Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Eray TANDIR
6 yıl önce - Cmt 18 Ekm 2008, 23:36
Günümüzde "Kamyonculuk" mesleğine nasıl bakılıyor ?

Kamyoncu diyince insanın aklına Küfürbaz,Bıyıklı,Pis insanlar geliyor.Dinlenme tesislerinde ikinci sınıf insan muhamelesi görüyoruz..Bir yeri mal götürdüğümüz zaman, "Bu malzemeyi getiren kamyoncu değil mi,malzemeyi iyi sayın çalmıştır içinden" diye tepkiler alıyoruz..Buda benim gücüme gitti bu konuyu açma gereği duydum.

Artık zamanın değerli mesleği Kamyonculuk herkezin gözünde değer kaybediyor.Şöyle bir etrafımıza bakınca oturduğumuz evin demirinden çimentosuna,soframıza koyduğumuz domatesten salatalığa kadar bu saygın meslek ulaştırıyor bize..

Yeri geldiği zaman ekmek kavgası için yollara düşüp günlerce uykusuz kalan,sınır kapılarında saatlerce bekleyen,evine haftalarca hasret kalan,o kadar çalışmaya rağmen elinde beş kuruş olmayan bu sahipsiz mesleğin kahramanları hakkında siz neler düşünüyorsunuz ?

Mustafa Tuncer
6 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 00:02

Bizim burlarda genellikle arabesk dinleyerek deşarj olan , sağ şeritin değişmez sürücüleri olarak bakılıyor

Uğur1
6 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 00:08

Ümit Abinin forumda anlattığı petrol zirvesi olayı gerçekleşirse ''kamyoncu milletin efendisidir'' sözünü duyarız..

Hiç şaşırmamak lazım...

Bir şeyin değeri ancak yok olduğunda anlaşılıyor.. Varken bilinmez.. Ne biçim bi kuralsa bu böyle yazılmış işte..

okay86
6 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 00:08

Babamın işi gereği 10 yıl içerisinde abartısız 200'ün üzerinde kamyoncu tanıdım. tam toplumuzu yansıtan bir meslek grubu olduğunu düşünüyorum. Her türden insan var içlerinde. Kaba, laf anlamayan, eğitimsiz kamyoncu da var, toplumun %99.9'dan daha insan, daha kültürlü kamyoncu da var...

o nedenle kamyoncular hakkında bir genelleme yapmanın pek kolay olmadığını düşünüyorum. Emin olduğum şeyse işlerinin çok zor olduğu...

ramazan52

6 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 00:10

ben otobüs şöförlerde dahil hep imrenmişimdir kolay değil o aracı yolda tutmak en azından bence oyledir en ufak hatada sonuçlar kötü oluduğu için bence çok dikkatli insanlrdır işinize büyük saygım var Allah kolaylık versin.

Emre Güray
6 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 00:25

Onlar bu ülkenin yükünü sırtında taşıyor, onlar evlerine aşlarını ekmeklerini direksyon sallayarak götürüyor, onlar bu ülkenin varlığı esnaflarımızdan da aynı zamanda.. Onlar kamyoncu esnafı.. ''kamyoncu milletin efendisidir'' sözün bittiği noktadır aynı zamanda.. Günümüzde kamyonculuk eskisi kadar prestijli görünmesede yine işin içinde olanların yakınları ve onların hayranları sayesinde prestij toplamaktalar.. Sonuçta ekonominin ilerlemesi için üretim pazarlama satış zincirinin halkaları arası sağlam olmalıdır ki bunun yoluda taşımacılıktan geçer.. O yüzden önemi benim gözümde bir mühendislik bir profesörlük kadar kutsal ve değerlidir

Serhat Atan

6 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 04:30

Yediğimizi,içtiğimizi,kullandığımızı önümüze getiren inlar ama bir o kadar da başka insanlar tarafından küçümsenen insanlar.
Kamyoncuların içinde bunu hak etmeyenler de var hak eden de.

Ama ne olursa olsun şoförlük zor meslek.Hele ki böyle uzun yol nakliyesi.

İBRAHİM DİLBER
6 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 05:00

Aslında çok çok önemli bir konuya temas edilmiş. Kamyonculuk , gerçekten çileli bir meslek. Üstüne bir de git gide artan akaryakıt fiyatları , giderler , haksız rekabet eklenince işin tadı kaçıyor malesef. Avrupa'da bile bu işin eski karlılığı kalmadı. Şirketlerin bile artık taşıma işinin yanında depolama, gümrükleme vb. diğer katma değerli hizmetleri yapmaları bir nebze avantaj sağlayabiliyor , ama sadece taşımacılık yapanların durumları gerçekten de zor.
Kamyonculuk mesleği çileli bir meslek. Aslında saygı duyulması gereken bir meslek. Kamyon şöförü, araçtan, taşınan maldan, hatta trafikteki insanların canından sorumlu bir insandır.Bazen koca koca binalar, çarşılara , çevreye bakınca diyorum ki bu kadar yapı malzemesi, ürünler , eşyalar için mutlaka bir taşımacılık faaliyeti yapılmış.
Kamyoncular için kaba saba imajının kullanılmasını , hatta Recep İvedik filmindeki aşırı abartıları ve barbar imajını yanlış buluyorum. Sektörün, mesleğin sorunlarını ele almaya çalışsak sayfalar dolu yazı yazmamız gerekir. Ama malesef sektöre ve sektörün sorunlarına ilgi ülkemizde malesef neredeyse sıfır. Örneğin ülkemizde yüzbinlerce kamyoncuyu ilgilendiren Karyolu Taşıma Kanunu ve Yönetmeliği çıkarıldı. Hatta yetki belgeleri vb. konularda çok sancılı süreçler yaşandı . Ülkemizde hiç bu konular gündemde doğru dürüst yer edindi mi ? Sektörün sorunları irdelendi mi ?İrdelense bile doğru dürüst gündeme geldi m i? Malesef hayır. Ama iş kamyoncuylan alakalı espiri yapmaya geldi mi ülkede birinci derece gündem maddesi oluyor malesef.
Özellikle esnafın sektörel ve mesleki konularda daha fazla iş birliği yapması , sesini daha net duyurması gerekiyor.

En son İBRAHİM DİLBER tarafından Pzr 19 Ekm 2008, 13:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

semih89
6 yıl önce - Pzr 19 Ekm 2008, 12:53

Bir mesleği iyi yada kötü gösteren o mesleği icra edenlerdir . Eğer böyle bir kanı oluşmuşsa , gerçekten böyle birşey var demektir. Ha ama çoğunluktur , ama nadir çıkar farketmez sonuçta var demektir. Mesela geçen sene birşey yaşadım , Büyükçekmece'de E5'e dikey şekilde gelip kamyonu geri geri süren ve az daha ona çarparak olan adama kamyondan inip dövmeye kalkan da bir kamyoncuydu mesela . Ama onun tam tersi çok iyi insanlar da vardır.

hasan hakan

6 yıl önce - Pts 20 Ekm 2008, 02:40

Yolda kaldığınızda ilk onlar durur yardım eder... 3 yıl ağır vasta şoförlüğü yaptım. Hep tepeden baktılar. Güldüm geçttim o tepeden bakan aklı kaba insanlara...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET