Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kastamonu Havaalanı
123 ... 212223   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
Barış Öztürk
11 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 10:38
Kastamonu Havaalanı


Alıntı:
Kastamonu Havaalanı, SSM'ye devredildi

Kastamonu Valisi Mustafa Kara, Kastamonu Havaalanı'nın Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na devredildiğini belirterek, "Havaalanı önce eğitim uçuşlarına bir süre sonra da sivil uçuşlara açılacak" dedi.

Vali Kara, Kastamonu Gazeteciler Cemiyetinde yaptığı açıklamada, il özel idaresine ait olan ve atıl durumda bulunan havaalanının bir süre önce imzalanan protokolle Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığına devredildiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığıyla ilerleyen günlerde bir protokol daha yapılacağını aktaran Kara, "Protokolle havaalanı eğitim uçuşlarına açılacak. Önemli olan uçuşa açılabilmesi için onarımının yapılarak havaalanı niteliğine getirilmesi. Kulenin yapılması, pist alanının uzatılması ve ışıklandırılması lazım. Bunların hepsi yapılacak. Böylece Kastamonu Havaalanı uçuşa açık hale getirilecek" dedi.

Eğitim uçuşlarının diğer uçuşlardan daha hassas olduğunu, eğitim uçuşu yapılan uçakların motorlarının daha duyarlı olduğunu kaydeden Vali Kara, şunları kaydetti:

"Havaalanı eğitim alanı olarak onarıldığı zaman sivil uçuşlara da açılacak. Bu konuda hiçbir şüphe yok. İkisi aynı anda olabilir. Askeri havaalanı olsa bile sivil uçuşlara açılabilir. Burası tam askeri nitelikte bir havaalanı olmayacak. Bunun için sivil uçuşların başlamasına bir engel yok. Sivil uçuşlar da özel şirketlerle başlar. Burada Ulaştırma Bakanlığının dikkat ettiği husus hava yolunun en az iki uçağının olmasıdır. İki uçağı olan şirkete izin veriliyor. Kastamonu Havaalanı avantajlıdır. İstanbul'dan gidiş gelişte yolcu sıkıntısı olmaz."

Birinci etap inşaatına 1988 yılında başlanılan, ikinci etabı ise 2000 yılında tamamlanan Kastamonu Uzunyazı Havaalanı, o dönem toplam 9 trilyon liraya mal oldu. 2 bin 570 metre uzunluğunda piste sahip Kastamonu Uzunyazı Havaalanı'nında iki katlı terminal binası bulunuyor.

Kastamonu Havaalanı'na, bugüne kadar amatör uçakların dışında hiçbir tarifeli uçak inmedi.

http://www.dunyagazetesi.com.tr/haber.asp?id=22622

Yıllardır düğün salonu olan havaalanı umarım açılır ve Kastamonu'ya uçakla seyahat ederiz.


[Haber amaçlı başlık Haberler - Sohbet bölümüne taşındı. - bülent dizdar - Çrş 22 Ekm 2008 09:46 ]


tulgar
11 yıl önce - Cmt 25 Ekm 2008, 14:56
havaalanina yapilmasi gerekenler


Kastamonu havaalani kullanilmadigi icin pist yuzeyinde tahribat olusmus.
pistin yüzeyinde hasar için 5-10 cm beton çalışması yapılması, pist uzunlugunun 600-700 metre uzatılması, pist genisliginin 30 metreden 45 metreye cikartilmasi, bir kule yapılması gerekli.

Her ne kadar 2400x30 metre ebatlarinda olsa da, yapilacak bu calisma sonrasi her turlu ucagin inisine uygun bir havaalani olur.Barış Öztürk
11 yıl önce - Cum 14 Ksm 2008, 11:46

Acaba çalışmalar başladı mı?

neşetyıldız

11 yıl önce - Cum 14 Ksm 2008, 11:54

Bir zamanlar bazı illerde siyasilerin oy rantları uğruna her ile bir havaalanı diyerek, trilyonları heba etmişlerdir,kim bilir kimler bu yatırım ratlarından ne paralar kazanmışlardır, şimdi havaalanı pistlerinde üzüm,kayısı,domates kurutanlar,kimileride atıl durumda çürümeye terkedilmiş yatırımlardır.İnşaallah Kastamonu Havaalnıda bu duruma düşürülmez.

tulgar
11 yıl önce - Cmt 22 Ksm 2008, 00:38

tamamlanmayan havaalanlari icin hakli olabilirsiniz. Ancak insaati yapilip tamamlanan psitler bir gun ihtiyac oldugunda verilen parayi fazlasiyla hakederler.AYDIN BURAK ZORMAN

11 yıl önce - Cmt 22 Ksm 2008, 01:09

Daş Düşebülü
Uçak İnebülü


Barış Öztürk
11 yıl önce - Pts 02 Şub 2009, 19:29

Google Earth'e göre şehir merkezine uzaklığı 8 km, pist uzunluğu 2.370 m, genişliği 35 m.
Pistin ebatları iyi gibi ama yüzeyinde tahribat oluşmuş:
Acaba düzgün hale getirilmesi ne kadar zaman alır?En son Barış Öztürk tarafından Pts 02 Şub 2009, 19:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


necdet ozturk
11 yıl önce - Pts 02 Şub 2009, 19:33

Havacilikla ilgili bir sitede okumustum Kastamonu havaalani tai ye yerli iha lari denemesi icin tahsis edilmis herhalde piste onarim ve duzenlemeler yapilir.

Barış Öztürk
11 yıl önce - Pts 02 Şub 2009, 20:57
Kastaamonu Havaalanı


Alıntı:
TAI, KASTAMONU'YA GİDİYOR

Vali Mustafa Kara, Savunma Sanayi Müsteşarlığına tahsis edilen Kastamonu Havaalanı ile ilgili bazı görüşmelerde bulunmak üzere Ankara`da TUSAŞ`ı ziyaret etti.

Görüşmenin son derece verimli geçtiğini ifade eden Vali Mustafa Kara, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Vestel Savunma Sanayi A.Ş. yetkililerinden oluşan bir heyetin Cuma günü Kastamonu`da olacağını söyledi. Heyetin öncelikle Havaalanında incelemelerde bulunacağı, daha sonra da bir değerlendirme toplantısının yapılacağı öğrenildi.

İnsansız Hava Araçları Denenecek

TUSAŞ`ın insansız hava araçlarının eğitim uçuşlarını Kastamonu`da yapmayı planladığını belirten Vali Mustafa Kara, "İlk etapta TUSAŞ 1300 metrelik pisti yeniden düzenleyecek. Daha sonra ise kendilerine bir idare binası, kapalı park ve apron yapacaklar. Mevcut tesislerin onarımını ise Özel İdare olarak biz yapacağız" dedi.

Sivil Uçuş Konusunda Tereddüt Yok

Kastamonu Havaalanının sivil uçuşlara da açık olacağına dikkat çeken Vali, `onların projelerinde de sivil uçuş adlandırılmıştır. Dolayısıyla sivil uçuşlar konusunda bir tereddüt olmamalı` dedi.

Kaynak:airport haber


bgyolcu
11 yıl önce - Pzr 08 Şub 2009, 15:43

Havaalanı ile ilgili son durum nedir bilen varsa acıklarsa sevinirim.sayfa 1
123 ... 212223   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM