Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Atatürk'ü Koruma Kanunu nedir?
123 ... 272829   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

Atatürk'ü Koruma Kanunu Kalksın mı?
Kalksın
42.3%
 42.3%  [153]
Kalkmasın
57.7%
 57.7%  [209]
Toplam Oy : 362

Turgay34
5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 16:33
Atatürk'ü Koruma Kanunu nedir?

Herkesin 'Atatürk'ü koruma kanunu' olarak bildiği kanunun aslı aşağıdaki gibidir. Bu kanun hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerin ortaya konulması yararlı olabilir diye düşünüyorum.
Benim düşüncem tarihi şahsiyetleri kanunlarla korumak yerine, milletin gönlüne emanet etmek en iyisidir. Milletin gönlünden daha korunaklı bir yer olduğunu düşünmüyorum.

Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanun:
--------------------------------------------------------------

yayın : resmi gazete

yayım tarihi ve sayısı : 31/07/1951 - 7872

numarası : 5816

madde 1- Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla
kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
yukarıki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

madde 2- Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasiyle işlenirse hükmolunulacak ceza yarı nispetinde artırılır.

birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

madde 3- Bu kanunda yazılı suçlardan dolayı cumhuriyet savcılıklarınca re'sen takibat yapılır.

madde 4- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

madde 5- Bu kanunu adalet bakanı yürütür.

Herşeyden önce belirtmek gerekir ki, hakareti ya da kamu malını tahribi cezalandıran kanunlar yapmanın bireysel hakları tehdit eden herhangi bir yönü yoktur. Hakaretin artık aramızda olmayan bir insana yöneltilmiş olması da, mazur görülmesini elbette gerektirmez.

Ancak bütün bunlar, Atatürk'ü Koruma Kanunu'nun hatasız bir şekilde tasarlandığı anlamına gelmiyor.
Bu tür kanunların bireysel haklar ve düşünce özgürlüğü adına en büyük tehlikesi, eleştiri-hakaret ayrımında oluşacak içtihatların niteliği. Zira bu ayrım sağlıklı bir şekilde yapılmadığı müddetçe, kanunun belli düşüncelerin susturulmasına hizmet edecek şekilde kötüye kullanılabilmasi de mümkün olabilir. Bir başka deyişle, uzun yıllardır Atatürk'ün 'tartışılamaz' ve 'aşılamaz' kılınmaya çalışılması yönündeki çabaların oluşturduğu algı, yargıya hakim olduğu ölçüde, Atatürk'ün düşünceleri ve uygulamalarına yöneltilen 'olumsuz eleştiri'lerin de 'hakaret' olarak değerlendirilmesi fazlasıyla mümkün.
Kanunun 'tuhaf' olarak nitelendirilebilecek bir yönü de yok değil. Zira kanun, Atatürk'ün şahsına yönelik hakaretlerden çok, heykellerini korumaya odaklanıyor. Kanunda, Atatürk'ün şahsına hakaret etmenin cezası maksimum üç yıl olarak belirtilmişken, heykeller için öngörülen maksimum ceza 'ağır hapsi' de içermek üzere beş yıla kadar çıkabiliyor.

En son Turgay34 tarafından Cum 24 Ekm 2008, 16:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

özgür GÖKTAŞ
5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 16:42

Atatürk fikirleriyle olsun yaşam tarzıyla olsun kötü bir insanmı ki kanunla koruyoruz.Onu anlayan zaten saygı duyar ve sever , anlamayanda değil 1 den 3 yıla kadar hapis müebbet verseniz diyeceğini yine der.En azından ağzıyla demese bile kalbiyle der.Bence Atatürk'ü kanunla korumak yerine fikirlerini iyice özümseyerek iyi kötü herşeyi onun üstüne yıkmayalım.

Canas
5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 17:01
Kanunla Fikirler korunur mu?

Atatürk ve fikirleri bu kadar aciz mi kalmistir ki? Fikirler kanunla korunmak zorunda kaliniyor. Boylesi bir sacmaligin hemen kalkmasi lazimdir.

sahren
5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 17:09
KANUN

Kalkması lazım. Fatih Sultan Mehmet'i Yavuz Sultan Selimi
Kanunlamı koruyoruz?Nene hatunu Sütcü İmam'ı kanunlamı seviyoruz?
Bu milletin kahramanları vicdanlarda yaşar, vicdanlarda yaşaması dahada anlamlı olur diye düşünüyorum...

F_A_R_U_K

5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 17:33

Alıntı:
Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.
yukarıki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

İyi güzel, herkez vicdanımızda zaten yeri belli diyor da , peki yukarıda ki madde için gerekli değil mi ?
Atatürk büst'üne yapılan bir tahribat, bizi ve bizim gibi düşünenler hakkında bir şey değiştirmez ama, tahribata uğramış bir büst'ün yurtdışından tatile gelen veya başka amaçlar ile ülkemizde bulunan turistlerin kafasında "liderlerine verdikleri değere bakın" düşüncesini uyandırmaz mı ?

özgür GÖKTAŞ
5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 17:39

Alıntı:
yurtdışından tatile gelen veya başka amaçlar ile ülkemizde bulunan turistlerin kafasında "liderlerine verdikleri değere bakın" düşüncesini uyandırmaz mı ?

Merak etmeyin uyandırmaz çünkü onların ülkesinde hiçbir devlet büyüğünün büstü , heykeli yoktur , dolayısıyla da onların gözünde (bence olması gerekende o) büste , heykele değil fikirlerine bağlılığa ideolojisi üzerinde sağlam birşekilde yürümek onların gözünde Türk milletinin Atasının öğüdünü ne kadar dinlediği şeklinde yorumlanır.

Hüseyin C

5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 17:42

Alıntı:
yayım tarihi ve sayısı : 31/07/1951 - 7872

1951`den önce Atatürk korumasız mıydı? Bu kanun Menderes tarafından İnönü ve tek parti zihniyetine şirin görünmek amaçlı çıkarılmıştır.

F_A_R_U_K

5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 17:51

Alıntı:
Alıntı:
yurtdışından tatile gelen veya başka amaçlar ile ülkemizde bulunan turistlerin kafasında "liderlerine verdikleri değere bakın" düşüncesini uyandırmaz mı ?

Merak etmeyin uyandırmaz çünkü onların ülkesinde hiçbir devlet büyüğünün büstü , heykeli yoktur , dolayısıyla da onların gözünde (bence olması gerekende o) büste , heykele değil fikirlerine bağlılığa ideolojisi üzerinde sağlam birşekilde yürümek onların gözünde Türk milletinin Atasının öğüdünü ne kadar dinlediği şeklinde yorumlanır.

Bu ülkede yeni yetişen nesil var. Yetişmeye de devam edecek. Onları unutmamak lazım. Bu büstler olmasa, Atatürk, öğrenme yaşında olan çocukların aklında sadece kitaplardan okuduğu kadarıyla kalacak, belkide belli bir süre sonra unutacak. Ama göz önünde dikkat çektiği sürece değerini önemini daha iyi anlayacak, neden bu kadar değer verildiğini merak edip her seferinde soracak...

özgür GÖKTAŞ
5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 17:59

Alıntı:
Bu ülkede yeni yetişen nesil var. Yetişmeye de devam edecek. Onları unutmamak lazım. Bu büstler olmasa, Atatürk, öğrenme yaşında olan çocukların aklında sadece kitaplardan okuduğu kadarıyla kalacak, belkide belli bir süre sonra unutacak. Ama göz önünde dikkat çektiği sürece değerini önemini daha iyi anlayacak, neden bu kadar değer verildiğini merak edip her seferinde soracak...

Faruk Bey sanırım benim savunduğum konuyu anlamadınız.Atatürk'ün büstümü yetiştirecek yeni nesli?Ben diyorumki büstlere heykellere bu kadar bel bağlamak yerine Atatürk'ün fikirlerini güzel bir eğitimle yeni nesillerimize öğretsek daha iyi olmazmı?Eğitim sistemimiz ezbercilikten çıktığı zaman sizinde bir süre sonra unutulacak şeklindeki korkularınız bitecektir emin olabilirsiniz,yeterki Atatürk'ü anlayalım.

En son özgür GÖKTAŞ tarafından Cum 24 Ekm 2008, 18:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

F_A_R_U_K

5 yıl önce - Cum 24 Ekm 2008, 18:24

Alıntı:
Atatürk'ün büstümü yetiştirecek yeni nesli?

Böyle bir soru sorduğunuza göre siz yanlış anlamışsınız anlaşılan. Ben büst'ün önünde durup ders dinleyecekler tarzında bir yorumda bulunmadım. Büst'ü görerek yeni nesilin aklında kalmasına daha da yardımcı olacak anlmında söyledim.
Alıntı:
Atatürk'ün fikirlerini güzel bir eğitimle yeni nesillerimize öğretsek daha iyi olmazmı?

Evet olur. Ama bunun yanında da büstlerin bulunması, dahada akılda kalmasını sağlamaz mı? (yeni nesil açısından) Ayrıca büstlerle ne alıp veremediğiniz var ki bu kadar karşı çıkıyorsunuz ? Kanun, var olan bir büst'e zarar verilmesini engellerken, siz burada büstten bile rahatsız oluyorsunuz.
Alıntı:
Eğitim sistemimiz ezbercilikten çıktığı zaman sizinde bir süre sonra unutulacak şeklindeki korkularınız bitecektir

Bunu da sistem değiştiği zaman konuşuruz...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET