalıyor. Pasaj dört katlı olup 130 civarında iş yeri var. Pasajda aklınıza gelebilecek bütün elektronik eşyaları bol çeşitle ve ucuza bulabilmeniz mümkün. Pasajda cep telefonları, ev telefonları, araba teyipleri, müzik setleri,volkmenler,ışıldaklar bunların her türlü aksesuarı bulunmaktadır. Elektornik eşyaların garantilisini bulabileceğiniz gibi uygun fiyata garantisiz ürünlerde bulmanız mümkün. Pasajda ikinci el cep telefonlarını da bulmak uygun fiyata alabilme veya kendi telefonunuzla takas imkanınız var...


ahmet_ozbuluk

13 yıl önce - Cmt 25 Ekm 2008, 14:49

http://www.belediyepasaji.com/default.asp?t=6&shf=2 (fotoğraf alıntıdır)


ugurbey90

11 yıl önce - Pzr 19 Arl 2010, 01:53

Büyük Pasaj
(+)  

Söylemez Pasajı
(+)ugurbey90

11 yıl önce - Pts 20 Arl 2010, 00:02

(+)

Mert Karakoyun

7 yıl önce - Çrş 06 May 2015, 00:37


Söylemez Pasajı
sayfa 1
ANA SAYFA -> GAZİANTEP