Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
orman dağ nehir
6 yıl önce - Prş 29 May 2014, 18:54
Konya Çumra - İçeri Çumra

Alıntı:
Abaz dağı ortalama yükseliği 1450-1500 aralığında diye aklımda memlekete gelince sizi oraya davet edebilirm sayın orman dağ nehir gerçekten zirvesine çıkarsanız tepede değil dağda olduğunuzu anlarsınız orda zirvede suyun başında piknik yaparız. zirveye kadar araçla çıkmak mümkündür.

pardon hızlı yazında avaz olmuş. abaz dağı'dır adı tabii ki!

çok yüksek değil sanıyordum çünkü yanlışım yoksa hatunsaray ile içeri çumra arasında yükselen bir dağ öyle büyük de görünmemişti hiç gözüme!

kadının(osmanlı zamanı yargıç) tolu denilen bölgede dededen kalma tarlamız var o tarladan kabak gibi görünür bu dağ! eskiden ardıç kaplıydı derdi yaşlılar!

umarım yazın geleceğim memlekete fidan dikmek için uğrayacağım kırsala!

[/quote]

orman dağ nehir
6 yıl önce - Prş 29 May 2014, 19:08
Konya Çumra - İçeri Çumra

Alıntı:
Sanırım siz arkadaşı yanlış anladınız. Dikkat ederseniz 10000 değil 10 milyon fidandan bahsediyor arkadaşımız. Bu sayı yaklaşık 1000 hektar, yani 10 000 dönüm araziye tekabül ediyor ki bu çok ciddi ve geniş bir arazi varlığını ifade ediyor. Daha anlaşılır olması bakımından ifade etmek gerekir ise 2 km x 5 km, 1 km x 10 km, yada yaklaşık 3 km x 3 km ebatlarında dikdörtgen ve kare şeklindeki arazi parçaları gibi düşünülebilir. Hatta başka bir deyişle, Konya'dan örnek vermek gerekir ise arazi büyüklük olarak, Konya şehrinin en önemli ormanlık alanı olan, Meram ve Dutlukırı bölgesinde bulunan tavusbaba korusu dahil mevcut ormanlık alanlar ve fidanlarla ağaçlandırılan bölgenin tamamını ifade ediyor. Bu çok önemli bir varlık.

Bilindiği gibi Konya havzasında bulunan araziler ekilebilir ve imar edilebilir nitelikte ovalık dümdüz araziler olduğundan, ağaçlandırılabilir tepelik ve engebeli araziler nadir bulunmaktadır. Bunun içindir ki ovaya uzanan ve ovayı çevreleyen dağlık ve tepelik arazilerin tamamının ağaçlandırılması büyük önem arz etmektedir.

öncelikle sizin gibi doğasever ve bilinçli insanların olması çok önemli! hep yalnız hissederdim kendimi.

her cümlenize katılıyorum. malum hemen hemen konya ilinin yüzde 55'i ova, 15'i su kalanı da plato ya da dağlık arazi.

boş kalmış bütün tepe, dağ veya platolar ağaçlandırılmalı! kabaca hesap yaparsak her fidana 2 metre kare alan versek, 10 milyon fidan 800 hektar ediyor . 1 dönümü 2500 m2 olarak hesap ettim malum konya'da bu hesap dönüyor. (normalde 1 dönüm 1000 metre kare ama!)

meteoroloji'nin verilerine bakınca ağlayasım geldi! resmen çöl iklimine gidiyoruz! yıllık ortalama (birim metre kareye) 280-300 mm yağış düşüyor bu sayı korkunç! tarım memleketiyiz. karasal iklim de olsa bizim iklimimiz en az 500 mm olmalı bu sayı! bence çevre orman bakanlığı konya kapalı havzası için acil bir kurtarma planı kapsamında 40-50 milyon fidan dikmeli bu zor değil ortada dönen yolsuzluk iddiaları içinde telaffuz edilen miktarın yanında bu proje devede kulak kalır!

Misafir 430

3 yıl önce - Pzr 07 May 2017, 22:03

iyi günler içeri çumra yla ilgili çok şey yazılıp çizildi beni sormak ve öğrenmek istediğim farklı birşey içeri çumra da ermeni aile varmıdır eskiden kalma bunu öğrenmek istiyorum tşk.ler

Misafir 8a2

2 yıl önce - Pzr 06 May 2018, 16:10

Konya ovasında bir donum 1000m2 diye biliyorum

sezinc
2 yıl önce - Sal 08 May 2018, 15:11

Konya köylerde 2500 metrekare tarla; 1 dönüm olarak geçer

sayfa 5
ANA SAYFA -> KONYA