Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Hüseyin Cumhur

9 yıl önce - Prş 23 Ekm 2008, 18:11
Mersin - Tarsus - Çatalburun Av Köpekleri (Turkish Pointer)


Önemli: Bu özel başlık, site kurallarında belirtilen, hobi ya da sıradan bir köpek cinsi için açılmadı. Burada arzu edilen, öteden beri üstün nitelikleri ile efsane olarak anılan usta birer av, son yıllarda ise özel güvenlik köpeği olarak kullanılan Tarsus Çatalburunların tanıtımıdır.
Diğer yandan sadece ülkemizde değil, artık dünyada birçok köpek eğitim merkezi (KEM) tarafından aranan ve kullanılan bu özel cins köpeklerin değerinin tam anlaşılmasıdır.


Hüseyin Cumhur

9 yıl önce - Prş 23 Ekm 2008, 18:21

Dünya üzerinde Türk köpek ırklarından biri olarak tanınan Çatalburun ya da literatüre girmiş bir diğer ismiyle ‘Turkish Pointer’, sadece Tarsus bölgesinde ait oluşuyla biliniyor. Fakat ne hikmetse adlarını yarık burun yapılarından alan yüksek fermalı bu av köpeklerine resmi Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü listesinde rastlayamıyoruz.
Köpeklerin bir bölümü bilindiği gibi insan yapısı (manmade) yahut doberman, boxser gibi yaratılmış ırk (created breed) olarak literatüre geçiyor. Belki listelerde adının olmayışında Çatalburunların henüz ırk ıslahının yapılmamasıdır . Bunun için ıslah ve genetik problemlerinin çözülmesi gerekli ve burun yapılarının bir defekt sonucu oluşup oluşmadığı mutlaka açığa çıkmalı. Kuşkusuz bunu da veteriner fakültelerinin zootekni ve genetik bölümlerinin yapması gerekiyor.


(+)


Tarsus Köpek Islahevinden ırk ıslahı bekleyen bir Çatalburun


Hüseyin Cumhur

9 yıl önce - Pzr 30 Ksm 2008, 01:22

Tarsus'un simgelerinden biri olmuş bu şirin köpeklerin en büyük özelliği, insanın başını döndürecek kadar hareketli olmaları. O yüzden fotoğraflarını çekmek çok zor. Gözünün içine baka baka yaramazlık yapan bir çocuğu andırıyor hepsi. Hele ilgi gördüklerinde yapmadıkları oyun kalmıyor. Öte yandan çift kişilikliler sanki, birden bire av sırasında sakinleşiveriyorlar. Kanatlıların avında kullanıldıklarından sessiz ve sakin duruşları onları aranan yapıyor. Zaten uzun süre donarak ferma yapmakla meşhurlar. Avın kokusunu hem havayı, hem de yeri koklayarak buluyorlar. Hatta bu amfibi nitelikleriyle bazen çok iri bir tavşanı bile aport edebiliyorlar.
Çatalburun köpekleri genelde ince kahverengi ve parlak tüye sahipler. Paftalı ve ana renklerinin tonlarına sahip olanlar da yok değil. Küçük boy av köpekleri sınıfına dâhiller ve omuz yükseklikleri 40 ila 45 cm arasında değişmekte. Kafasının ön kısmı ince ve uzun, arka tarafı ise kalın ve yuvarlak. Karşıdan bakışta boğuşma sırasında avantaj sağlayan kısa ancak kuvvetli bir boyun ve geniş bir göğüs görünüyor. Tabi orantıyı tamamlayacak şekilde çok uzun olmayan kuvvetli bacak ve geniş tabanlarla yere basıyorlar.
Ben ilk gördüğümde bu şirin hayvanların boğuşmayı akıllarına bile getirmeyeceğine inanmıştım ama gerektiğinde karşıdakinin direkt gırtlağına sarılmakta gösterdikleri hünerin cümle âlem avcının tercihi olduğunu duyunca şaşırdım. Ama bir araştırma sonucunda saldırganlık oranının sadece %6,06 olduğunu görünce şaşkınlığım yatıştı. Yani yüz Çatalburun köpeğinden sadece altısı saldırgan eğilimliymiş. Bu da kalıtsal bir özellik olmakla birlikte çoğunlukla yetiştirme tarzıyla ortaya çıkıyormuş. Elbette bu vahşi damar makas tipi çeneye sahip oluşlarıyla da bağlantılı olsa gerek. Unutmadan söyleyeyim; avcıların en beğendikleri özelliklerinin başında, sahipleriyle birlikte avlanmayı ve diyalogu çok sevmeleri.


(Tarsus Çatalburun+)


Öte yandan bu kadar değerli bir ırkı biz tanıtamıyoruz. Oysa dünyanın birçok yerinde her köpek cinsi için kulüpler oluşmuş durumda. Onların ırkını korumak, araştırmalara destek sağlamak ve tanıtmak üzere uluslar arası çalışmalar yürütüyorlar. Örneğin Tarsus Çatalburun köpeklerin burun yapısına çok benzeyen ve artık ırk olarak kabul edilen İspanyol Perdiguero Navarro pointerların kendi ülkesinde kennel kulüpleri mevcut.
İspanyol Perdiguero Navarro

Çatalburunlar hakkında sadece Tarsus'ta Ümit Dinçer hoca ve Tarsus Belediyesi büyük çaba sarf ediyor. Ümit Beyin bu konuda yazdığı kitap dışında ırk ayrıştırması için de çalışmalar yürütüyor. Buradaki bilgilerin çoğunu Ümit Dinçer'in, "Tarsus Çatalburun Av Köpekleri"kitabından aldığımı belirtmek isterim.ademtr33

7 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 16:41
Tarsus Çatalburun Av Köpekleri
(+)
Temel Özellikleri : Munis, sevecen ve itaatkar köpekler. Sahiplerinin sözünden çıkmıyor, efendilikleri ile biliniyorlar. Ama ortak bir dertleri var: Sanki tam ortadan ikiye bölünmüş gibi duran, çirkin mi çirkin burunları. Bu yüzden de onlara “çatalburun” deniyor.
Bu kusurları aynı zamanda en büyük avantajları. Bu sayede sanki iki burunları varmış gibi daha iyi koku alıyorlar, çirkinlikleri onları diğer bütün köpeklerden üstün kılıyor.

Çene Yapısı: Dişilerin tamamında çene durumu makas tipi olarak belirlenmiştir. Yani üst çene, alt çeneye kenetlenmiş yapıdadır. Erkeklerin ise %94,59′u makas konumlu, %5,41 oranında ise alt çenenin kısa konumlu, yani alttan meyilli çene yapısında olduğu belirlenmiştir.

Dudak yapısı: Üst dudak yapılarının, erkeklerde %16,22 oranında ayrık, %83,78 oranında normal; fakat burun deliklerinin aralıklı olduğu bulunmuştur. Dişilerde ise %4 oranında ayrık, %6 oranında normal; fakat burun deliklerinin aralıklı olduğu belirlenmiştir.

Deri esnekliği: Deri esnekliği Tarsus çatalburun av köpekleri için karakteristik bir özellik sayılabilir. Deri, vücut üzerine tam oturmuyormuş gibi görünmesine rağmen elle tutulduğunda çok esnek yapıda olduğu görülür. İncelemeler sonucunda, erkeklerde %91,89 oranında elle çekildiğinde esneme yapan deri özelliği görülmüştür. Erkeklerin %5,40′ının normal, %2,70′nin derisinin ise gözle görülür şekilde döküm yaptığı belirlenmiştir. Dişi bireylerin %88′i esnek deri yapısında, %12′sinin ise normal deri yapısında olduğu belirlenmiştir.

Ferma özelliği: Ferma av köpeklerinin geçerliliğinde en önemli faktörlerden biridir. Avın yerini bulup belirleyerek avı ürkütmeden ama avcıyı da haberdar edecek şekilde köpeğin yaptığı harekete denir. Ferma Tarsus çatalburun köpeklerince iki şekilde yapılmaktadır. Erkaklarin %89,18′i donarak ferma yapmakta, %86,48′i ayak kaldırarak ferma yapmaktadır. Hem ayak kaldırarak hemde donarak ferma yapan erkek sayısı %75,67′dir. Dişilerde ferma hareketi ise %88!inde donarak, %80′inde ayak kaldırarak yapılmaktadır. Dişilerin her iki ferma şeklini gösterme oranı ise %68′dir. Hem dişi hem erkek bireylerin tamamı her iki ferma şeklinden birini mutlaka yapmaktadır.

Göz ve burun rengi: Dişiler ve erkeklerin geneli alındığında göz renginin bal sarısı, burun renginin ise kahverengi olduğu tespit edilmiştir. İstisnai olarak az oranda ise göz rengi; kahverengi ve siyah, burun rengi ise ten rengi olarak görülmüştür. Tüy rengi siyah olan bireylerde burun ve göz renginin de siyah olduğu belirlenmiştir.

Koku takibi: Koku takibi Tarsus Çatalburun av köpeği ırkı tarafından hem yerden hemde havadan yapılabilmektedir. Dişi ve erkek bireylerin havadan koku takibi yapma oranı %79,24′dür. Yerden koku takibi ise toplam % 95,29′dur. Bireylerin tamamında hem yerden hem havadan koku takibi %70 oranındadır.

Saldırganlık: İncelenen bireylerin genelinde, saldırgan eğilimler olmadığı gözlemlenmiştir. 62 bireyin tamamı değerlendirildiğinde % 93,94 oranında saldırganlık olmadığı, %6,06 ise saldırgan eğilimler görülmüştür. Saldırganlık kalıtsal bir özellik olmakla birlikte yetiştirme tarzı da önemlidir.

Tüy özellikleri: Renk yoğunluğu olarak erkeklerde kahve-beyaz, dişilerde kahve-beyaz ve düz kahverengi belirgin özellik olarak görülmüştür. Tüy özellikleri açısından erkek ve dişi biraylerin büyük çoğunluğunun ince tüylü belirlenmiştir.

Ev bekçiliği: Çatalburun ırkında genel olarak ev bekçiliğinin olmadığı belirlenmiştir. Erkeklerin %37.83′ü, dişilerin ise % 36′sında ev bekçiliği görülmüştür. Özellikle geceleri, yabancılara karşı daha duyarlı davrandıkları ve havladıkları görülmüştür.

Çocuklarla ilişkileri: İncelenen bireylerin genelinde ev halkının dışındaki insanlarla da ve özellikle çocuklarla hemen samimi tavırlar geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Çocuklarla oynamayı sevmeleri bu ırkın hasta çocuklarla ilgili rehabilitasyon kapsamında kullanılabileceğini göstermektedir. Dişi ve erkeklerin geneline bakıldığında %90′ının üzerinde çocuklarla iyi ilişkiler kurdukları belirlenmiştir.


ademtr33

7 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 16:44ademtr33

7 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 16:46

Dünyada yalnızca Mersin yöresinde yetişen ve av köpeği olarak kullanılan çatalburun köpeklerinin, dünyanın en iyi polis köpekleri arasına girebileceği belirtildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi Müdürü Atalay Özdemiroğlu, çatalburun köpeklerinin özellikle koku alma duyusunun emsallerine göre daha iyi olduğunu söyledi. Özdemiroğlu, çatalburunların testleri başarıyla geçtiğini ve eğitime alındığını kaydetti.

Kaynak: Hurriyetademtr33

7 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 16:47

Narkotik Şube Müdürlüğü’nün Özel olarak üretimini ve geliştirilmesi için programını Tarsus Belediyesi ile birlikte hazırladığı “Tarsus çatal Burun” cins kÖpekleri, narkotiğin kÖpek literatürüne aday olarak gösteriliyor. Dünyada ilk kez bu köpeklere narkotik dedektör köpeği eğitimi verilmeye başlandığını belirten eğitimciler, idarecilerin tüm ihtiyaçlarının karşılanıp, mevcut kÖpek barınaklarının da dünya standartlarına getirildiğini söylediler. 3 ayda eğitimlerini tamamlayan narkotik köpeklerinden 28 ilde gÖrev yapan 46 kadrolu köpek bulunuyor.

ademtr33

7 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 16:47

Tarsus bölgesinde yetişen yeni bir köpek cinsi, Çatalburun, Emniyet, Jandarma ve Gümrük teşkilatlarının uyuşturucu, insan ve diğer kaçakçılık olaylarının aydınlatılmasında vazgeçilmezi olan ve çoğu Avrupa ülkelerinden getirilen K-9 köpeklerini tahtından indirdi.

Burun yapısı nedeniyle adına `Çatalburun` denilen köpekler güvenlik güçlerinin yeni gözdesi oldu. Çatalburunların koku alma duyusu diğer köpeklere oranla 10 kat daha fazla. Özellikleri fark edildikten sonra Tarsus`tan Ankara`daki Emniyet Genel Müdürlüğü`ne ait Köpek Eğitim Merkezi`ne getirilen Çatalburunların ünü Avrupa`ya da ulaştı. Sırbistan`da 2 ay önce K-9 köpekleri arasında yapılan yarışmada Çatalburun cinsi köpek suç unsuru tespiti ve emre itaatlerde birinci oldu. Tarsus bölgesinden getirilerek Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Daire Başkanlığı bünyesinde Köpek Eğitim Merkezi`nde (KEM) yetiştirilen Çatalburun cinsi köpekler eğitimlerinin ardından başta sınır illerimizdeki Emniyet müdürlükleri olmak üzere 23 il Emniyet Müdürlüğü`ne gönderildi. Polisin yeni gözdesi Çatalburun köpekler, Polis Teşkilatı`nın kuruluş yıldönümü nedeniyle Ankara`da bir gösteri yaptı. Çatalburunlar kutular içerisine saklanmış uyuşturucuları, 15 saniyede bularak izleyenleri şaşırttı.

Kaynak: Akşam Gazetesi


ademtr33

7 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 16:50

değerlerimize iyi sahip çıkmalıyız yoksa daha sonra başkalrı sahip çıkmaya çalışıyorlar
lalelerimizi hollandaya kaptırdık
baklavamıza yunanlılar sahiplendi
atı biz evcilleştirdik ama şuan bizden daha ileride olan nice ülkeler var


ademtr33

7 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 16:57sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET