Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Aydinsert
14 yıl önce - Prş 06 May 2004, 11:34
Malta Köşkü - Yıldız Korusu
(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)

(+) 

(+)
En son Aydinsert tarafından Sal 12 Eyl 2006, 10:00 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


Aydinsert
14 yıl önce - Prş 06 May 2004, 11:39
MİMARİ ÖZELLİKLERİ


Malta köşkü sivil miınarisinin 19. yy.daki en ilgi çekici örneğidir. Sarı ve yeşili renkte boyalı dış cephesiyle Yıldız Parkı içinde dikkati çeken bu yapı. İki katlı olup mimar Sarkis Balyan ve kardeşlerince yapılmıştır.

En belirgin özelliği, her cephesinin üç bölümlü olarak yapılmış olmasıdır. Orta bölümler her cephede büyûk, yan bölümler ise daha küçüktür. İnce, uzun, yuvarlak kemerli ûçüz pencereler, cephe süslemesinin ana elemanlandır. Yapının deniz tarafina bakan cephesinde ikinci katta balkonlar yer almaktadır. Dört kapısı olan Malta Köşkü' ne deniz tarafından girildiğinde büyük salona geçilmekte burada yer alan kuğu motifleriyle süslü çeşme ve salonun ortasında etrafı mermer oymalı büyükçe bir havuz dikkati çekmektedir. Havuzun içine mermer kaidelere oturtuImuş, mermerden yapılmış büyük bir kapaklı vazo yerleştirilmiştir.Vazonun etrafına dört adet kuğu başını aşağıya eğmiş su içercesine, çiçek ve yapraklarla oyularak yapılmış ve yine, vazonun kapalı kısmının etrafına Altı adet büyük şişman balıklar birbirine sarılmışcasına, ağızları aşağı gelecek şekilde, mermere oyularak özenle işlenmiştir. Balıkların kuyruk kısımlarının ortasına bir fiskiye yerleştirilmiş olup balıkların ve kuğuların ağızlarından sular akarken, havuz dekoru bu haliyle en büyük özelliği taşımaktadır.

Üst katta büyük bir salon etrafında iki büyük bir küçük oda ve tuvalet vardır.

Büvük salonlara tamamen mermer oymalı renkli çiçek işlemeli büyük şömineler yerleştirilmiş, salon ve odaların önlerine büyük balkonlar yapılmış olup yerden tavana kadar yükselen yuvarlak büyük pencereler denizi en iyi şekilde seyretmek için yapılmıştır. Büyük kapılar yüksek tavanlar özelliklidir. Binanın av köşkü piknik ve dinlenıne yeri olduğunu; Tüm salon ve odaların tavanlarına: hayvan, meyve, sebze ve çiçek figürleri süslemeleri yaparak izah etmeye çalışmışlardır. Barak ve Ampir usluptaki bezemeler bu yapıların içini zenginleştiren önemli unsurlardır.

Ali Suavi'nin. 1878' de V.Murat'ı tahta çıkarmak üzere tertiplediği Çırağan Baskını amacına ulaşamayınca, Abdülhamit, Sultan Murat' ı güvenlik gerekçesiyle Malta Köşkü' nde gözetim altına almıştır. Malta Köşkü' nün adı, Mithat Paşa' nın muhakeme edilrrıesi sırasında tekrar duyulmuştur. Mithat Paşa' nın yargılanması Malta Köşkü' nün arkasındaki düzlükte kurulan çadırda yapılmıştır.

Malta Köşkü. Abdülhamit' in hal ve sürgün edilmesini takiben 40 yılı aşkın süre boş kalmıştır.

Malta Köşkü de İstanbul Belediyesi ile Turing arasındaki 1982 tarihli protokol kapsamında Turing Kurumu' na devredilmiştir. Bu kurum Köşklerin işletimini 1995 yılına kadar sürdürmüştür.

01.01.1997 tarihi itibariyle BELTUR tarafından işletilen bu köşkler restaurant ve cafeterva olarak halkın hizmetine açılmıştır.

(NOT:15.07.2003 tarihi itibariyle işletmesi özelleştirilmiştir.)


Barış

14 yıl önce - Sal 02 Ksm 2004, 15:19

Yıldız Parkı Malta Köşkü - Gece:


(+)
Başdoğan

11 yıl önce - Sal 13 Şub 2007, 20:38(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)


Başdoğan

11 yıl önce - Sal 13 Şub 2007, 20:46

Köşkün içinden detaylar


(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)

(+) 

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL