Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ahmet AKBULUT

11 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 22:35
İZM » Ulaşıma Yeni Sistem Geliyor: 35kart

İzmir Büyükşehir Belediyesi; izmir genelinde ziyaretçi olan toplu taşıma araçlarını sıklıkla kullanmayan kentkart sahibi olmayan vatandaşlarımız için otobüs,metro,vapurlada kullanabileceği yeni 35 kart olarak tabir edilen 3'lük ve 5'lik çeşitleri bulunan 35kartları 29 Ekim günü hizmete sokuyor.
Aklıma gelen şu soruları sizinle paylaşmak istiyorum.
1) ücretlendirilmesi nasıl olacak?
2)nerelerde satılacak rahatlıkla bulabilecekmiyiz?
3)Şöförlere para verilerek binişler devam edecek mi?
Wowturkey.com üyeleri olarak burada görüşlerimizi önerilerimizi sorularımızı cevaplandırmaya çalışalım.
Alıntı:

NOT:Fotoğraf Erkan_T adlı üyemize aittir.

Saygılarımla
Ahmet AKBULUT

sadıkkara
11 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 22:47

1 Bence ücretlendirilmesi sürücü kartıyla aynı fiyat olur 3 lük ler 6 ytl 5 likler 10 ytl olur
2 Duraklara yakın her bakkal bayi satar diye düşünüyorum.
3 Şoförlerin sürücü kartları bir kaç aydaha alışma devresinde devam edebilir.Daha sonra kaldırılır...

batuşener
11 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 23:28

3 biniş - 5 TL ( 1,65/biniş )
5 biniş - 8 TL ( 1,60/biniş )

kaynak belirtemiyorum, kusura bakmayın.

sadıkkara
11 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 23:46

Fiyatların böyle olması şoförler için iyi olacak 29 ekim günü şoförler para işiyle uğraşmaktan inşallah kurtulur Fiyatlar böyle olacaksa sürücü kartlarının aynı gün kaldırılması tepki toplamayacaktır.Bence kaldırılmalı 29 ekimde...

GeDiZ

11 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 23:51

3 binişin 5 Lira olması ve 5 binişin 8 Lira olması düşündüğüm gibi oldu. Bu sistemin yeniliğini göze alarak paralı biniş hemen noktalanamaz. Paralı binişler yılbaşına kadar devam edip ardından tamamen kaldırılacağını düşünüyorum.

Fakat şu sorulara cevap verilmesi lazım.
1. İlçelere çalışan araçlarda nasıl işleyecek?
2. Baykuş hatlarında kullanılabilecek mi?
3. 200 ve sonradan açılacak iki hatta (havaalanına ulaşımda) bu sistem nasıl kullanılacak?

Saygılar...

sadıkkara
11 yıl önce - Pts 20 Ekm 2008, 00:03

Baykuş servislerinde şoför satabilir sorun olmaz o kadar...Havaalanı gibi istisna hatlarda da belki şoföre satma görevi verirler...

Ahmet AKBULUT

11 yıl önce - Pts 20 Ekm 2008, 15:51

Alıntı:
200 ve sonradan açılacak iki hatta (havaalanına ulaşımda) bu sistem nasıl kullanılacak?
Tahminlerime göre iki bilet parası kesilir.Örneğin Urla'dan 3 lük kartla otobüse binen bir vatandaş 2 biletini 725 e harcayarak ancak üçüncü biletiyle konağa varabilecek.
Acaba 90dk içinde bu kartlarda aktarma olacak mı?
Talebe ve tam seçenekeleri bulunacak mı?

sadıkkara
11 yıl önce - Pts 20 Ekm 2008, 22:32

Bence talebe ve tam seçenekleri olmayabilir,çünkü bu 35 kart kent kart kullananlara hitaben değil arasıra binenlere izmir dışından gelenlere ve inatla paralı biniş yapmayı alışkanlık haline getirmiş izmirli yolcular için ve en önemlisi yönetimin şoförleri rahatlatma isteğinden dolayı düşünülmüş bir karttır. Sürücü kartlarında fiyat 2 ytl iken bunda daha düşük olacağa benziyor .Yani yine yönetim indirim yapmış oluyor ucuz ulaşımda İzmir Ankara ve İstanbul dan herzaman bir adım önde olacaktır...
Yalnız bana mantıksız gelen şuanda kent kart fiyatı 5 ytl civarında bu kartlar hem bedava gibi oluyor çünkü kullanıp atılacak Sürücü kartından daha ucuza binişler olacak 1.60,1.65 ytl bu kartların maliyeti nedir acaba...Yada bu kadar ucuzsa maliyeti,, bilet gibi her biniş için bir kart yapılmalıydı çünkü kalite farkı olacaktır dayanıklı olmaz bence kullanıldığı an atılmalı tekli olmalıydı .
35kartla aktarma olmayacaktır...

35CEM35

11 yıl önce - Çrş 22 Ekm 2008, 12:10

Durak yanında işyerleri olanlara yeni gelir kapısı çıkacak.
Heryerde kent kart dolum varsada, bazı bölgelerde birkaç durak yürümek gerekiyordu. Özellikle bir çok hattın son durağa yakın duraklarında bu zorluk yaşanıyor.
Şimdi bakkalı manavı, durakta dükkanı olan herkes bu kartı satacağı için, yolcu çok kolay tedarik edebilecek.
Tahminimce, kart başına en çok 50krş extra koyar.
Şoförlerin biran önce bu para alışverişinden arındırılması gerek.
Bozuk para alışverişi, yolda olması gereken zamanını çalıyor.
Hepimiz defalarca şait olmuşuzdur, bazı zamanalrda ağır ağır giderek bu alışverişi yapıyorlar ve gözleri yola değil paranın üzerini vermede oluyor.

Talatt

11 yıl önce - Prş 23 Ekm 2008, 01:52

şöförlerin para alma verme işinden kurtulmaları lazım bence ..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege