Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kocaeli - Şekerpınar
12   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Behçet Uluvar

9 yıl önce - Prş 23 Ekm 2008, 15:37
Kocaeli - Şekerpınar
(+)

Şekerpınar(+)

Şekerpınar Üst Geçiti(+)

Şekerpınar Kavşağı


Alıntı:
TARİHTE ŞEKERPINARGebze’nin 8 km. kuzeybatısında yer almaktadır. Belde olmadan önce ilçe merkezine en yakın birkaç köy arasındaydı. 1844 yılında 8 hane, 40 nüfus 1935 yılında 18 hane 87 nüfus ile Gebze’nin en küçük köyü durumundaydı.


Köyün nüfusu 1965 yılı nüfus sayımına göre sadece 173 idi. Daha sonraları bu nüfus hızla artarak 1980’da 567’ye ulaştı. En son 21 Ekim 1990 tarihinde yapılan genel nüfus sayımında, Şekerpınar’ın nüfusu 968 olarak belirlendi. 1994 ‘te yapımı tamamlanan göçmen konutlarına vatandaşlarımız yerleşmeye başlayınca beldenin nüfusu 1997 yılı sonunda 4527’lere kadar çıktı. 2000 yılına gelindiğinde Şekerpınar Beldesi’nin nüfusu bir anda ilçemizin en hızlı gelişen ve en büyük beldelerinden biri durumuna geldi. Bugün belde nüfusunun sadece 1200’ü Şekerpınar’ın merkezinde (Atatürk Mahallesinde) ikamet ediyorken Göçmen Konutlarında ikamet edenlerin sayısı bunu iki mislinden daha fazla ve toplam 2500 kişi civarındadır.


Şekerpınar’ın Coğrafi Durumu


Şekerpınar Beldesi, doğusunda Gebze Organize Sanayi Bölgesi kuzeydoğusunda Gebze’nin Balçık köyü, Kuzeybatısında Tuzla – Tepeören Köyü, bastısında yine Tuzla – Orhanlar ve Aydınlı köyleri, batısında ise Gebze’nin Güzeltepe (Çayırova) beldesiyle çevrilidir. Beldeye giriş hafif çukurluktur.


Belde, Gebze ilçe merkezine Gaziler Mahallesi’nden ayrılan ve Akse yolu olarak bilinen 7 km’lik eski ve dar bir yol ile bağlanır. Kuzeydoğusundaki Balçık Köyü’ne Tuzla yolu olarak bilinen 2 ya da 3 km’lik bir yolla ulaşır. Göçmen Konutlarının önünden geçen yol ile Tuzla Deri Sanayi’ne ulaşılır.


Belde nüfusunun sadece yüzde 8 ya da 9’u yerli nüfus olup en çok 60 hane civarındadır. Geri kalanı Gümüşhane, Ordu ve Samsun gibi yurdun çeşitli yerlerinden bu beldeye göç edip yerleşenlerden oluşur. Yine beldeye 1 km. kadar mesafede 8 – 10 hanelik Bolulular Mahallesi olarak bilinen küçük bir yerleşme vardır. Şekerpınar’ın yerleşim alanı oldukça yaygın ve dağınıktır. Ancak belde olması ve Gebze ile Tuzla gibi büyük yerleşim yerlerine hemen birkaç kilometre mesafede bulunması bu beldeye yapılması sorunlu olan birçok hizmeti de beraberinde getirmiştir.


Örneğin, 1990 yılında Kınalı – Sakarya otoban yolu Şekerpınar’ın hemen 1 km. kuzeyinden geçirilmiş, yine bu yolun Şekerpınar kesimine bir turnike ve bağlantı yolu yapılarak hizmete açılmıştır. Böylece E-5 Karayolu ile Kınalı – Sakarya otoyolu 7 km.lik bir bağlantı yoluyla birbirine bağlanmıştır.


Beldenin gelir ve geçim kaynakları önce fabrika işçiliği, sonra tarım, hayvancılık ve esnaflıktır. Belde, köy iken hayvancılık özellikle koyun yetiştiriciliği oldukça ileriydi. Şekerpınar’da 1980’li yıllardan itibaren modern tavuk çiftlikleri açılmıştır. Günümüzde çoğu kapanan bu çiftliklerden bir kaçı halen üretimini sürdürmektedir. Yine belde yakınlarında bulunan büyük bir sığır çiftliği 1991 yılında baş gösteren sığır vebası salgını sebebiyle işlevini yitirmiştir. Çiftlikte bulunan 499 adet sığırın tamamı vebadan telef olmuştur. O dönemlerde beldeye de sıçrayan veba, burada da 14 sığırı telef etmiştir. Buna rağmen beldede hayvancılık halen ileri durumdadır.


Göçmen ve Deprem Konutları


1989 yılında Bulgaristan’ın çeşitli şehirlerinden yurdumuza zorunlu olarak göç eden soydaşlarımız için 1990 yılında yurt çapında toplam 21000 adet göçmen konutu yapılması kararlaştırıldı. Bu konutlardan 1050 âdetinin ise Şekerpınar Beldesi’ne yaptırılması öngörüldü. Konutların yapımına Ocak 1992 tarihinde başlandı. 1992 yılının sonunda bu konutlarda oturacak soydaşlarımızın kullanması için, konutları inşa müteahhit firmanın sahibi Fevzi, Soykan tarafından Hanife Soykan İlköğretim Okulu’nun yapımına başlandı. 20 ay gibi çok kısa bir sürede kaba inşaatları bitirilen göçmen konutlarının anahtarları 8 Kasım 1993 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı tarafından sahiplerine dağıtıldı. Şekerpınar köyü’nün sadece bir kilometre batısında kurulan bu yeni yerleşim birimi Çayırova Şekerpınar bağlantı yolunun Kınalı – Sakarya otoban yolun kesiştiği yerin hemen yakınlarında yer almaktadır. Konutlar 20 blok, kapıcı daireleri ile birlikte 6 kat ve 5’er daireden olmak üzere toplam 1050 daireden oluşuyor.


1992 yılında inşasına başlanan bu konutlarda aynı yılın sonunda ikamet eden toplam hane sayısı 350’ye (toplam konutun üçte birine) ulaştı. 1995 yılının sonlarında bu konutlara yerleşenler toplam 1050 haneye ulaştı ve sadece göçmen konutlarının nüfusu 5000 civarına yükseldi.


İstanbul’a sadece 45 kilometre mesafede yer alan bu konutlarda ikamet eden göçmen vatandaşlarımız bu konutlara başta Gebze ve İzmit olmak üzere İstanbul’un Anadolu yakası ve Bursa’dan gelip yerleşmişlerdir. İşyerleri çoğunlukla Gebze ve çevresi ya da Tuzla’daki deri fabrikalarıdır.


Asrın felaketi 17 Ağustos depremi sonrasında beldeye Dünya Bankası kredisiyle 580 hanelik kalıcı deprem konutları inşa edilmiş olup bu konutlarda 2500 kişi ikamet etmektedir.


Göçmen Konutlarının arkasında kalan kalıcı konutlar ile belde köy görünümünden çıkarak modern bir kent görünümüne kavuşmuştur.


Şekerpınar’ın Eğitim Durumu


Şekerpınar’da 1960 – 1961 yıllarında inşa edilen üç derslik bir ilkokul, göçmen konutlarında da 1993 yılında inşa edilip 1994 yılında eğitim ve öğretime açılan 8 derslik Hanife Soykan İlköğretim Okulu mevcuttur. Şekerpınar Beldesinde Atatürk Mahallesinde Şekerpınar İlköğretim Okulu hizmet vermektedir.Beldede ilk camii 1957 yılında inşa edilmiştir. Beldede inşaatı devam eden bir cami olmakla birlikte toplam 3 camii mevcuttur, ayrıca beldede bir adet sağlık ocağı bulunmaktadır.


Beldenin belli başlı akarsuları, Tepe Deresi, Kargalar Deresi ve Çerçerler dereleridir. Bu derelerin üçü köy yakınlarında Şekerpınar Deresi adıyla bir araya toplanır ve güneybatı istikametinde 8 km kadar yol aldıktan sonra Çayırova’da Marmara Denizine dökülür.Şekerpınar Ne ile Tanınır?Yakın bir zamana kadar sadece suyu ve fasulyesi ile ünlü olan Şekerpınar Beldesi, bugün adını yeni yeni kurulan sanayi kuruluşları, 5000 kişilik göçmen konutları ve 1990 yılında bu köyün yakınlarından geçirilen Kınalı – Sakarya otoban yolu ile duyurmaktadır.(Yolun Şekerpınar kesiminde Orhan Mersinli viya düğü ünlüdür) Otoban yolu Şekerpınar kesiminde bir bağlantı yoluyla E -5 karayoluna bağlanır.Çayırova Şekerpınar bağlantı Yolu:Çayırova Şekerpınar bağlantı yolu 7 km.lik olup İstanbul – Ankara karayoluyla Kınalı – Sakarya otoban yollarını birbirine bağlar. Kınalı – Sakarya otoban yolunun Çamlıca – Gebze kesimindeki Şekerpınar Kavşağı ile İstanbul – Ankara Karayolu (E-5) arasında kalan 7 km. uzunluğundaki bağlantı yolunun inşasına 1990 yılında başlandı. 23 Aralık 1991 tarihinde de tamamlanarak ulaşıma açıldı. O dönemin parasıyla yaklaşık 100 milyar liraya mal olan iki gidiş, ikide geliş şeritli otoyolu İstanbul ve Ankara yönlerinden gelen araçların yoğun sanayi ve yerleşim merkezleri olan Darıca ve Bayramoğlu’na ulaşmalarını ve İstanbul – Ankara karayoluna katılmalarını sağlamaktadır. Diğer taraftan Ankara asfaltını kullanacak İstanbul ile Gebze, Darıca ve Bayramoğlu yönlerinden araçlar ise bu yolun Çayırova kavşağından bağlantı yolu yardımıyla otoban yoluna girmektedirler. Bugün Yenimahalle ile Çayırova’yı birbirinden ayıran bağlantı yolu, Şekerpınar kesiminde de göçmen konutlarını birbirinden ayırmaktadır.Şekerpınar Köyü’nden göçmen konutlarına ulaşım, bağlantı yolunun üzerindeki bir köprüye bağlanır.

ayncalut
9 yıl önce - Prş 23 Ekm 2008, 15:58

Büyük ihtimalle biliyorsunuzdur, asıl şekerpınar köyü çektiğiniz karelere göre sizin sırtınız tarafında kalıyor. Şimdilerde tüm köy özelliğini kaybetti hatta çayırova ilçesinin hükümet binası şekerpınarın içinde yeralıyor.

Bundan 15 sene önceki halini anımsıyorum çok büyük bir gelişme ! kaydetti.


Fatih52

8 yıl önce - Pzr 12 Tem 2009, 15:03

çok güzel yer istanbulada yakın ama en önemlisi organize sanayi orada
iş bulmak isteyenler gidip görmeli yüzlerce fabrika varFatih52

8 yıl önce - Pts 13 Tem 2009, 17:07

Ben de Şekerpınara iş bakmaya gittim, biraz da fotoğraf çektim, inşallah beğenirsiniz.


(+)
(+)
(+)
(+)


ayncalut
8 yıl önce - Pzr 26 Tem 2009, 23:44

Şekerpınarda yapımı devam eden yeni cami.


(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler